BSH Rekor 2020

Almanya merkezli ev aletleri şirketi Bosch’un alt kuruluşu BSH, 2020 yılında rekor ciroya ulaştı. Şirketin cirosunun, geçen yıl içerisinde yüzde 5.3 artarak 13.9 milyar euro’ya ulaştığı ifade edildi. Bütün bölgelerde ve ürün kategorilerinde önemli bir büyüme gerçekleştiğine işaret eden bağlantılı ev aletleri tedarikçisi, stratejik sürdürülebilirlik çalışmaları ile 2020’nin sonundan itibaren dünya üzerindeki bütün BSH merkezlerinde karbondioksit dengelemesi için aksiyon aldığının da altını çizdi.  

Almanya merkezli ev aletleri şirketi Bosch’un alt kuruluşu BSH Hausgeräte GmbH, 50 yılı aşan tarihinin en yüksek yıllık cirosuna ulaşarak 2020 yılını rekor bir ciroyla kapattı. Avrupa’nın en büyük ev aletleri üreticilerinden biri olan şirketin, önceki yıla göre yüzde 5.3 oranında bir büyüme sağlayarak satış gelirlerinde 13.9 milyar euro’ya ulaştığı ifade edildi. Yerel para birimiyle yüzde 8.5’lik bir büyüme kaydeden şirket; 2020’de kaliteli ev aletlerine yönelik küresel talepteki artıştan, güçlü markalarından, dijital inovasyonlarından ve güven veren müşteri hizmetlerinden kâr elde ettiğine işaret etti.  

BSH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Carla Kriwet, konuya ilişkin açıklamasında “2020 BSH’nin rekor kırdığı bir yıl oldu. Çalışanlarımızın üstün çabaları sayesinde küresel salgının yol açtığı zorlukların üstesinden gelmeyi başardık. Evde olmanın ve bize kendimizi iyi hissettiren bir yer niteliğindeki mutfakta olmanın gittikçe daha önemli hale gelmesiyle sektörümüz de bir patlama yaşıyor. Güçlü marka portföyümüz, yenilikçi ürünlerimiz ve dijital çözümlerimiz tüketicilerimizin isteklerini ve beklentilerini karşılamamızı sağladı” ifadelerine yer verdi.  

BSH çalışan sayısı da 2020 yılında önceki yıla kıyasla, yaklaşık yüzde 3 artışla 60 bin barajına ulaştı

BSH Çalışan Sayısı

Aktarılan detaylara göre; BSH, yıl boyunca bütün bölgelerde salgının başlarında ortaya çıkan gerilemeyi telafi etmenin ötesine geçerek genel satış gelirlerini de önemli ölçüde artırdı. Şirket, geçen yıl Avrupa bölgesinde yüzde 4.8 oranında büyüme kaydetti. Markanın cirosu; özellikle Almanya, Büyük Britanya ve Kuzey Avrupa’da dikkate değer ölçüde yükseldi. BSH’nin, Avrupa’da elektrikli ev aletlerinde en başarılı şirket olmaya devam ettiği ve ‘Home Connect’ teknolojisi sayesinde sektörün öncü dijital ekosistemini yönettiği ifade edildi. Diğer yandan; Amerika pazarı, direncini ortaya koysa da BSH, burada da ilave pazar payı elde etti. Şirket, Amerika bölgesinde önceki yıla kıyasla ortalamanın üzerinde yüzde 7.7‘lik bir ciro artışı sağladı. Söz konusu pazarda, özellikle yüksek kapasiteli buzdolapları ve bulaşık makinelerine yönelik talep büyüdü.  

Asya Pasifik ve Afrika bölgesindeki iş hacmi ise önceki yıla göre, yüzde 5.3 oranında arttı. Çin’de salgının etkileri daha Şubat ayında hissedilmeye başlasa da Mayıs ayından itibaren yüksek büyüme oranlarıyla birlikte, önemli bir ticari iyileşme başladı ve ilk aylardaki ciro kayıplarının telafi edilmesinin ötesinde başarılı sonuçlar alındı. Özellikle Çin’de; bulaşık makinelerinde yüzde 34, kurutma makinelerinde ise yüzde 59’dan fazla ciro artışı yaşandı. Çin’in en güçlü yabancı elektrikli ev aletleri üreticisi olan BSH, burada da ilave pazar payı elde etmeyi başardı. Bununla birlikte şirket, Hindistan ve Afrika’da da büyüme sağladı. 

BSH ayrıca, bütün ürün kategorilerinde önemli büyüme gerçekleştirdiğine işaret etti. Pişirme, soğutma ve bulaşık yıkama ürün kategorilerinin her biri, yüzde 6 oranında net ciro artışı kaydetti. Otomatik kahve makineleri, mutfak robotları ve elektrik süpürgeleri gibi küçük ev aletlerinin cirosu, oldukça olumlu bir eğilimle ilerleyerek yüzde 9’u aşan oranda büyüme gerçekleştirdi. Bununla birlikte, müşteri hizmetleri yelpazesi de son derece olumlu bir şekilde karşılanarak yüzde 8 oranında büyüme sağladı. Koronavirüs salgını boyunca; yaklaşık 50 ülkede 15 bin dolayında BSH müşteri hizmetleri çalışanı ve BSH hizmet ortağının, tüketicilerin yardımına koştuğu dile getirildi. 2020 sonunda BSH çalışan sayısı da önceki yıla kıyasla, yaklaşık yüzde 3 artışla 60 bin barajına ulaştı. 

Tüketiciler, ‘Home Connect’ uygulamasını kullanarak buzdolaplarını evde değilken de görebiliyor

Home Connect

Öte yandan; BSH, büyük yatırım projelerine 2020’de planladığı şekilde devam etti. Tüketici merkezli inovasyonlarloT çözümleri (nesnelerin interneti) ve tüm değer katan zincirin dijitalleşmesi alanlarındaki ‘Araştırma ve Geliştirme’ faaliyetlerine yoğunlaşıldığı kaydedildi. 2020’de 708 milyon euro tutarında olan araştırma ve geliştirme giderleri, önceki yılın giderleriyle aynı düzeyde seyretti ve toplam satış gelirlerinin yüzde 5.1‘ine karşılık geldi. Bunun yanında, BSH’nin çevrimiçi iş birimi de geçtiğimiz yıl yüzde 25 oranında büyüdü. Tüketiciler, tavsiye almak ve en uygun aleti evlerinden rahatça seçmek için BSH markasının internet siteleri gibi çevrimiçi araçları gittikçe daha fazla kullanmaya başladı.  

‘Home Connect’ dijital ekosistemi, 2020 yılında BSH’nin hem bağlantılı ev aletleri alanında hem de gelecek odaklı yapay zeka kullanımında lider tedarikçi konumunu daha da yaygınlaştırmasına destek verdi. Paylaşılan detaylara göre; tüketiciler, ‘Home Connect’ uygulamasını kullanarak buzdolaplarında ne olduğunu evde değilken de görebiliyor. Dijital bulaşık makineleri, bireysel tüketici gereksinimleri doğrultusunda çalışma süresini ve enerji tüketimini optimize ediyor. Çamaşır makineleri, yıkama sırasında çamaşırların ağırlığını belirleyerek su ve enerji tüketimini en aza indiriyor. Ayrıca; 2020 yılında piyasaya sürülen yenilikçi mutfak robotu Cookit, buluttan indirilen otomatik pişirme programları ile güven aşılamayı hedefliyor. Robotun, gelecek yazdan itibaren tüketicilerin ‘Home Connect’ uygulamasında kendi benzersiz yemek tariflerini oluşturmasını da mümkün kılacağı ifade ediliyor. Bu nesnelerin interneti (IoT) çözümlerinin hepsi, BSH’nin yeni tam bağlantılı ev aletleriyle kullanılabiliyor. 

BSH müşteri hizmetleri, bağlantılı ev aletlerini uzaktan tanılama için de kullanıyor ve bu sayede, gelecekte yapay zekanın yardımıyla proaktif bakım uygulanması planlanıyor. Tüketiciler için bu, tamir gereksinimini ortadan kaldıran ya da tamir maliyetlerini önemli ölçüde azaltan yeni bir hizmet deneyimi anlamına geliyor. 

Bütün BSH üretim, geliştirme ve yönetim merkezleri, güncel olarak karbondioksit dengelemesi sağlıyor

BSH Yönetim Merkezleri

BSH, etkili sürdürülebilirlik yolculuğunda da 2020’nin son döneminde yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Aktarılan detaylara göre; dünya üzerindeki bütün BSH üretim, geliştirme ve yönetim merkezleri, güncel olarak karbondioksit dengelemesi sağlıyor. Bu durum; kendi yenilenebilir enerji üretimini yaygınlaştırmayı ve çevre dostu elektrik satın almayı içeren, daha çok binalar ve fabrikalardaki enerji verimliliği alanında alınan önlemler sayesinde sağlanıyor. 

BSH, geri kalan kaçınılmaz karbondioksit salınımlarını ise seçtiği iklim koruma projeleriyle telafi ediyor. Şirket, şu anda 10 GWh olan kendi üretimi yeşil enerji miktarını 2030 yılına kadar beş katına çıkarmayı hedefliyor. Sürdürülebilirliğin BSH için vazgeçilmez olduğunu belirten Carla Kriwet, konuya ilişkin açıklamasında “Enerji verimliliğine ek olarak döngüsel ekonomi önlemlerimiz de BSH sürdürülebilirlik stratejisinin uygulanmasına önemli katkı sağlıyor. Aletlerimizde kullanılan bileşenlerin malzemeleri, ambalajı ve yeniden kullanılabilirliği, geliştirme döngüsünün en başından itibaren sürdürülebilirlik için tasarlanmalı. Eş zamanlı olarak aletlerimizi sürdürülebilir iş modelleriyle yenileyerek döngüsel ekonomiyi de güçlendirmiş oluyoruz” ifadelerini kullanıyor. 

Bütün bunların yanında ‘BM Dünya Gıda Programı’ ile iş birliği içinde çalışan BSH, sağlıklı yemek pişirme konusundaki uzmanlığı ile de katkıda bulunuyor ve açlığın olmadığı bir dünya için çalıştığına işaret ediyor. BSH ile Joblinge iş piyasası kuruluşu arasındaki ortaklık, gençlerin eğitime ve iş gücü piyasalarına ulaşmasına olanak tanıyor. BSH’nin 2021 hedefleri hakkında konuşan Carla Kriwet, şunları söylüyor: “Devam eden salgın nedeniyle bu yıl da ekonominin tamamında belirsizlikler olacak. Küresel varlığımız ve tüketicilerimize yakınlığımızla iyi bir konumdayız ve Home Connect sayesinde tüketicilerimizin isteklerini en iyi şekilde yerine getirmekle kalmayacağız, aynı zamanda kaynakları da koruyacağız. Geçen yıldaki olumlu gelişmeleri 2021’de de sürdürebileceğimizden eminim.” 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Bosch’tan Yapay Zeka Teknolojisinde Çıtayı Yükselten Ürünler

Ford, “Bosch” ve “Bedrock” İş Birliği ile Yeni ‘Otonom Vale’ Hizmetini Tanıttı 

Bosch, Otomatik Acil Sistemi ile Motosiklet Kazalarında Müdahale Süresini %50 Kısaltıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz