Okuma Süresi
1 dakika

Son dönemde, Huawei ve ABD arasında yaşanan lisans sorunları yüzünden artık Google servislerini kullanamayan Huawei’den ders çıkartan Xiaomi, olası bir yasaklama durumunda B planlarının hazır olduğunu duyurdu. 

Çin ve Amerika arasında yaşanan ticaret savaşlarının en büyük mağdurlarından biri, son dönemde çıkardığı cep telefonu modelleriyle dikkatleri üzerine çeken Huawei olmuştu. ABD’nin kara listesine giren Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, birçok şirketle olan iş birliğini kaybetmişti. Daha önce de Amerika, başka bir Çinli şirket olan ZTE markasını yasaklamıştı. ZTE her ne kadar zarar almış olsa bile ABD ile olan sorunlarını çözebilmişti. Bu yaşanan gelişmeler özelinde Çinli şirketler kendi önlemlerini almaya başladılar, bu şirketlerden biri de Xiaomi. 

Xiaomi’nin olası yasaklara karaşı planı ne?

Xiaomi, Global Ürün Müdürü Abi Go yaptığı açıklamada şimdilik Amerika ile aralarında bir sorun olmadığını ama olası bir yasaklama durumunda hayatta kalmak için gerekli planlamaları yaptıklarını söyledi. Google ve Qualcomm gibi Amerikalı şirketlerle yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Go, şu anlık şirketlerini tehdit eden bir durumun olmadığını ama B planı için başka şirketlere konuştuklarını ve yatırım yaptıklarını söyledi.  

Xiaomi kendi cep telefonlarında, Google’un geliştirdiği arama ve mesajlaşma uygulamalarını kullanacağını daha yeni duyurmuştu ama şirketin bu planları ve yatırımları yapması hem olası bir yasaklamada şirketi hayatta tutabilmek amacında, hem de gelecek yıllarda daha bağımsız bir üretici haline gelmek istediklerinin göstergesi olabilir.     

Xiaomi kendi telefonlarında Google’un mesajlaşma ve arama uygulamalarını kullanacak

Xiaomi’nin katlanabilir telefonu Mi Mix Alpha’nın satışı süresiz olarak ertelendi

Xiaomi’den yeni akıllı saat