Instagram Devlet Güdümlü Medya Etiketi

Instagram, bazı medya kuruluşlarının profil sayfalarına ‘Devlet Güdümlü Medya (State-Controlled Media)’ etiketi eklemeye başladı. Söz konusu etiketin, ilgili sayfalar tarafından paylaşılan gönderilerde de görüleceği ifade edildi.  

Sosyal medya devi Facebook, geçen yılın Ekim ayında devlet güdümlü medya kuruluşlarının sayfalarına bu durumu belli eden bir etiket eklemeye başlayacağını açıklamıştı. Şirket, açıklamasının ardından 2020 yılının Haziran ayında özelliği kullanıma sunduğunu duyurmuştu. Aktarılan detaylara göre, Instagram da bazı medya kuruluşlarının profil sayfalarına ‘Devlet Güdümlü Medya (State-Controlled Media)’ etiketi eklemeye başladı. Özelliğin, platform bünyesine ABD seçimlerine birkaç hafta kala eklenmiş olması ise dikkat çekti.  

Söz konusu değişiklik, ilk kez ‘Redfish’ isimli Rus bir medya kuruluşunun Instagram hesabında keşfedildi. Sosyal medya devinin, ‘Redfish’in profil sayfasına ‘Rusya Devleti Güdümlü Medya’ etiketi eklediği görüldü. Şirket, etiketi profil sayfalarıyla sınırlı tutmayacağına işaret etti. Kullanıcıların, bu hesaplar tarafından paylaşılan gönderilerde de ‘Devlet Güdümlü Medya’ etiketini görebileceği belirtildi. Bu şekilde kullanıcıların, platformda izledikleri veya okudukları içeriklerin arka planından haberdar olabileceklerinin altı çizildi. 

Instagram, açıklamasında ‘Devlet Güdümlü Medya’ olarak tanımlama sürecinin detaylarını paylaştı

Instagram Devlet Güdümlü Medya
*Kaynak: beebom.com

Instagram, ‘Destek (Support)’ sayfası üzerinden konuya ilişkin açıklama yaparak devlet güdümlü medya kuruluşlarının, tamamen veya kısmen devletin editoryal kontrolü altında olduğuna inandıkları kuruluşlara tekabül ettiğini ifade etti. ‘Devlet Güdümlü Medya’ olarak tanımlama sürecinin, şirketin araştırma ve bu amaç için geliştirilmiş bir dizi kritere göre değerlendirme pratiklerine dayandığı belirtildi. Bu kriterlerin; kuruluşun editoryal bağımsızlığından emin olmak adına sahiplik ilişkilerinin, hükumetin ve finansman kaynaklarının gözden geçirilmesini de içerdiğinin altı çizildi.  

Diğer yandan; sosyal medya devi, yanlış bir etiketleme işlemi yapılması durumunda Instagram’ın, sayfa sahiplerine itirazda bulunma hakkı tanıdığına da işaret etti. İtirazın ikna edici olması durumunda platformun, etiketi ilgili sayfadan kaldıracağı belirtildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Instagram, 10. Yaşına Özel Platforma Bir Dizi Yeni Özellik Ekleyeceğini Duyurdu 

Instagram IGTV ve Reels’e Alışveriş Özelliğini Ekliyor

Facebook, Instagram DM ile Messenger’ı Birleştirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz