Kripto Para Z Kuşağı

Global lisanslı ilk kripto para borsası Thodex, kullanıcı profillerine dair veriler paylaştı. Paylaşılan veriler; en çok kripto para alım satımı yapanların, Z kuşağı üyelerinden oluştuğuna işaret etti. Thodex kullanıcılarının yüzde 51.4’ünü, 18-24 yaş aralığındaki Z kuşağı gençlerinin oluşturduğu belirtildi. Kripto para alıp satan ikinci büyük grubun ise Y kuşağı olduğu dile getirildi.

Global lisanslı ilk kripto para borsası Thodex, kullanıcı profillerine ilişkin veriler paylaştı. Paylaşılan veriler; en çok kripto para alım satımı yapanların, Z kuşağı üyeleri olduğuna işaret etti. Platform; yüzde 51.4’lük bir oran ile kullanıcılarının yarısından çoğunun, 18-24 yaş aralığındaki Z kuşağı gençlerinden oluştuğunu açıkladı. Kripto para alıp satan ikinci büyük grubun ise Y kuşağı olduğu dile getirildi. Yaşları 25-34 arasında değişen Y kuşağı mensubu Thodex kullanıcılarının oranının, yüzde 26.5 seviyesinde olduğu belirtildi.

Thodex Kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, konuya ilişkin açıklamasında Kripto para piyasasına Z kuşağı yön veriyor. Gençler, dijital paranın geleceğini belirleyecek” ifadelerine yer verdi. Aktarılan detaylara göre; Thodex’in Z kuşağı ağırlıklı olan kullanıcı profili, bugüne kadar tüm dünyada çeşitli araştırmalara konu olan dijital paranın geleceği konusuna da son noktayı koymuş oldu. Bu zamana kadar pek çok ülkede, kripto paraya çeşitli kuşakların ilgisi merak edilmiş ve yapılan araştırmalarda farklı eğilimler tespit edilmişti. Birkaç yıl önce, Z kuşağının sanılanın aksine kripto paralarla ilgilenmediği iddia edilse de KPMG’nin bir yıl önce Amerika’da yaptığı araştırması, ABD’de yaşayan 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 83’ünün kripto paraların geleceğiyle yakından ilgilendiğini gözlemlemişti. Thodex’in gerçek kullanıcı verileri ise kripto paralara yeni neslin ilgi düzeyini ölçen araştırma sonuçlarını da doğrulamış oldu.

Kripto para alım satımı yapanların büyük kısmı, Türkiye’nin en büyük 3 şehrinde yaşıyor

Kripto Para Alım Satımı

Thodex Kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, kullanıcı profillerine ve davranışlarına ilişkin diğer önemli bulguları da şöyle açıkladı: “Kuruluşumuzdan beri geçen 4 yılda Thodex üzerinden 12 milyon adet kripto para alım satım işlemi gerçekleştirildi. Kullanıcılarımız ayda ortalama 177 işlem gerçekleştirerek Thodex üzerinden toplamda 25 milyar TL’lik kripto para alıp sattılar. Thodex, her yaştan kullanıcıya sahip olsa da kullanıcılarının yarıdan çoğu Z kuşağı mensubu. Kripto para alım satımı yapanların büyük kısmı Türkiye’nin en büyük 3 şehrinde yaşıyor. Kullanıcılarımızın yüzde 37,7’si İstanbul’da, yüzde 14,5’i Ankara’da, yüzde 10,4’ü İzmir’de ikamet ediyor. Kripto para alım satımı yapılan diğer şehirlerimizse sırasıyla Konya (%8,13), Adana (%7,19), Bursa (%5,84), Antalya (%5,78), Diyarbakır (%5,44), Gaziantep (%2,57) ve Kayseri (%2,52).” Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde yaşayanların, bu zamana kadar Thodex üzerinden kripto para alıp satmadığının da altını çizildi.

Özer; açıklamasında ayrıca Türkiye’de kripto para alım satımına dair ciddi bir merak ve ilginin olduğunu dile getirdi ve “Ancak henüz kripto parayla tanışmamış çok daha büyük bir kitle var. Bilgi eksikliğinden kaynaklanan bariyerleri şeffaflıkla aşma niyetindeyiz” ifadelerine yer verdi.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Adını ‘Elon Musk’ Olarak Değiştiren Onaylı Twitter Hesabı, ABD Başkanlık Seçimleri Üzerinden Kripto Para Dolandırıcılığı Yaptı

Paribu, Kripto Parayla Ödeme Yapmaya Olanak Tanıyan ‘Paribu Card’ Hizmetini Duyurdu 

UNICEF, Türkiye’de Kripto Para ile Bağış Kabulüne Başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz