Linkedin Nasıl Kullanılır? Linkedin CV Ekleme ve Tüm İşlemler

“Ne bildiğinden çok kimi tanıdığın önemlidir” sözünden ilham alarak kurulan bir site LinkedIn. LinkedIn sayesinde yeni iş fırsatlarına ulaşmakla birlikte ağınıza yeni kişiler ekleyebilir, kurumlar ya da kişilerle ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz. Biz de sizlere LinkedIn CV ekleme ve diğer tüm işlemlerle ilgili bir rehber hazırlamak istedik. 

Ortaya çıkışı 50 sene öncesine dayanan bir teoriye göre dünya üzerinde her kime ulaşmayı hedefliyorsanız, bu hedefe 6 adımda ulaşmanız mümkün. Yeni bir iş başvurusu yapmak, mevcut işinizde potansiyel müşterilere ulaşmak ya da yeni iş ortakları bulmak için en çok tercih edilen web sitelerinden biri LinkedIn. 200 ülkeden yaklaşık 645 milyon üyesi bulunan sitede, işinizle ilgili pek çok farklı kişiyle bağlantı kurma imkanına sahipsiniz. LinkedIn CV ekleme işleminden başlayarak bu site aracılığı ile hangi işlemin nasıl yapılacağına bir bakalım.

LinkedIn CV Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

LinkedIn CV Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır

 • LinkedIn’e girdikten sonra eğer üyeliğiniz yoksa “Hemen Katıl” seçeneğinden mail adresinizi yazarak ve bir şifre belirleyerek üye olmanız gerekiyor. LinkedIn’i web sitesi aracılığıyla kullanabileceğiniz gibi iOS ve Android telefonlara indireceğiniz uygulama ile de kullanabilirsiniz.
 • Üyelik işlemi tamamladıktan sonra ilk yapmanız gereken profil bilgilerinizi tamamlamak olmalıdır. Profil bilgilerine ekleyeceğiniz, eğitim, iş deneyimi, yetenekler gibi alanlar size uygun ilanların karşınıza çıkmasını ya da uygun kişilerin sizi bulmasını sağlar.

LinkedIn işinize katkı sağlayacak kişilerle kontak kurma imkanı sunarken, yeni iş başvurularına da ulaşma imkanı tanır. İş başvurularında LinkedIn üzerinden oluşturduğunuz profili kullanabileceğiniz gibi, mevcut bir öz geçmişinizi de sisteme yükleyebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gerek adımlar aşağıdaki gibidir;

 • Başvurmak istediğiniz işle ilgili ilanı arayın.
 • İş ilanının başlığına tıklayarak iş ile ilgili detay bilgilere ulaşın.
 • İlan içerisinde bulunan “Kolay Başvuru” butonuna tıklayın.
 • Kolay başvuru seçeneği, başvuruyu doğrudan LinkedIn üzerinden yapmanızı sağlar. Eğer “Başvur” butonu varsa bu, işleme ilgili kurumun web sitesi üzerinden devam etmeniz gerektiği anlamına gelir.
 • Gerekli bilgileri doldurun.
 • İsteğe bağlı olarak CV yüklemek için “CV Yükle” butonu ile kayıtlı öz geçmişinizi ekleyin.
 • Son olarak “Başvuruyu Gönder” butonu ile işlemi sonlandırın.

Burada yükleyeceğiniz CV ile ilgili dikkat etmeniz gereken noktalar var.

 • Öz geçmişiniz ile ilgili dosyanın boyutu en fazla 5 MB olmalıdır.
 • Öz geçmişinizin formatı PDF ya da Microsoft Word dosyası olmalıdır.

Tüm bunların yanından profilinize fotoğraf eklemeyi de ihmal etmeyin. LinkedIn fotoğraf boyutu en fazla 8 MB olan dosyaları yüklemeye imkan tanır. Üzerinde çok fazla oynama ve kırpma gerektirmeyen bir fotoğraf tercih etmeniz de önemli.

LinkedIn’e giriş yapmak için TIKLAYINIZ

LinkedIn İş İlanları Nasıl İncelenir?

linkedin iş ilanları nasıl incelenir

LinkedIn iş ilanları sayfasına isterseniz web sitesinde oturum açarak, isterseniz de oturum açmadan ulaşabilirsiniz. Bir ilana ulaşmak için sektör, iş unvanı ya da konuma göre arama yapabilirsiniz.

LinkedIn iş ilanları sayfası için TIKLAYINIZ!

LinkedIn’de Diğer İşlemler Nasıl Yapılır?

LinkedIn Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Aktif iş arayışında değilseniz ya da LinkedIn vasıtasıyla size gelecek mesajlara yanıt veremeyecekseniz hesabınızı dilediğiniz süre için dondurabilirsiniz. Hesabı tekrar aktif hale getirmek için, dondurma işlemi üzerinden 24 saat geçmesini beklemeniz yeterlidir. Hesabınızı dondurmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

linkedin dondurma işlemi nasıl yapılır

 • Ana sayfanın üstünde bulunan, profil fotoğrafınızın olduğu simgeye tıklayın.
 • Açılacak olan listeden “Ayarlar ve Gizlilik” bölümünü seçin.
 • “Hesap” başlığı altındaki “Hesap yönetimi” adımına geldiğinizde “LinkedIn hesabınızı dondurma” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekranda hesabı dondurmaya neden ihtiyaç duyduğunuza dair bir geri bildirim sayfası bulunur.
 • Buradan ilgili seçeneği seçin, sonraki adımda şifrenizi girerek “Hesabı dondur” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

LinkedIn Dil Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

LinkedIn’de kullanabileceğiniz en önemli özelliklerden biri, profilinizi farklı bir dilde daha oluşturabiliyor olmanız. Diyelim hem Türkçe hem İngilizce profil oluşturdunuz. Kullanıcılar siteyi hangi dilde kullanıyorlarsa sizin profilinizi de o dilde görüntüleme imkanına sahip olacaktır. Bunun için yapmanız gereken;

Profil resminizin bulunduğu simgeden “Profil görüntüle” başlığını tıklayın.

 • “Profil bölümü ekle” başlığının en altında bulunan “Desteklenen diller” bölümünden “Farklı bir dilde profil ekle” seçeneği yanındaki “+” işaretine tıklayarak dil seçimini yapabilirsiniz.

LinkedIn Doğum Günü Bilgisi Gösterir mi?

LinkedIn üzerinde doğum tarihi bilginize kişilerin ulaşmasına izin verebilir ya da gizleyebilirsiniz. Doğum gününüzün ulaşılabilir olması halinde LinkedIn tarafından ağınızda bulunan kişilere bildirim gönderilir ve kişiler size kutlama mesajı gönderebilirler.

LinkedIn Deneyim Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

LinkedIn üzerindeki mevcut profilinize yeni bir deneyim ekleyebilirsiniz. Bunun için;

 • Profil resminizin bulunduğu simgeden “Profil görüntüle” başlığını tıklayın.
 • Eğer yeni bir deneyim ya da pozisyon ekleyecekseniz açılan profil sayfasından sayfadaki “+” simgesine tıklayarak işlem yapabilirsiniz.
 • Ya da mevcut bir pozisyonda değişiklik yapmak için ilgili pozisyonun yanındaki kalem simgesine tıklayarak düzenleme yapabilirsiniz.

LinkedIn Arkadaş Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

LinkedIn’de arkadaş ekleme, yani ağınızı büyütmek için ağınıza katmak istediğiniz kişinin sayfasında bulunan “Bağlantı Kurun” butonuna tıklamanız yeterli. Karşıdaki kişi sizin bağlantı talebinizi onaylandığında artık birbirinizin ağında görülüyor olacaksınız.

LinkedIn Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

LinkedIn sisteminde bulunan bir üyenin profilinizi görüntülemesini istemiyorsanız engelleyebilirsiniz. Bu durumda kişi, sizin engellenenler listenizde görünür ancak onu engellemeniz ile ilgili herhangi bir bildirim almaz.

 • Kişinin profiline girin.
 • Sağ üst köşedeki “daha fazla” simgesine tıklayın.
 • Rapor et/engelle butonuna tıklayın.

İlginizi Çekebilir: 

LinkedIn, Kullanıcıları İş Görüşmesine Hazırlayan Yapay Zeka Tabanlı Yeni Özelliğini Tanıttı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz