Tuzlu Su Çilek Deneyi Yalan Çıktı!

Geçen hafta sosyal medyanın en çok konuşulan konularından biri olan tuzlu su çilek olayı yalan çıktı. Videoyu TikTok’ta yayınlayan kullanıcı, sahte bir video yaptığını ve bunu neden yaptığını açıkladı

Geçen hafta sosyal medyada viral olan ve belkide birçok insanı çilekten soğutan tuzlu su çilek videosu yalan çıktı. Videoyu paylaşan TikTok kullanıcısı konu hakkında açıklama yaptı ve videonun sahte olduğunu söyledi.

Sosyal medya ve son dönemin en popüler uygulaması TikTok birçok yanıltıcı içerikle gündeme geliyor. Teyit edilmeyen bu tür videolar tabii ki insanları yanlış da yönlendirebiliyor. Bunlardan sonuncusu da geçen hafta sonu sosyal medyanın en ilgi çekici olayı olan tuzlu su çilek videosu oldu.
Videoyu yayınlayan TikTok kullanıcısı @sothisonetimei, bir kabın içine koyduğu tuzlu suya çilek atıp karıştırdıktan sonra meyvelerin içerisinden böcek çıkmış gibi kurguladığı videoyu paylaşmıştı. Bu video dünya genelinde yoğun ilgi görmüş ve ABD’de #strawberrybugs Türkiye’de ise #çilek etiketiyle yüzbinlerce kez paylaşılmıştı. @sothisonetimei isimli kullanıcının sadece kendi TikTok hesabında paylaştığı video 21.1 milyon kez izlendi. Diğer platformlar ve kullanıcıların paylaşımlarıyla bu rakamın çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Tuzlu Su Çilek Videosunu Hazırlayan Kullanıcı: Karantinadan Sıkıldım

tuzlu su çilek videosu
Milyonlarca kez izlenerek belki de birçok insanı çileğe karşı soğutan videonun üreticisi konu hakkında bir açıklama yaptı. Karantinadan çok sıkıldım ve çilek akımında sahte bir video yaptım çünkü akımı görünce komik olacağını düşündüm. O zaman sadece 2 bin takipçim vardı ve videonun böyle yayılacağını düşünmedim. Açıkçası görüntülerin çok sahte olduğu belliydi. Hiçbir böceği suda boğmadım, videodan sonra yaşayan böcekleri serbest bıraktım. Sizin gibi bir amacım yok beni takip eden sizsiniz ve bu benim hatam değil. açıklamasında bulundu.Karantina döneminde çok sıkıldığını açıklayan fenomen, bu videonun ardından 76 binden fazla takipçiye ulaştı.
Ayrıca kullanıcı, tuzlu suya çilekleri attıktan sonra, bahçesinden çıkardığı böcekleri kaseye ekleyerek çileğin içinden çıkıyormuş gibi göstermiş. Videonun bu kadar kişi tarafından izleneceğini düşünmediğini, ayrıca sahte olduğunun çok belli olduğunu söylüyor.
Konuyla ilgili araştırma yapan teyit.org da videonun sahte olduğunu ve meyve ve sebzelerden böceklerin çıkmasının oldukça olağan olduğunu açıkladı.

Teyit.org’un yaptığı çalışmada şu ifadeler yer aldı: Meyve ve sebzeler toprakta yetiştiği için, bazen meyve ve sebzelerin içinden küçük böcek ve larvalar çıkabilir. Cornell Üniversitesi’nden entomolog Greg Loeb, “meyvelerinizde küçük organizmalar olması hoşunuza gitmese bile, bunun sağlığınıza bir zararı yok. Bu küçük böcekleri yemek sizi hasta etmeyecek” diyor. Benzer şekilde İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Nazlı da, çilekten böcek çıkmasının korkulacak bir durum olmadığını belirtiyor ve bunun doğanın döngüsünün bir parçası olduğunu söylüyor. Ancak bunun sağlığa herhangi bir zararı yok. Ancak yalnız böcekler değil, zararlı pestisit ve bakterilerden korunmak için, meyve sebzelerin yenmeden önce bol suyla yıkanması gerek.

Tarımsal faaliyete giren sebze meyvelerde yaşayan böcekler için belirli kısıtlamalar mevcut. Örneğin ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) yayınladığı genelgeye göre, 100 mililitre incir ezmesinden 13 böcek kafası çıkması normal. 50 gram tarçında 400 böcek parçası, 500 gram konserve domateste ise bir larva görebiliriz.

İlginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz