Ana Sayfa Teknoloji Koç Üniversitesi-Siemens IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı Kuruluyor!

Koç Üniversitesi-Siemens IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı Kuruluyor!

0
1533
Koç Üniversitesi-Siemens IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı Kuruluyor!

Alman teknoloji şirketi Siemens ve Koç Üniversitesi dijital üretim için güçlerini birleştirecekleri bir adım atıyor. Koç Üniversitesi bünyesinde, Koç Üniversitesi-Siemens IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı kuruluyor. Laboratuvar, Türkiye’de makine endüstrisi odaklı bir platform olarak bilimsel çalışmalara öncülük edecek.  

Siemens Türkiye ve Koç Üniversitesi, dijital üretime öncülük edecek ve bu alandaki çalışmaları destekleyecek büyük kapsamlı bir iş birliğine imza atıyor. Ortaklık kapsamında, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan ‘Siemens’ ve Türkiye’nin öncü eğitim ve araştırma kurumlarından biri olan ‘Koç Üniversitesi’ iş birliği ile Koç Üniversitesi-Siemens IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı kuruluyor ve ‘SINUMERIK Edge Platformu’, araştırmacıların kullanımına sunuluyor.

Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde yer alan ‘Üretim ve Otomasyon Araştırma Merkezi’nde kurulacak olan ‘SINUMERIK Edge Platformu’; bilgisayar nümerik kontrol (CNC), dijital teknolojiler ve bulut teknolojilerinin bir kombinasyonu olan ve dijital üretim desteği ile üretim optimizasyonunu kolaylaştıran uygulamalar geliştirilmesi için makine endüstrisi odaklı bir platform sunacak.

Platform, tüm firmalara açık olacak

Araştırmacılara ve bu konuda çalışmak isteyen tüm firmalara açık olacak Koç Üniversitesi-Siemens IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı’nda, Siemens ‘SINUMERIK Edge Platformu’ üzerinde üretim tezgâhı verileri anlık toplanıp analiz edilebilecek. Buradan elde edilen verilerle; kestirimci bakım, önleyici bakım, görüntüleme gibi dijital uygulamalar geliştirilebilecek. Böylece bir CNC tezgahındaki üretim sürecinin, ileri veri analitiği yöntemleri ile yapay zekâ ve derin öğrenme gibi teknikler yoluyla hızlı, güvenli ve daha az hata payı ile gerçekleşmesine yönelik yeni çözümler için çalışılacak. Bu uygulamalar, Siemens’in Endüstriyel Bulut Platformu ‘Mindsphere’ ile bağlantılı olarak yönetilebilecek.

Online açılış etkinliği, dışarıdan katılıma açık olacak

Siemens Türkiye ve Koç Üniversitesi IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı

Koç Üniversitesi-Siemens IOT EDGE Araştırma Laboratuvarı’nın online açılış töreni, 16 Ekim 15.00-17.00 saatleri arasında canlı yayın etkinliğiyle gerçekleştirilecek. Etkinlikte, online laboratuvar turu da düzenlenecek. Etkinlik, öğrenci ve profesyonellerin katılımına açık olacak. Etkinliğe kayıt olmak isteyenlerin, bu adresi ziyaret etmesi gerekecek. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei, Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri Listesinde 6. Sıraya Yükseldi 

Rolls-Royce solunum cihazı üretimine destek verecek

Philips’in ABD’nin Türkiye’yi dinleyebilmesi için kolay çözülen şifreleme cihazı sattığı söyleniyor

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz