Türkiye’de asgari ücretin alım gücü ile iPhone serisi cep telefonlarının alınabilirliği üzerine yapılan çalışma sonucunda ülkemiz, en çok çalışması gerekenler listesinde yer alıyor.

İktidar kaynakları ‘Her evde iki üç akıllı telefon var’ sözleri ile alım gücünün iyi olduğunu iddia etse de Türkiye’de son model bir akıllı telefon sahibi olabilmenin diğer dünya ülkelerine kıyasla çok daha zor olduğu ortaya çıkıyor.

Teyit.org tarafından yapılan araştırma sonucuna bakıldığında Türkiye’de asgari ücretle çalışan birinin iPhone 14’ün baz modelini almak için 166, pro modelini almak için 218 gün çalışması gerekiyor. Diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye, iPhone 14 modelleri almak için daha uzun süre çalışması gereken ülkeler arasında yer alıyor. 2008‘de çıkan bir iPhone’u asgari ücretle çalışan birinin satın alması için 71 günlük maaşını harcaması gerekirken bu sayı bugün 166’ya yükselmiş durumda.

Avustralya’da Asgari Ücretle Çalışan Biri Yaklaşık 1 Haftada iPhone 14 Pro Max 128 GB Alabiliyor

Tabloya göre iPhone 14 serisinden bir akıllı telefon almak için en az çalışılması gereken ülke Avustralya, en çok çalışılması gereken ülke ise Türkiye olarak karşımıza çıkıyor. Tablodaki ülkelerden Türkiye’nin ardından alım gücü en az olan ülkeler Çin ve Fransa oluyor.
Serinin en üst modeli olan iPhone 14 Pro Max 128 GB için Türkiye’deki bir asgari ücretli tam 240 gün çalışmak zorunda. Avustralya’da çalışan bir asgari ücretli bu modeli neredeyse bir hafta gibi kısa bir süre çalışarak alabiliyor.

Türkiye’de Son Model Akıllı Telefon Almanın Alım Gücü Geçmişten Bugüne Düşüşte

iPhone 3G model akıllı telefonun satışa sunulduğu 2008’den günümüze kadar bir kıyaslama yapıldığında dönemin mevcut asgari ücreti ile son model akıllı telefonunun alınabilmesi için çalışılan gün sayısı 2016’daki belirgin düşüş dışında ağırlıklı olarak yükseliş trendi gösterdiği görülüyor.
Mevcut tabloya göre son model bir iPhone satın alabilmek için en az çalışılması gereken yıl 71 günle 2008, en çok çalışılması gereken yıl ise 166 günle 2022 olarak karşımıza çıkıyor. Veriler her geçen yıl artan asgari ücrete rağmen Türkiye’de alım gücünün 2008’le kıyaslandığında düştüğünü gösteriyor.
Teyit.org incelemesi hakkında daha detaylı bilgiye link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz