Pazartesi, Ocak 25, 2021
Ana Sayfa Dijital Apple, Öğretmenler İçin ‘Apple Teacher’ İsimli bir Mesleki Gelişim Programı Yayınladı

Apple, Öğretmenler İçin ‘Apple Teacher’ İsimli bir Mesleki Gelişim Programı Yayınladı

ABD’li teknoloji devi Apple, öğretmenleri desteklemek ve başarılarını takdir etmek için tasarladığı ‘Apple Teacher’ isimli yeni bir mesleki gelişim programı yayınladığını duyurdu. Programın; öğretmenleri, Apple ürün ve eğitim dünyası için özel olarak hazırlanan müfredat programları ve sınıf içi ya da uzaktan eğitim modelindeki öğrenme ortamlarında kullanımı konusunda güçlendirdiği ifade edildi.

Sosyal mesafeyi korumanın en büyük öncelik haline gelmesiyle birlikte, eğitimciler ve öğrenciler uzaktan eğitim modellerine alışmaya başladı. Eğitim alanında 40 yıllık bir geçmişe sahip olan Apple’ın ise okulların teknolojiden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olarak eğitimciler, öğrenciler ve ebeveynler için kaynaklar sunmaya devam ettiği ifade edildi. ABD’li teknoloji devi, öğretmenleri desteklemek ve başarılarını takdir etmek için tasarladığı ‘Apple Teacher’ isimli yeni bir mesleki gelişim programı yayınladığını duyurdu.

Aktarılan detaylara göre, tamamen ücretsiz olan programın; öğretmenleri, Apple ürün ve eğitim dünyası için özel olarak hazırlanan müfredat programları ve sınıf içi ya da uzaktan eğitim modelindeki öğrenme ortamlarında kullanımı konusunda güçlendiriyor. Program; tecrübeli ya da mesleğe yeni başlamış tüm öğretmenlerin, iPad ve Mac’te yeni beceriler geliştirmelerine olanak sağlarken aynı zamanda ‘Pages’, ‘Keynote’, ‘GarageBand’ ve ‘iMovie’ gibi Apple uygulamalarını kullanarak öğrencileriyle olan etkileşimlerini artırmaya yönelik eğitimler de sunuyor. Ayrıca ‘Apple Teacher’ programına katılan öğretmenler, iPad veya Mac ile ilgili öğrendikleri yeni becerilerini test ederek rozetler kazanabiliyor ve gereken modülleri tamamlayınca resmi ‘Apple Teacher’ unvanına sahip olabiliyor. ‘Apple Teacher’ unvanına sahip olan öğretmenler, ‘Apple Teacher’ sertifikası ve sosyal medya da kullanmak üzere ‘Apple Teacher’ logo kullanımına da sahip oluyor.

‘Apple Teacher’ programına, ‘Apple Teacher Learning Center’ üzerinden kayıt yapılabiliyor

Apple Teacher Learning Center

iPad, Mac ve Apple uygulamaları hakkında ilham veren 120’den fazla ders sunan ‘Apple Teacher’ programına, “https://appleteacher.apple.com/ adresinde yer alan ‘Apple Teacher Learning Center’ üzerinden kayıt yapılabiliyor. Kullanıcılar, ‘Apple Teacher Learning Center’a ‘Apple ID’ kullanarak giriş yapabiliyor. Yeni bir ‘Apple ID’ oluşturmak isteyen öğretmenlerin ise “https://appleid.apple.com/account” adresini ziyaret etmesi gerekiyor. Ayrıca şirket; sorularına hızlı yanıtlar arayan okul yöneticileri ve eğitmenler için online ‘Apple Eğitim’ destek topluluklarına (Eğitimde MacEğitimde iPadEğitimde iPhone) bu süre zarfında yardımcı olacak fazladan ekip üyeleri de ekliyor. İngilizce olan bu topluluklar, pek çok sorunun cevabının bulunmasında eğitmenlere yardımcı oluyor.

Diğer yandan; öğretmenler için tasarlanan 30 eğlenceli ve basit etkinlik, öğretmenlerin günlük olarak yaptığı birçok görevde zaman kazanmalarına yardımcı oluyor. Bu ipuçları ile öğretmenler, Safari’yi kullanarak web sayfalarındaki dikkat dağıtıcı unsurları kolayca ortadan kaldırabiliyor ve öğrencilerle paylaşmak üzere herhangi bir web sayfasının PDF’ini hızla oluşturabiliyor. Eğitmenler ayrıca; ‘Notes’ uygulamasında, bir bilgiyi nasıl hızla dijitalleştirebileceğini keşfedebiliyor veya ‘Pages’da öğrencilerinin ilgisini çekmek için etkileşimli bildiriler oluşturabiliyor. Bu kaynak aracılığıyla öğretmenlerin; düzenli kalmak, görevleri yönetmek, öğretim kaynaklarını toplamak ve daha fazlasını yapmaya yardımcı olacak zengin fikirler bulabilecekleri ifade ediliyor. PDF dosyası buradan indirilebiliyor.

Apple Teacher Learning Center

Pandemi dönemiyle beraber Apple, okulların ve eğitimcilerin Apple aygıtlarında uzaktan öğrenim olanaklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir video koleksiyonu olan ‘Apple Education Learning Series (Apple Eğitim Öğrenim Serisi)’i de kullanıma sunuyor. İngilizce olarak yayınlanan bu videolar; eğitimcilere iPad’lerini hazır ve çalışır duruma getirmeleri için yardımcı oluyor, nasıl etkileyici eğitim videoları oluşturabileceklerini anlatıyor ve uzaktan nasıl birlikte çalışabileceklerini gösteriyor. Eğitimciler ayrıca, bu kapsamda ‘Apple Professional Learning’ uzmanları tarafından yönetilen sanal konferanslara da katılabiliyor.

Başka bir yeniliğin ise ‘Apple Destek’ sayfalarında hazırlanan “Apple aygıtlarınızı uzaktan öğrenime hazırlayın” kılavuzu olduğu ifade ediliyor. Söz konusu makale; eve götürülecek cihazların nasıl hazırlanacağını, mobil aygıt yönetimi kurulumunu, ayar yapılandırmalarını ve favori uygulamalar ile içeriklerin nasıl yükleneceğini anlatıyor.

Apple ‘Herkes Kod Yazabilir’ ders programı, bulmaca ve etkinliklerle öğrencilere kod yazmayı öğretiyor

Apple Herkes Kod Yazabilir

Apple ‘Everyone Can Code (Herkes Kod Yazabilir)’un ise etkileşimli bulmacalarla ve eğlenceli karakterlerle dolu bir dünyada, öğrencilere kod yazmayı öğreten “Swift Playgrounds uygulaması üzerinden işlenen bir ders programı olduğu belirtiliyor. Sekiz yaş ve üstü öğrenciler için tasarlanmış olan uygulama, profesyonel uygulama geliştiricileriyle aynı dili kullanarak kod yazmayı öğrenmeye yardımcı oluyor.

‘Everyone Can Code’ kullanmak için öğrencilerin, herhangi bir kod yazma bilgisine sahip olmaları gerekmiyor ve platform, yeni başlayan öğrenciler için de kod yazmanın temellerini öğretiyor. “Everyone Can Code Bulmacalar”, öğrenci ve öğretmenler için önemli kod yazma konseptlerini tanıtan ve toplamda 40 saatten fazla süren öğrenim amaçlı aktiviteler sunuyor. İçerikler arasında, “Everyone Can Code Bulmacalar Öğretmen Kılavuzu” da bulunduğu ifade ediliyor. “Everyone Can Code Maceralar” ise ‘Bulmacalar’ı tamamlamış öğrenciler için tasarlanmış bir platform olma niteliği taşıyor ve ‘Swift’ kodlarıyla uygulama geliştirmeye yönelik fırsatlar sunuyor.

Eğitimciler ve kreatif profesyonellerin iş birliğiyle geliştirilen “Everyone Can Create (Herkes Kreatif İşler Yapabilir)” programı da yaratıcılığı artırmak üzere tasarlanmış bir iPad tabanlı eğitim serisi olma niteliği taşıyor. Seri; öğretmenlerin çizimmüzikfilm yapımı veya fotoğrafçılığı herhangi bir ders, konu veya ödeve kolayca dahil etmelerine yardımcı olan çeşitli ücretsiz öğrenim kaynakları ve öğretim kılavuzlarından oluşuyor. Ders programı, öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri için farklı yollar sunarken yeni beceriler keşfetmelerine ve geliştirmelerine de yardımcı oluyor.

‘Apple ile Öğrenme Yolculuğu’ webinar serisi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde başlıyor

Apple ile Öğrenme Yolculuğu Webinar

“Herkes Kreatif İşler Yapabilir” programında ayrıca; öğretmenlerin İngilizce, Matematik, Fen ve Tarih gibi derslere yaratıcılık ve yeni iletişim becerileri katmalarına yardımcı olan öğretmen ve öğrenci kılavuzları, dersler, fikirler ve örnekler de bulunuyor. “Öğretmen Kılavuzu”, eğitimcilerin her gün öğrettikleri derslerin ve konuların yaratıcı becerilerle bütünleşmesine yardımcı oluyor.

Eğitim dünyasında gerçekleşen hızlı dijital dönüşümde öğretmenlere yardımcı olmak amacıyla başlayan ve ‘Apple Yetkili Eğitim Uzmanı’ iş ortağı “Pozitif Teknoloji” tarafından gerçekleşecek olan “Apple ile Öğrenme Yolculuğu” webinar serisi ise 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde başlıyor. 24-25-26 Kasım günlerinde 20.00 – 21.30 saatleri arasında gerçekleşecek olan eğitime, öğretmenler bu bağlantı üzerinden kaydolarak katılım sağlayabiliyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

2020 Apple Müzik Ödülleri Sahiplerini Buldu!  

Apple Watch Düşme Algılama Özelliği İzmir Depreminde Hayat Kurtardı

Apple’ın, Uygun Fiyatlı Akıllı Telefon Segmentine ‘iPhone SE Plus’ Ekleyeceği İddia Edildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR