Kızılay afetlerde bir yıl içinde İHA kullanmaya başlayacağını bildirdi

Kızılay afetlerde insansız hava aracı (İHA) kullanacağını açıkladı. Kızılay Lojistik ve Maxwell Innovations arasında imzalanan sözleşme ile insansız hava araçları artık afetlerde kullanılacak. Bu kapsamında Kızılay için üretilen 15 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip Jackal isimli insansız hava aracı 1 yıl içerisinde afetlerde kullanılabilir hale gelecek.

 Gebze Teknik Üniversitesi Dronepark’ta konuşlanan Fly Bvlos Technology sahasında gerçekleşen proje tanıtımına Kızılay Lojistik Genel Müdürü Şevki Uyar, Fly Bvlos Technology Genel Müdür Murat Islıoğlu ve yetkililer katıldı.

İHA’lar ilaç ve kan hizmetlerinde kullanıma alınacak

 Projeye ilişkin görüşlerini paylaşan Kızılay Lojistik Genel Müdür Şevki Uyar, “Kızılay olarak gerek sağlık lojistiği üzerine inşa edeceğimiz kan operasyonlarında gerekse acil durumlarda ve afet durumlarında İHA kullanmak suretiyle ihtiyaç sahibi olan insanlara iyilikleri nasıl daha kolay ulaştırabiliriz bu hususu çalışmaya başladığımızda bu türlü iş birliklerine ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Afet durumlarında Arama kurtarma ekiplerinin girmediği, girmek istediği yerlerle ilgili olarak önce İHA’larla bilgi sahibi olunacak. Ne kadar hasar meydana gelmiş. Sonra araçla ulaşılamayan bir yere oradaki bir malzemenin taşınması gerekecek. Kan veya farklı ihtiyaç malzemeleri yaralıya bölgeye bu İHA’lar ile ulaştırılacak. Hastanelerimizde de taşıdığımız ilaç, kan gibi acil ihtiyaçları bu İHA’lar ile de ulaştırmayı ümit ediyoruz” dedi.

(Soldan): Şevki Uyar (Kızılay Lojistik Genel Müdürü) ve Murat Islıoğlu (Fly Bvlos Technology Genel Müdürü)

Jackal 15 kilo yükü 130 km uzağa taşıyabiliyor

FLY BVLOS TECHNOLOGY Genel Müdürü Murat Islıoğlu ise şunları söyledi: “Drone teknolojileri konusunda üretim yapıyoruz. Bu dronlarla ilgili uçuş eğitimleri de veriyoruz. Üretimini yaptığımız Jackal isimli bu dronumuz asgari 15 kg yük taşıyabilecek 130 kilometre menzile iletebilecek.  Daha sonra yük taşıma kapasitesi arttırılacak. Seri üretim 1 yıl içerisinde başlayacak. Pist gerektirmeden Dikine (VTOL) kalkış yapabilen 8 elektrikli motorla uçan bir İHA’mız. Görüş ötesi kontrolü sayesinde tamamen internet üzerinden kullanılabilen bir araç”

Kızılay İHA Pilotu olmak isteyenleri eğitecek

İlk aşamada yaklaşık 2 ay içerisinde Kızılay’ın İHA pilotu adayları eğitimlerine başlayacak. Operasyonlara yönelik eğitimlerle birlikte pilot adayları 3 aylık bir eğitime tabi tutulacaklar. Eğitimleri hem Türk Hava Kuvvetlerinden hem de İngiliz Kraliyet Hava kuvvetlerinden eski savaş Pilotları verecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz