ipad-pro-mikrofon-erisimi-engellemesi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Tabletlere ilişkin kötü niyetli yazılım ve veri gizliliği endişesi tırmanırken Apple’dan son iPad Pro modeline özel yeni bir hamle geldi. Aktarılan detaylara göre yeni iPad Pro, Apple cihazlar için üretilmiş bir kılıfla kullanılırsa kılıfı kapatıldığı zaman otomatik olarak mikrofon erişimi engellemesi yapıyor.  

Son yıllarda belli dijital hizmetleri sunabilmek için mikrofon erişimine izin verilen her türlü cihaz, kötü niyetli kullanımların hedefi haline gelebiliyor. Bu durum özellikle tabletler, bilgisayarlar ve akıllı telefonlarla ilgili olarak kamera ve mikrofon erişimi konusunda ciddi bir endişe yaşanmasına sebep oluyor. Apple, 2018 yılında bu endişeleri yatıştırabilmek adına yeni bir adım attığını duyurmuştu. Teknoloji devi, MacBook’larla ilgili olarak cihazın kapağı kapandığı zaman otomatik olarak mikrofon erişimini engelleyen bir özelliği dizüstü bilgisayarının yeni modellerinde kullanıcı beğenisine sunmuştu. Şirket, şimdi de geçen haftalarda tanıttığı yeni iPad Pro’yla ilgili olarak benzer bir hamle yaptı. Aktarılan detaylara göre yeni iPad Pro modelleri, cihazla uyumlu bir kılıfla kullanılırsa kılıfı kapatıldığında otomatik olarak mikrofon erişimi engellemesi yapıyor. Özellik, cihazın kötü niyetli kişiler tarafından gizlice izlenmesi ve kullanıcıların takip edilmesini olanaksız hale getiriyor. 

ipad-pro-mikrofon-erisimi-engellemesi

Kılıf kapatıldığında yazılım, artık cihazdaki uygulamaları veya cihaza tanımlı bazı araçları ses verilerine erişemez duruma geliyor. Bu diPad’in aygıt yazılımı, kötü niyetli bir yazılımdan etkilenmiş olsa da herhangi birinin kullanıcıları dinlemeyeceği anlamına geliyor. Özelliğin çalışabilmesi için kullanıcıların, iPad’lere uyumlu ve iPad için üretildi (Made for iPad-MFI)” ibareli bir kılıf kullanıyor olması gerekiyor. Bu yüzden Apple tarafından üretilen mevcut iPad kılıfları ve Mayıs ayında satışa sunulacak olan “Sihirli Klavye (Magic Keyboard)”, özelliğin kullanılabilmesi için uygun olacak gibi görünüyor. Apple, kendi onayladığı üçüncü taraf üreticilerin geliştirdiği kılıfların da aynı amaçla kullanılabileceğine işaret ediyor. 

Özelliğin kılıf odaklı olması ticari bir hamle mi?

iPad‘lerAndroid tabletler kadar güvenlik açığı ve veri gizliliği ihlallerinin ana konusu haline gelmese de Apple tarafından geliştirilen özellik pek çok teknoloji-severin beğenisini topladı. Diğer yandan özelliğin, cihaz arayüzüne eklenerek değil de iPad ile uyumlu bir kılıfın kullanılmasıyla çalışabiliyor olması pek çok kişi tarafından ticari bir hamle olarak yorumlandı. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

Apple, yeni iPad Pro modellerini satışa çıkardı!

Yeni iPhone modelleri, iPad Pro’lar gibi LIDAR sensörlerle gelebilir

Yeni iPhone SE modelinin piyasaya çıkış tarihi çok yakın olabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz