Brain Scientific isimli bir girişim, beyin dalgalarını takip etmek için ‘e-dövme’ ismini verdiği cihazını duyurdu. Üç boyutlu yazıcıyla birleştirilen ve geleneksel bir dövme tabancası gibi duran bu robotik cihazla kişilerin kafa derisinin altına mikroEEG yerleştirilecek.

İnsan vücudunda hala nasıl çalıştığını anlamadığımız bir organ olan beyin için bilim insanları araştırmalarına tam gaz devam ediyor. Ancak beyin için çalışmaları devam ettirenler sadece bilim insanları değil. Bu bağlamda Elon Musk’ın kurucusu olduğu beyin-makine arayüzü geliştiren Neuralink firması 2020’nin Ağustos ayında insan beynini bilgisayara bağlayan yeni arayüzünü domuzlar üzerinde canlı yayında tanıtmıştı. Musk, sunumda beynine ufak bir bilgisayar yerleştirildiğini söylediği domuz Gertrude ile Neuralink’i tüm dünyaya göstermişti. Şimdi ise gündeme Brain Scientific isimli şirket benzer bir hareketle geldi. 

Aktarılan detaylara göre, şirketin ‘e-dövme’ olarak adlandırdığı robotik cihazla, insan kafa derisinin altına her biri insan saçı boyutunun sadece küçük bir parçası olan bir dizi küçük elektrottan oluşan bu ürünü yerleştiriyor. Dövmeye benzediği için şirketin ‘e-dövme’ ismiyle andığı bu yeni ürün, kulak arkasına takılan kompakt bir mikroEEG cihazı sayesinde gerçek zamanlı olarak sinir sinyallerinin okunmasına imkan tanıyor. 

Brain Scientific ’in e-dövme adıyla andığı bu kompakt mikroEEG’nin şu an işlemcisinin posta pulu boyutunda olduğu ve grafen teknolojisi ilerledikçe daha da kompakt bir yapıya geleceği söyleniyor. 

Brain Scientific e- dövme ‘yi epileptik nöbetlerin uyarısında kullanacak

Brain Scientific’in geliştirmiş olduğu bu teknolojinin nörolojik hastalıkları olan kişilerin EEG verilerinin gerçek zamanlı ve daha kolay incelenmesine olanak tanıyacak bir platform olarak hizmet vereceği de aktarılıyor. E-dövme sayesinde epilepsi hastalarının yaşadıkları nöbetlerin ne zaman geleceği hakkında bilgi almasına yardımcı olabileceği söyleniyor. Şirketin CEO’su Baruch Goldstein henüz net ve yüzde 100 doğru sonuç olmak için erken olduğunu belirtiyor. Golstein, e-dövmenin en somut kullanımının epileptik nöbetlerin nörolojik izlerini takip edeceğini yani tamamen sağlık için kullanılacağını belirtti. 

Beyin dalgalarını gerçek zamanlı ölçen ve epileptik nöbetlerden önce uyarı verebileceği belirtilen Brain Scientific’in ‘e-dövme’si ilerleyen zamanlarda sanal gerçeklik deneyimi ya da sinir sinyalleri ile kontrol edilebilen oyunların geliştirilmesinin de önünü açabilir. 

Şu an için klinik deneylerin devam ettiği bilinen projede, kimseye henüz e-dövme uygulanmadı. Bu yeni teknolojiyi yakından takip edip gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Elon Musk, İnsan Beynini Bilgisayara Bağlayan Neuralink’i Domuz Üzerinde Tanıttı

On Binlerce Yapay Beyin Sinapsı, Tek Bir Çipte Birleştirildi

Küresel İnternet Kullanımı, Perseverance, Tesla Bitcoin Geliri | Haftalık Teknoloji Programı #7:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz