Adobe, tasarım alanında en büyük rakiplerinden birisi haline gelen Figma’yı 20 milyar dolar karşılığında satın alacağını açıkladı. Satın alım işlemlerinden sonrasıyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

2016 yılında piyasaya sürülen ve çıktığı günden beri tasarımcıların eli ayağı haline gelen Figma, bugün şaşırtıcı bir haberle gündeme geldi. Adone, tek bir uygulama olmasına rağmen en büyük rakibi haline gelen Figma’yı satın alacağını açıkladı.

Adobe, Dünya’nın 10 büyük grafik ve medya yazılımlarını üreten şirket olarak biliniyor. Figma ise macOS ve Windows için masaüstü uygulamaları tarafından etkinleştirilen ek çevrimdışı özelliklerle, web tabanlı bir vektör grafik düzenleyici ve prototip oluşturma aracı olarak kullanılıyor. Bu iki güçlü uygulama, şimdi aynı çatı altında birleşiyor.

Adobe, Figma İçin Milyarlarca Dolar Ödeyecek!

Adobe, bugün paylaştığı duyurusunda Figma’yı toplam 20 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Şirket, paranın yarısını nakit, yarısını ise hisse şeklinde ödeyeceğini, ayrıca Figma CEO’suna ve çalışanlarına, şirketin satın alınmasından dört yıl sonra aktarılacak olan 6 milyon ek hisse verileceğini de paylaştı.

Figma, Adobe’un özellikle AdobeXD kullanıcı arayüzü/kullanıcı deneyimi uygulamasına rakip bir uygulamaydı. Fakat aynı zamanda temel düzeyde fotoğraf düzenleme ve tasarım oluşturma özelliklerini de barındırıyordu. Figma’yı en ön plana çıkaran bir diğer özelliği ise topluluğu ve bu topluluğun sunduğu eğitimler ile materyallerden oluşan kütüphanesiydi. Adobe’un Figma’yı satın alımıyla birlikte şirketin Figma’ya rakip olan uygulamalarına ne olacağı henüz bilinmiyor.

Figma CEO’su Görevine Devam Edecek!

Figma, henüz geçtiğimiz yılın haziran ayında 10 milyar dolar değere ulaşmıştı. Satın alma kararı hakkında konuşan Figma CEO’su ve kurucu ortağı Dylan Field, Adobe’un uygulamaya neler katabileceğiyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Adobe’nin özellikle 3D, video, vektör, görüntüleme ve yazı tiplerinde inanılmaz yeniliği ve uzmanlığıyla, müşterilerin ürünleri daha hızlı ve daha kolay tasarlamalarını sağlamak için yeni araçlar ve alanlar oluşturarak arayıcıda uçtan uca ürün tasarımını yeniden tasarlayabiliriz.”

Adobe Ücretsiz Uygulamalara mı Yönelecek?

Onlarca uygulamasını paketler halinde ya da tekli olarak satan Adobe, geçtiğimiz aylarda ücretsize geçişe işaret eden bir duyuru paylaşmıştı. Şirket, en popüler uygulaması Photoshop’un ücretsiz bir sürümünü yayınlamıştı. Bu gelişmeyle birlikte Adobe’un bazı yeni ücretsiz uygulamalar da piyasaya sürmesi beklenmeye başladı. Figma satın alımı da muhtemelen Adobe’un alternatif ücretsiz uygulamalar sunmak için yaptığı stratejik bir hamle oldu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz