Sesli asistanların yapay zekâ destekleri sayesinde daha da akıllandığı bir dönem geçiriyoruz. Üreticilerin kullanıcıları için geliştirdiği sesli asistanlar arasındaki en popüler olanı ise Siri. Apple ‘ın iOS, watchOS ve tvOS işletim sistemlerinde bulunan yapay zekâ destekli sesli asistanı ‘Siri ‘nin hayatı kolaylaştıran özellikleri’ haberimizde, ondan neleri yapmasını isteyebileceğinizi derledik. 

Amazon’un Alexa’sı, Google’ın sesli asistanı ya da Apple’ın Siri’si. Temel olarak benzer hizmetler sunan sesli asistanlar günden güne hayatımızın daha da içine giriyor. Nesnelerin interneti ve yapay zekâ gelişmeleri sayesinde her gün daha fazla şey öğrenen sesli asistanlardan biri olan Siri de kullanıcılara pek çok konuda destek oluyor. Biz de sizler için ‘hayat kolaylaştıran Siri özellikleri’ hakkında bir yazı derlemek istedik. Gelin ‘hayatı kolaylaştıran Siri özellikleri’ne birlikte bakalım.

Hayatı kolaylaştıran Siri özellikleri

Siri ile konum tabanlı Hatırlatıcı oluşturun

Konum tabanlı hatırlatıcı oluşturmak için Siri’ye “Hey Siri, evden çıktığımda eczaneye uğramamı hatırlat” dediğinizde, Siri siz kayıtlı evinizin konumundan ayrıldığınızda sizi uyaracaktır. Bir yere giderken unutmak istemeyeceğiniz şeyler için oldukça kullanışlı bir özellik. 

Konum tabanlı hatırlatıcının yanı sıra, “Hey Siri, her pazartesi 10.30’da annemi aramayı hatırlat” ya da “Hey Siri, her akşam 20.00’de ilaçlarımı içmeyi hatırlat” diyerek yapmayı unutmamanız gereken şeyleri sesli asistanınız hatırlatabilir. 

Siri ile uygulama açma

Araba kullanıyorsanız ya da telefonu elinize almak için müsait değilseniz, “Hey Siri, Twitter’ı aç” diyerek uygulamanın açılmasını sağlayabilirsiniz. WhatsApp, Instagram, iPhone Ayarlar’ı bile bu şekilde açabilirsiniz. 

Zamanlayıcı oluşturma

Yaptığınız keki fırına koydunuz ancak telefonu elinize almaya imkanınız yok. “Hey Siri, 35 dakikalık zamanlayıcı oluştur” dediğinizde, sesli asistan size süre bittiğinde uyarı verecek. 

Alarm kurma/kapatma

Telefonunuzu şarja takıp yattınız. Tam uyku pozisyonuna geldiniz, o anda aklınıza yarın sabah uyanmak için alarm kurmadığınız geldi. Ne yapacaksınız, kalkıp telefonu elinize alıp alarm mı kuracaksınız? Hayır. Alarmınızın kurulması için “Hey Siri, saat 08.00’e alarm kur” demeniz yeterli olacak. Alarm saati geldiğinde alarm sesiyle uyanacaksınız. 

Alarm kurma işini Siri’ye bıraktık, peki o biriken onlarca ve belki yüzlerce alarmı kim silecek? Evet, yine Siri.. “Hey Siri, tüm alarmları sil” dediğinizde, daha önce kaydolan tüm alarmlar silinecek, siz de tek tek kaldırmakla uğraşmayacaksınız. 

Birini arama (hoparlör) / mesaj gönderme / Facetime

“Hey Siri, annemi ara” diyip telefona eliniz değmeden annenizle konuşabilirsiniz. Bunu “ Hey Siri, annemi hoparlör ile ara” diyerek yaptığınızda ise yerinizden kalkmadan hoparlör yardımıyla annenizle konuşabilirsiniz. Elbette ki Facetime aramaları için de bu geçerli. 

Eşinize eve gelirken ekmek al diyecektiniz ama arama esnasında unuttunuz. O zaman “Hey Siri, gelirken ekmek al mesajını eşime gönder” dediğinizde o sizin için mesajı gönderecektir. 

Metin ya da sesli mesajları Siri’ye okutma

Özellikle araba kullanırken işinize yarayacak bir diğer güzel özellik ise, Siri’nin mesajlarınızı veya mail’lerinizi okuması olabilir. “Hey Siri, son mesajları oku” dediğinizde, Siri gelen mesajları sizin için okuyacaktır. 

Şarkı bulma

Sevdiğiniz bir mağazada ya da herhangi bir yerde gezerken duyduğunuz bir şarkıyı herhangi başka bir uygulamaya ihtiyacınız kalmadan Siri ile bulabilirsiniz. Bunun için “Hey Siri, bu şarkı ne?” diyebilir ve şarkıyı saniyeler içinde bulabilirsiniz. 

Fotoğraf bulma

Arkadaşlarınızla buluştuğunuzda geçen sene Amsterdam’a gittiğiniz bir tatilden fotoğraflarınızı göstermek istediniz. Ama bulmak uzun süreceği için vazgeçtiniz diyelim. “Hey Siri, Amsterdam’daki fotoğrafları aç” dediğinizde Siri sizi bu zahmetten kurtaracaktır. Bunu tarih için de yapabilirsiniz. Örneğin: “Hey Siri, 2020 Haziran fotoğraflarını aç” dediğinizde çekilen her fotoğrafı kolay bir şekilde bulabilirsiniz. 

Para birimlerini ya da ölçümleri değiştir

Turist olarak gittiğiniz bir tatilde belki de en çok can sıkan şey para birimi hesaplama olabilir. Özellikle sık sık alışveriş yapıyorsanız, Siri sizin için kolay bir şekilde hesaplama yapabilir. Örneğin 21 doların kaç TL yaptığını: “Hey Siri, 21 dolar kaç Türk Lirası yapar?” dediğinizde sonucu sesli asistanınız size okuyacaktır. 

Bu özelliği uzunluk ölçümleri için de kullanabilirsiniz. Mesela “Hey Siri, 1779 fit kaç kilometre?” dediğinizde sesli asistandan doğru sonuca ulaşabilirsiniz. 

Matematik işlemleri yap

Matematik işlemlerinde kötüyseniz ve 52 ile 68’in çarpımını kolay bir şekilde bulmak isterseniz, bunu da “Hey Siri, 52 çarpı 68 kaç eder” dediğinizde sesli asistanınızdan cevabı duyabilirsiniz. Hesap makinesi açmaktan daha kolay olduğu kesin. 

Siri’nin matematik işlem becerilerini “Hey Siri, 768.09 çarpı 23.5 bölü 67 kaç?” diyerek çok daha çetrefilli sorularla da deneyebilirsiniz. Bunlara kesirler, ondalık sayılar veya karekök bulma ve daha fazlası gibi daha karmaşık matematik hesaplamaları da dahil. 

Spor sonuçlarını, tarihlerini ve kanallarını bul

Dün akşam oynanan Galatasaray – Beşiktaş derbisinin sonuçlarını öğrenmek için “Hey Siri, Galatasaray ve Beşiktaş maç sonuçları” dediğinizde maçın skorunu kolayca öğrenebilirsiniz. Bunu sadece takımın kazanıp kazanmadığını ya da bir sonraki maçın ne zaman olduğunu öğrenmek için de deneyebilirsiniz. 

Zar ya da yazı-tura atma

Ev arkadaşınla markete gitme konusunda fikir ayrılığına düştünüz diyelim ve yanınızda yazı-tura yapacak bir madeni para yok. Hemen “Hey Siri, yazı-tura at” dediğinizde sesli asistan hanginizin daha şanslı olduğunu söyleyecektir. Bunu zar ile de yapabilirsiniz.

Yakınımdaki restoranları sırala

Bilmediğiniz bir şehirde ya da semttesiniz ve çok acıktınız. Google’a girip uzun uzun ne yiyeceğinizi aramak yerine “Hey Siri, yakınımdaki en iyi pizzacıları sırala” diyebilir ve yemek hakkında düşünmeyi kenara bırakabilirsiniz. 

Yeni Bir Siri Sesi Seçin

Cihazınızda Ayarlar > Siri > Ses ‘e giderek sesli asistanınızın sesini değiştirebilirsiniz. iOS 14.5 güncellemesi ile kullanıcılara hem kadın hem de erkek pek çok farklı ses perdesi, tonu ve hızı sunuluyor.

Siri’ye şaka / beatbox yaptır

Biraz da komik ve şaka anlatan Siri istiyorsanız, önce “Hey Siri bana bir şaka anlat” diyebilir ve sizin için seçtiği şakaları dinleyebilirsiniz. Beatbox yapışını görmek isterseniz de “beatbox yap” demeniz yeterli olacaktır. 

İlginizi Çekebilir:

Facebook Endişelerinde Haklı Çıktı: ABD’de iOS 14.5 Kullanıcılarının Yüzde 4’ü Verilerinin Takibine İzin Verdi!

Siri Artık Hayvan Sesleri Çıkarabiliyor (Sincap Hariç)

Yeni Siri, 3 Yıl Öncesine Göre 20 Kattan Daha Fazla Bilgiye Sahip! 

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Moxie Mars’ta Oksijen Üretti, Sony Giyilebilir Klima!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz