Intel, 11. nesil işlemcilerin 2021 yılının başlarında çıkacağını açıkladı. Intel ’in önümüzdeki yılın başlarında sunacağı 11. nesil işlemcisi Rocket Lake ayrıca PCle 4.0 desteği de sunacak.

Intel, bugün yaptığı duyuruyla birlikte gelecek yılın başlarında PCle 4.0 desteği bulunan yeni 11. nesil Rocket Lake işlemcisini çıkaracağını duyurdu. Intel’in en güçlü rakiplerinden olan AMD’nin ise yarın düzenleyeceği etkinlikte Ryzen 5000 işelmcisini tanıtması bekleniyor. Bu bağlamda Intel’in en güçlü rakiplerinden olan AMD’ye göz dağı vermek için hakkında pek çok iddia çıkan işlemcisinin tarihini açıkladığı tahmin ediliyor. 

Intel’in 11. nesil Rocket Lake işlemcisi tıpkı daha önce AMD’nin 3. nesil Ryzen işlemcilerinde gördüğümüz ile benzer bir şekilde PCle 4.0 desteğiyle gelecek. AMD ise, yeni nesil işlemcisi Ryzen 5000 işlemcilerini yarın tanıtacak. Rocket Lake pazarda direkt olarak AMD Ryzen 5000’in karşısına konumlanacak. 

Intel Rocket Lake-S serisi masaüstü işlemcilerinin daha önce 2021 yılının Mart ayında geleceği iddia edilmişti. Söz konusu işlemcilerin 400 serisi anakartlarla soket uyumuna da sahip olacağı elde edilen bilgiler arasında yer alıyordu. Yani Intel’in yeni işlemcisi PCle 4.0’a hazır olacak. 

Söz konusu iddialar, 11. nesil Rocket Lake işlemcilerle birlikte 500 serisi anakartların da aynı zamanda piyasaya sürülmesi bekleniyordu. Intel 11. nesil Rocket Lake işlemcisinde, Intel Xe Gen12 grafik desteğine sahip olacak. 

Piyasada bulunan amiral gemisi işlemciler olarak adlandırılan LGA1200 CPU’lar (i9-10900K) 10 çekirdeğe ve 20 iş parçacığına sahipken Intel’in yeni işlemcisi de 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı kullanacağını söyleniyor. Ancak bu durum için Intel tarafından yapılan resmi bir açıklama olmadığı için söz konusu iddia şu an bir sızıntıdan ibaret. 

Intel 11. nesil Rocket Lake 2021’de geliyor

Intel, yeni işlemcisinin çıkış tarihini söz konusu sızıntılar çıktıktan hemen sonra açıkladığı için dikkatler şirkete çevrildi. Şirketin yeni işlemci modellerinde ayrıca daha hızlı olduğu bilinen Cypress Cove merkezi işlemcisi de bulunacak. En fazla 8 çekirdek bulunduracağı iddia edilen işlemcilerin elde edilen Benchmark sonuçlarında ise, yeni işlemcilerin 10. nesle nazaran çok daha hızlı olduğu belirtiliyor.

Intel 11. nesil Rocket Lake ile şirket 14 nanometre mimarisine de veda edecek. Yeni versiyonda bu hız 5 GHz’e kadar çıkacak. AMD’nin yeni işlemcisiyle rekabetin kızışması beklenen dönemlerde neler olacağını birlikte takip ediyor olacağız. 

İlginizi Çekebilir:

Intel ve UCSC, DLSS Benzeri Yapay Zeka Yükseltme Tekniğini Sergiliyor

Intel, ‘Marvel’s Avengers’ Oyunu İçin PC’ye Özel Grafik İyileştirmelerine Yardım Etti

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz