İkinci el telefon satın alımlarına getirilen yasal düzenlemenin ikinci aşaması tamamlandı. Bununla birlikte ikinci el telefon satımlarının standartları belirlendi. İkinci el telefon düzenlemesi ile birlikte kullanılmış cihazların 1 yıl garantili olması ve Yenileme Merkezleri’nde yenilenerek satılması gerekiyor. 

Geçen yılın ağustos ayında yürürlüğe girmesi için çalışmalara başlanan yeni bir düzenleme ikinci el telefon satışlarını şimdiden olumlu bir şekilde değiştirdi. Bu bağlamda tüketicilerin mağdur olmaması ve kayıt dışılığın azalması için getirilen yeni sistemle artık telefonlar yenilenmeden ve garanti belgesi olmadan satılamayacak. 

Ağustos ayında çalışmalara başlanan “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” ile kullanılmış cep telefon ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve Yenileme Merkezleri’nin belirlediği standartlara uygun olarak satılması gibi adımlar atılmıştı. Türk Standartları Entitüsü (TSE)’nün üzerinden çalışmaya devam ettiği yeni standartlarda karar kılındı. 

İkinci el telefon düzenlemesi ile kayıt dışılık azalacak

İkinci el telefon düzenlemesi için halihazırda üzerinde çalışılan yönetmelik için Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı bazı açıklamalarda bulundu. Turnacı, ikinci el telefon sektöründe başıboş bir ticaret alanı olduğunu ve vergisiz olduğu gibi fatura ile belge olmadan el değiştirmelerin yaşandığı aktardı. Kayıt dışılığın çok fazla yaşandığı bir sektör haline geldiği aktarılan ikinci el telefon pazarında bu sebepten ötürü haksız rekabetin arttığı ve bu ticaretten bir vergi geliri elde edilemediğini belirten Turnacı; yeni düzenlemenin sektörün kayıt altına alınması için oldukça önemli bir adım olduğunu aktardı.

İkinci el telefon düzenlemesi ile 1 yıl garanti zorunlu olacak

Mustafa Kemal Turnacı ayrıca, “Hem satmak hem de satın almak için legal olacak bu kanallar ikinci el için güvenilir adresler olacak. Şu anda satmak isteyip de güvenilir bir kanal bulamayan tüketicilerin elinde bulunan mobil cihazlar için ertelenmiş bir talep var. Faaliyete geçtiğinde bu merkezlere yoğun bir talep olacak” dedi. Sözlerine:  “İkinci el piyasası yenileme merkezleri, satış ağları, hizmet sağlayıcılarıyla istihdam sağlayan önemli bir sektör haline gelecek” şeklinde devam etti. 

Yeni düzenleme ile cihazlar yenileme merkezlerinde bir dizi işlemlerden geçecek. Cihazlar gerekirse onarılıp bir sonraki tüketiciye hazır hale getirilecek. Satmak için telefonunu merkezlere götüren kullanıcılar değerleme için beş iş günü bekleyecek. Satılması halinde cihazın tüm işlemleri tamamlanacak ve sertifikalandırıldıktan sonra satışa çıkacak. Yenilenen cihazlar tüketicilere 1 yıl garantili olarak satılacak

İlginizi Çekebilir:

n11.com İkinci El Otomobil Pazarına garaj11 ile Giriş Yaptı

Bir el arabası ve 99 tane ikinci el telefon: Google Haritalar’ı hack’lemek işte bu kadar kolay!

İkinci El Telefon ve Tabletler Artık Garanti Belgesiyle Satılacak

Mi Vacuum Mop Pro kurulum, temizleme, haritalama nasıl yapılır?:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz