Dün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), Independent Türkçe’ye erişim engeli kararı almıştı. Yayın hayatına bir sene önce başlayan Independent Türkçe’ye göre ise BTK’nın dün almış olduğu kararın misilleme amaçlı olduğu belirtti.İngiltere’nin en popüler haber kaynaklarından biri olan Independent Türkçe, yaklaşık bir sene önce Türkçe olarak da yayın hayatına başlamıştı. Ancak BTK’nın dün aldığı bir karar neticesinde, Independent Türkçe’ye erişim sağlanamıyor. 

Bilim Teknolojileri ve İletişim Kurulu, Independent Türkçe’ye idari tedbir kararı uygulamaya başladığını ve bu bağlamda da Independent Türkçe’ye erişim sağlanamayacağını aktarmıştı. Dün itibariyle Independent Türkçe’nin resmi internet hesabına erişim sağlanamamaya başlandı. Söz konusu erişim engeli hakkında Independent Türkçe yetkilileri açıklama yaptı.

“Independent Türkçe’ye Erişim Engeli Misilleme Amaçlı”

BTK’nın aldığı erişim engeli kararı hakkında Independent Türkçe’nin Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, söz konusu durumla alakalı bir açıklama yaptı. Çiçek alınan kararın haksız olduğunu dile getirdi. Ayrıca, Suudi Arabistan yönetiminin Anadolu Ajansı (AA) ve TRT Arapçaya yönelik uyguladığı erişim engelinden sonra böyle bir karar aldığının, bu durumun bir misilleme olduğunun konuşulduğunu söyledi. Çiçek bunun yanı sıra söz konusu durumun devletler arası bir durum olduğunun da altını çizdi.

Independent Türkçe için alınan erişim engeli kararının geçtiğimiz gün itibarıyla alındığını dile getiren Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, konu ile ilgili kararın ise yeni hayata geçirildiğini belirtti. 

Independent Türkçe ile Birlikte Toplamda 18 İnternet Sitesine Erişim Engeli

BTK, başta İngiltere olmakla beraber Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli toplam 18 internet sitesine erişim engeli getirmiş durumda.

BTK, Independent Türkçe için erişim engeli kararı aldı ancak, yayın organı hizmet vermeye devam ediyor. Başka bir internet sitesi üzerinden haber paylaşımına devam eden Independent Türkçe’ye “www.indyturkish.com” sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. BTK’nın almış olduğu kararın sonucunda neler olacağı ise ilerleyen zamanlarda belli olacak. 

İlginizi Çekebilir:

Yeni iPad Pro, kılıfı kapatıldığında otomatik mikrofon erişimi engellemesi yapıyor

Facebook, asılsız koronavirüs haberleri ile etkileşime girmiş kişileri uyaracak

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz