Instagram Yeni Özellik

Instagram, 10. yılına özel platforma bir dizi yeni özellik eklediğini duyurdu. Sosyal medya devi tarafından eklenen özellikler arasında; sanal zorbalık karşıtı araçların, ‘Hikayeler Haritası’ özelliğinin ve yeni kişiselleştirilebilir uygulama ikonlarının yer aldığı ifade edildi.  

Kısa bir süre önce 10. yaşına basan Instagram, yıl dönümüne özel bünyesine bir dizi yeni özellik eklediğini duyurdu. Özelliklerden birçoğunun, platformdaki sanal zorbalığı durdurmaya yönelik olduğu ifade edildi. Bununla birlikte şirket, ‘Hikayeler Haritası’ isimli bir özelliği ve kişiselleştirilebilir uygulama ikonlarını da kullanıcı beğenisine sunacağının altını çizdi.  

Aktarılan detaylara göre; ABD merkezli sosyal medya devi, platformdaki sanal zorbalığı durdurabilmek adına saldırgan olarak kabul edilebilecek yorumları otomatik olarak gizleyen bir özelliği test ediyor. Özelliğin daha şeffaf bir şekilde çalışabilmesi için şirket, platforma ‘Gizlenen Yorumları Gör’ seçeneği de ekliyor. Bu sayede kullanıcıların, ne tip yorumların otomatik olarak gizlendiğini görebileceği ve onları tekrar göstermeyi tercih edebileceği ifade ediliyor.  

Instagram Yeni Özellik
*Kaynak: beebom.com
Instagram Yeni Özellik
*Kaynak: beebom.com

Şirketin; geçen yılın Temmuz ayından bu yana, nefret dolu yorumlar yapan kullanıcıları uyarmak için ‘Yapay Zeka (AI)’ teknolojisinden faydalandığı biliniyor. Sosyal medya devi; söz konusu teknolojiye, daha fazla dil desteği eklediğine işaret ediyor. Bununla birlikte, bu özelliğe entegre edilen uyarı mesajı da yenileniyor. Güncellenen uyarı mesajının, kullanıcılara platformda yayılan nefretin sonuçlarını ve hesapların silinmesi gibi olası yaptırımları hatırlattığı belirtiliyor.  

Instagram ‘Hikayeler Haritası’ özelliği, ‘Hikayeler Arşivi’ne entegre bir biçimde çalışacak

Instagram Hikayeler Haritası Özelliği
*Kaynak: beebom.com

Instagram ayrıca, bünyesine yeni bir ‘Hikayeler Haritası’ özelliği de ekliyor. Özelliğin, ‘Hikayeler Arşivi’ne entegre bir şekilde çalışacağı ve kullanıcıların, son 3 yılda paylaştığı tüm hikayelerin konumunu görmesini sağlayacağı ifade ediliyor. Bunun yanında kullanıcılar; yeni eklenen takvim sayesinde, belli bir tarihte gerçekleşecek olan etkinliklere de göz atabiliyor. 

Son olarak şirket, hem Android hem de iOS platformunda bir dizi yeni uygulama ikonunu da bünyesine ekliyor. Eklenen ikonlarda; turuncu, yeşil, sarı ve siyah gibi birçok renkli seçenek bulunuyor. Sosyal medya devi; seçenekler arasına, klasik uygulama ikonunu ve LGBT+ bireylerine özel ‘Onur’ temalı bir ikonu da ekleyeceğine işaret ediyor. İkonların, uygulamanın en güncel versiyonunda yer alacağı belirtiliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Instagram IGTV ve Reels’e Alışveriş Özelliğini Ekliyor

İlk Online ‘House of Instagram’ Etkinliği, Türkiye’de Gerçekleştirildi 

Facebook, Instagram DM ile Messenger’ı Birleştirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz