Pazartesi, Ocak 25, 2021
Ana Sayfa Teknosafari Microsoft Yapay Zeka Gazeteci Dönemini Başlattı

Microsoft Yapay Zeka Gazeteci Dönemini Başlattı

Microsoft’un internet sitesi MSN’de yapay zeka gazeteci dönemi başlıyor. Şirketin, sözleşmeli gazetecilerin işlerine son vererek yapay zeka ve robotları görevlendirdiği iddia edildi 

Hayatımızdaki yeri her geçen gün artan yapay zekanın bazı meslekleri yok ettiği ve etmeye de devam edeceği bilinen bir gerçek. Ancak yapay zekanın daha ziyade belirli düzen içinde tekrar eden işleri çok daha hızlı yok etmesi ve dönüştürmesi bekleniyordu. Buna karşın gazetecilik ve editörlük de yapay zekadan nasibini aldı. İddialara göre Microsoft sözleşmeli olarak çalıştığı 50 kadar gazetecinin işlerine son vererek yerine yapay zeka ve robotlardan oluşan gazeteci kadrosunu oluşturdu.

ABD ve İngiltere medyasında yer alan haberlere göre şirket, internet sitesine girecek haberlerin seçimi için ‘otomatikleştirilmiş sistemler’ kullanacak. MSN internet sitesi için, ajanslardan haber seçimini, başlık ve fotoğraf seçimini mevcut durumda gazeteciler yapıyor. Seattle Times gazetesine konuşan kaynaklar, bu haber prodüksiyonunu artık yapay zeka tarafından yapılacağını aktardı. Microsoft bu değişikliğin işleriyle ilgili yapılan değerlendirmenin bir parçası olduğunu söyledi.

Şirket adına açıklama yapan bir sözcü şu açıklamayı yaptı: “Birçok şirket gibi biz de işlerimizi düzenli şekilde gözden geçiriyoruz. Bu, bazı alanlara daha fazla yatırımla sonuçlanabilir, bazı alanlarda ise yeniden düzenlemeye gidilebilir. Bu kararların koronavirüs salgınıyla bir ilgisi yok.”

‘Moral bozucu ama yapacak bir şey yok’

microsoft yapay zeka gazeteci

Seattle Times gazetesinin haberine göre Haziran ayı sonunda şirket için çalışan 50’ye yakın sözleşmeli gazeteci işlerini kaybedecek ama tam zamanlı gazeteciler çalışmaya devam edecek.

İşini kaybeden bir gazeteci Seattle Times’a, “Bizim yerimizi makinaların alması çok moral bozucu ama yapacak bir şey yok” dedi.

İşlerini kaybeden bazı gazeteciler ise yapay zekanın katı editoryal yönetmeliklere tam anlamıyla hakim olamayacağını ve bunun sonucunda da uygunsuz içeriklerin internet sitene konabileceğini söylüyor.

Guardian’ın haberine göre şirketin işlerini kaybeden sözleşmeli gazetecilerinden 27’si İngiliz haber ajansı PA tarafından işe alındı.

Gazeteye konuşan bir çalışan “Tüm zamanımı otomasyonun ve yapay zekanın işlerimizi nasıl elimizden alacağını okuyarak geçiriyordum. Şimdi de benim işimi elimden aldı” dedi.

Microsoft’un açıklamalarına göre yapay zekâ algoritmaları içeriklere uygun fotoğrafları öneriyor ve sonrasında da editörler gün boyunca en çok okunan haberleri düzenleyip sergiliyor.

ABD’de haber denince akla gelen en önemli internet sitelerinden olan MSN.com, 140 ülkeden 500 milyon kişiye ulaşılıyor. Mecralar için yayın politikasına bağlık olarak bazı kritik kararları veren editörler yerine yapay zekanın görev alması elbette bazı tehdit ve tehlikeleri taşıyor.

Bazı insani kararların verilmesinde ve uygulanmasında robot editörlerin nasıl tepkiler vereceği henüz bilinmiyor. Ancak Microsoft gibi bir şirketin bu düzene geçmeden önce oldukça uzun süren bir test ve geliştirme aşamasından geçtiğini ve buna bağlı olarak rol ve görevleri en uygulanabilir seviyede belirlediğini söylemek yanlış olmaz. Öte yandan yalan ve yanlış haberlerin varlığı da ciddi bir sorun. Yapay zekanın buna karşı nasıl bir önlem alacağı henüz bilinmiyor. Şirketin minimum zararla bu görevleri uygulatacağı tahmin edilse de yine de bazı sorunların ortaya çıkması oldukça muhtemel.

İlginizi Çekebilir:

Güney Kore Sosyal Mesafe İçin Robot Garsonlar İşe Aldı

Türk Girişim Şirketi 3 Boyutlu Görüşme Teknolojisi Geliştirdi

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR