Psikoteknik Raporu

Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Derneği Başkanı Cengizhan Kutlu, ‘Radyo Trafik İzmir’de ‘Ulaşıma Dair Özel’ programına çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kutlu’nun aktardığı verilere göre; psikiyatri kliniklerindeki usulsüzlük nedeniyle, Türkiye’de on binlerce şoförün psikoteknik raporu iptal edildi. Konuya ilişkin en çarpıcı rakamı ise 17 bin psikiyatri raporu iptaliyle İzmir kaydetti.  

Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Derneği Başkanı Cengizhan Kutlu, ‘Radyo Trafik İzmir’de ‘Ulaşıma Dair Özel’ programına çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kutlu’nun aktardığı verilere göre; psikiyatri kliniklerindeki usulsüzlük nedeniyle, Türkiye’de on binlerce şoförün psikoteknik raporu iptal edildi. Konuya ilişkin en çarpıcı rakamı ise 17 bin psikiyatri raporu iptaliyle İzmir kaydetti.  

Canlı yayında Esra Balkanlı’nın sorularını yanıtlayan Cengizhan Kutlu, öncelikle psikoteknik raporunda son dönemde yaşanan sürecin nedenini anlattı. Türkiye genelinde 830 adet psikoteknik değerlendirme merkezi olduğunu söyleyen Kutlu, açıklamasında “Şoförler teste girdikten sonra psikoteknik merkezlerinden bağımsız psikiyatri onayı için devlet hastaneleri ve yetki almış özel hastanelerde teste giriyor. Yapılan teftiş sonunda bazı illerdeki psikiyatristlerin bir takım usulsüzlükleri tespit edildi. Bu iller Nevşehir, Malatya, İstanbul, Adana, Tekirdağ, Denizli, Ankara, Bursa, Düzce, İzmir ve Antalya’dır. Bu illerde bulunan 14 psikiyatristin verdiği raporu Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu iptal etti. Şoförlerimizin psikoteknik test raporu geçerli, psikiyatri raporu geçersiz sayıldı. Şoförlere atılan mesajla, psikiyatri onayı olan bir hastaneye ya da muayenehaneye gitmesinin yeterli olacağı söylendi. 45 günlük bir süre içinde şoförlerin muayenesini olması gerekiyor ifadelerini kullandı.  

İzmir, aynı zamanda ilk 9 ayda en fazla ölümlü kazanın gerçekleştiği il oldu!

En Fazla Kazanın Gerçekleştiği İl

Bununla birlikte Kutlu; en fazla raporun iptal edildiği ilin, 17 bin rapor iptaliyle İzmir olduğunun altını çizdi. İzmir’in lider konumda olduğunu vurgulayan Kutlu, sözlerine “Türkiye’de en fazla iptal edilen rapor konusunda İzmir lider konumda. Saha araştırmalarımızda da birçok şoförün muayeneye gitmeden psikiyatri raporu aldığını öğrendik. Kimsenin raporunun iptal edilmesini istemeyiz ama bizim amacımız Türkiye’de trafik güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak için riskli sürücüyü ayıklamaktır. Bu da en doğru test ve en doğru muayenenin yapılmasıyla sağlanır. 17 bin değil 170 bin de olsa bu raporların iptal edilmesini her zaman sağlayacağız. Mutlaka psikoteknik test sistemine zaman ayrılmalı. Usulsüz çalışan hiçbir merkezde teste girilmemeli. Devlet hastaneleri de psikiyatri raporu konusunda en doğru yerlerdir” ifadelerini de ekledi. 

Diğer yandan; 2020 yılı Eylül ayındaki istatistikler, trafik güvenliğinin önemini de ortaya çıkardı. Aktarılan detaylara göre; Eylül ayında 953 karşılıklı çarpışma meydana gelirken bu sayı, yıl içinde 6 bin 958’e yükseldi. İlk 9 ayda, 12 bin 246 arkadan çarpmalı kaza oldu. Yıl içinde, şu ana kadar 112 bin 315 yaralanmalı kaza meydana geldi ve 235 kişi, trafik kazalarında hayatını kaybetti. İzmir, 18 ölü ile yine bu konuda diğer illerin önünde yer aldı ve en fazla ölümlü kazanın gerçekleştiği il oldu. Kutlu, konuya ilişkin olarak “Amacımız, trafikteki kültürü en üst seviyeye çıkartabilmektir. İnsan psikolojisinin trafikte araç kullanmaya müsait olup olmadığını anlamaya yarayan tek sistem psikoteknik test sistemidir. Bu sistemi ne kadar yaygınlaştırırsak, geliştirirsek trafik kültürü ve psikolojisi de artacak, kazalar ve buna bağlı olarak yaralanmalar ve ölümler azalacak” değerlendirmesinde bulundu. 

Kutlu: “1 saatin altındaki psikoteknik değerlendirme testleri geçersizdir”

Psikoteknik Değerlendirme

Yapılan araştırmalarda ayrıca, bir psikiyatristin günde 300 hastayı muayene ettiği kaydedildi. “Böyle bir şey mümkün değil” diyen Kutlu, “Günde 25 kişi ile sınırlandırma getiriliyor. Psikoteknik merkezlerinin bir liste çıkartıldığına dair bilgiler yanlış. Özel bir muayenehaneye yönlendirilecekler ve raporlar tekrar iptal edilecek. Bu listelerin yapılmasına engel olunmalı. Şoförler kendi muayenelerini kendileri olsunlar. Merkezlerin belli bir muayenehaneye yönlendirmesi suçtur. İl Sağlık Müdürlüklerinin internet sitelerinde ruhsat almış psikoteknik değerlendirme merkezlerinin listeleri mevcuttur. İzmir’de 43 adet bulunmaktadır. Bu merkezler bizim için güvenlidir. Akşam saat 22.00’den sonra test yapılamaz, 1 saatin altında yapılan testler de geçersizdir” uyarısında bulundu.  

01.01.2021 tarihinde denetimlerin de başlayacağını belirten Kutlu, röportajında “Denetim tarihi daha önce 6 kez ertelendi. Daha fazla ertelenmemesi gerekiyor. Yeni yıla kadar psikoteknik belgesi almayan ya da belgesinin süresi bitmiş tüm şoförlerin rapor almasını istiyoruz. Son 1 ay kala inanılmaz bir yoğunluk oluyor. Plansızlık olduğu sürece hiçbir merkezimizde yer olmaz. Şu anda bütün merkezlerimiz müsait. Sıra beklemeden raporlarını alabilirler. Yeni yılda başlayacak denetimlerde cezai işleme maruz kalmasınlar ya da son andaki yoğunluğun içinde sıkıntı yaşamasınlar” ifadelerine de yer verdi.  

Kutlu; İzmir’deki psikiyatri kliniklerinde yoğunluk olduğuna yönelik şikayetler üzerine ise İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşeceğini ve psikoteknik belgeleri için bekleyen şoförlere yardımcı olunması konusunda ricada bulunacağını da sözlerine ekledi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türk Telekom Yerli Teknoloji eCall ile Trafik Kazalarında Hayat Kurtacarak

Tesla Oto-Pilot Güncellemesi, Araçların Trafik Işıkları ve Hız Limiti Levhalarını Tanımasını Sağlayacak

Sokağa Çıkma Yasağı Sona Erince Trafikte Yüzde 56 Yoğunluk Artışı Oldu

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz