ABD Başkanı Donald Trump ’ın askıya alınan Facebook ve Instagram hesapları açıldı. Trump, her iki hesabında da henüz bir paylaşım yapmadı. 

6 Ocak tarihinde yaşanan ABD Kongre Binası saldırısının ardından Trump’ın pek çok sosyal medya hesabı şiddete teşvik ettiği ve edebileceği gerekçesiyle sınırlandırılmıştı. İlk olarak 12 ve 24 saatlik erişim engelinin geldiği Trump’ın sosyal medya hesaplarına daha sonra Twitter ve Snapchat süresiz olarak kısıtlama getirmişti. Facebook ve Instagram ise Trump’ın hesaplarını Joe Biden’ın başkanlığı devralacağı 20 Ocak tarihine kadar askıya aldığını belirtmişti. Ancak edinilen son bilgilere göre, Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarına gelen kısıtlama kalktı. 

Facebook ve Instagram CEO ‘su, Trump ‘ın tehlikeli olduğunu belirtmişti

20 Ocak tarihine kadar kısıtlanan Trump’ın hesapları için Mark Zuckerberg, bazı açıklamalarda bulunmuş ve Trump’ın Facebook ile Instagram hesaplarını aktif olarak kullanmasının tehlikeli olduğunu aktarmıştı. Donald Trump’ın sosyal medya hesaplarının askıya alınmasının ardından açıklamalarda bulunan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, tehlikeli olarak yorumladığı Donald Trump’ı,  davranışlarının onaylanmadığını ve sosyal medya hesaplarına gelen kısıtlamayı gücün barışçıl şekilde aktarılması tamamlanana kadar ‘süresiz olarak’ askıya alacaklarını da belirtmişti. 

Destekçilerini gaza getiren ve ABD’de oyların çalındığını belirterek olayların başlamasına sebep olan Trump, Beyaz Saray’ın basılmasına neden olmuştu. Yaşanan olaylar sırasında 4 vatandaş hayatını kaybetmiş ve pek çok yaralının olduğu açıklanmıştı. 

Senato baskının ardından, sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başlanmıştı. Trump tüm dünyanın tepkisini çektiği saldırının ardından geri adım atarak sosyal medya hesaplarından yapılanları iğrenç olarak yorumlamıştı. Ancak geri atması Trump’a yaramadı. Önce Twitter ilk olarak 12 saatlik kısıtlama getirdiği Trump’ın hesabının açılmasının ardından, şiddete teşvik edebileceği gerekçesiyle süresiz olarak kısıtlamıştı. Ardından Snapchat de benzer bir harekette bulunmuş ve kısıtlamanın süresiz olarak kalmasının herkes için en iyisi olacağını aktarmıştı. 

Facebook ve Instagram ise Joe Biden’ın başkanlığı resmi olarak devralacağı gün olan 20 Ocak 2021’e kadar kısıtlama getirmişti. Ancak yapılan yeni bir açıklamayla Trump’ın her iki hesabının da açıldığı aktarıldı. Trump henüz Instagram ve Facebook hesabından bir paylaşımda bulunmadı. Bakalım Trump’ın sosyal medya hesapları ne kadar süre açık kalacak, birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Trump, Şimdi de Snapchat’te Kalıcı Olarak Kısıtlandı

Amazon, Trump Destekçilerinin Kullandığı Parler’in AWS Hizmetini İptal Etti

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz