Salı, Haziran 22, 2021
Ana SayfaDijitalInstagram Kullanıcıları IGTV Reklamları ile Para Kazanacak

Instagram Kullanıcıları IGTV Reklamları ile Para Kazanacak

Instagram, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde IGTV reklamları ile içerik üreticilerine para kazandıracak. Kullanıcılara YouTube’a benzer yeni bir gelir modeli sunan Instagram bu sayede içeriklerini artırmayı hedefliyor

Popüler sosyal medya platformu Instagram yeni bir özelliği test ediyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede denenen yeni özellik kullanıcılara reklam geliri sunacak. Kullanıcılar IGTV reklamları ile ürettikleri videodan para kazanabilecek. Kullanıcılara ayrıca satın alınabilir rozetler sunulacak.

Instagram tarihinde bir ilk olacak özellik ile şirketin gelirleri bu şekilde kullanıcı ile paylaşılmış olacak. Şirketten yapılan açıklamada özelliğin tamamen devreye girmesi bir yılı bulacak. Ancak test aşamasında ilk olarak önümüzdeki hafta, Ikea, Puma ve Sephora gibi birkaç büyük reklamverenin reklamları, Adam Waheed ve Lele Pons da dahil olmak üzere yaklaşık 200 onaylanmış, İngilizce içerik üreticisinin videolarında reklamlar gösterilmeye başlanacak. Özellik ilk testlerinden sonra ABD, Brezilya, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, İspanya ve Meksika’da kullanılacak.

Instagram Rozetleri İle Ayrıca Gelir Sunulacak 

Instagram Rozetleri İle Ayrıca Gelir Sunulacak 

Sunulan gelir modelinin bir diğer adımı rozetler ile kullanıcılara yorum yaparken üstlerde görünmesini ve içerik üreticisinin bu yorumları daha kolay görmesini sağlayacak. 3 farklı seçeneklerde sunulacak rozetler 0,99 dolar, 1,99 dolar ve 4,99 dolardan satışa çıkacak. Tüm Instagram rozetleri ise farklı görünecek.

Kullanıcılar IGTV’de yayınladıkları video arasına eklenen en fazla 15 saniye uzunluğundaki reklamlardan gelir elde edecek. Videoları atlama özelliği de olacak. Bu sistem YouTube’da benzer bir şekilde işliyor. Video aralarındaki reklamlar içerik üreticilerine belli oranda gelir sağlıyor. Gelirin bir kısmı ise platforma kalıyor. Böylece Instagram kullanıcılarını daha uzun içerik üretmeye teşvik ederken aynı zamanda kendisine de yeni bir gelir modeli oluşturacak. Öte yandan markalara da yeni bir pazarlama ve iletişim kanalı açılacak.

Instagram COO’su Justin Osofsky The Verge’e yaptığı açıklamada diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi gelirin yüzde 55’inin içerik üreticilerine aktarılacağını açıkladı. Bu girişimin nihai amacı ise Instagram’a daha fazla içerik üreticisi çekebilmek.

Osofsky ayrıca, reklamların yalnızca marka dostu içerikle gösterildiğinden emin olmak için içerik oluşturucularının platformdaki genel içerik politikalarından farklı olarak Instagram para kazanma politikasına uymaları gerekeceğini aktardı. buna göre uygunsuz içeriklerde reklamlar gösterilmeyecek. Böylece markaların reklamlarının hiçbir zaman uygunsuz içeriğin önünde gösterilmemesini sağlanacak.

YouTube’da olduğu gibi bu reklamların belli kurallar çerçevesinde kabul edilmesi ve yayınlanması bekleniyor. Böylece yanıltıcı ve yanlış içerikleri barındıran reklamlar engellenecek. Uygun olmayan içeriklerin reklamlanması engellenecek.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR