İstanbul Bilişim İflas
Okuma Süresi
2 dakika

Satın alınan ürünleri ve iade tutarlarını tüketicilere göndermemesiyle gündeme gelen ve mahkemeye başvurarak konkordato talebinde bulunan ‘İstanbul Bilişim’ için İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından iflas kararı verildi. Mağdur olan müşterilerin alacaklarını tahsil etmek üzere iflas masasına kaydolmaları gerektiği belirtildi.  

Teknoloji ve tüketici elektroniği marketi ‘İstanbul Bilişim’, satın alınan ürünleri ve iade tutarlarını müşterilere göndermediği gerekçesiyle sık sık tüketici şikayetleriyle gündeme geliyordu. Kısa bir süre önce mahkemeye başvurarak konkordato talebinde bulunan şirketin soruşturma dosyasında, 50 binden fazla mağdur bulunduğu ve mağdurlardan toplanan paranın 150 milyon lira seviyesinde olduğu ifade edilmişti. Bu süreç içerisinde; şirketin internet sitesi, koruma tedbiri kapsamında erişime kapatılmıştı. Bunun üzerine; şirket sahipleri, benzer isimlerle açtıkları 2 internet sitesi üzerinden faaliyetlerine devam etmeye çalışmış ve mahkeme, bu adreslere de erişim engeli getirmişti.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; ‘İstanbul Bilişim’ avukatları ve aralarında ‘Tüketici Başvuru Merkezi’nin de bulunduğu alacaklılar ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşma, İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, geçici komiser heyetinin nihai raporunu sunduğunu dile getirdi. İstanbul Bilişim’ avukatları, şirketin İngiliz menşeili bir firmayla satış konusunda anlaştığına işaret etti ve marka değerinin çok düşük belirlenmesi gerekçesiyle itirazları olacağını belirterek kesin mühlet kararı verilmesini talep etti. Bununla birlikte, duruşmada talep üzerine dinlenen bazı alıcı firma avukatları da konkordato teklifini kabul ettiklerini açıkladı ve kesin mühlet talebinde bulundu. 

‘Tüketici Başvuru Merkezi’ avukatı ve mahkeme salonundaki alacaklılar ise konkordato teklifini kabul etmediklerini dile getirdi ve teklifin reddini talep etti. Bunun üzerine; İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, konkordato ve kesin mühlet talebini reddetti. Mahkeme ayrıca, ‘İstanbul Bilişim’ için iflas kararı verdi. İstinaf mahkemesine itiraz hakkı bulunduğunun da altı çizildi. 

‘Tüketici Hakları Derneği’ Onursal Başkanı, İstanbul Bilişim davasına ilişkin açıklamalarda bulundu

Tüketici Hakları Derneği İstanbul Bilişim

‘Tüketici Hakları Derneği’ Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, ‘İstanbul Bilişim‘ davasına ilişkin açıklamasında “Türkiye tüketici hukuku için çok önemli karar verildi. İstanbul Bilişim firması on binlerce kişinin parasını alıp internetten satacağını vaat ettiği ürünleri göndermediği için bununla ilgili gelen çok sayıda şikayetten ötürü konkordato davasına tüketici örgütü olarak müdahillik talebinde bulunduk. Gerek geçen celse gerek bu celse şirketin avukatı kimseye itiraz etmedi. Ancak bizim başvurumuzu reddetmek istemişti. Fakat mahkeme doğrudan yana karar verdi ve konkordato isteğini kabul etmeyerek iflasına karar verdi. Bu süreçten sonra avukatlarımız gerek üyelerimize gerek üye olmayan mağdurlara her türlü hukuki desteği verecek, yol gösterici olacaklardır. Hak aramaya gelen bu tüketicileri de gönülden kutluyorum” ifadelerine yer verdi. 

Avukat Baybars Karakırık ise mağdur olan müşterilerin, alacaklarını tahsil etmeleri için iflas masasına kaydolmaları gerektiğini belirtti. Karakırık ayrıca, açıklamasında “İflasla beraber şirketin haczi mümkündür. Şirketin mal ve varlıkları iflas masası adı altında bir araya toplanacaktır. Bundan sonra şirketten alacakları olanlar icra takibi yapmalılar. Bunun yanı sıra iflas masasına kayıt olmalılar. İflas sürecinde alacaklarını almaya gayret göstermeliler” ifadelerini kullandı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Hakkında Soruşturma Açılan ‘İstanbul Bilişim’ Şirketinin Eski Sahibi, 15 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı 

İstanbul Bilişim İçin Açılan Konkordato Davası Dosyasına 50 Binden Fazla Mağdur Girdi

Son Dönemde Çok Konuşulan İstanbul Bilişim Konkordato İlan Etti

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz