Londra Paylaşımlı Elektrikli Scooter

Londra, paylaşımlı elektrikli ‘scooter’ hizmetini 7 Haziran’dan itibaren test etmeye başlayacağını duyurdu. Lime, Dott ve TIER’in, sürüş hizmetini yürütmek üzere yetkili hizmet sağlayıcı olarak seçildiği belirtildi.  

Paylaşımlı elektrikli scooter hizmeti, Birleşik Krallık’ın bazı bölgelerinde bir süredir görülmeye başlanmıştı. Kısa bir süre önce, Londra da paylaşımlı elektrikli scooter hizmetini 7 Haziran’dan itibaren Canary WharfKensingtonChelseaEalingRichmond upon Thames ve Hammersmith gibi belirli bölgelerinde test etmeye başlayacağını duyurdu. Doğu Londra’daki Tower Hamlets ilçesinin ise elektrikli scooter ile seyahate izin veren, fakat park etme imkanının olmadığı bir geçiş bölgesi olarak hizmete vereceği belirtildi. Lime, Dott ve TIER’in, gerçekleştirilen ihale süreci sonrası sürüş hizmetini yürütmek üzere yetkili hizmet sağlayıcı olarak seçildiğinin de altı çizildi.  

Diğer yandan; Lime, kısa bir süre önce New York’taki elektrikli scooter hizmet sağlayıcılarından biri de olmuştu. Şirket; aynı zamanda Paris, Berlin ve Roma gibi büyük Avrupa başkentlerinde de elektrikli scooter ve elektrikli bisiklet hizmeti veriyordu. Bu kapsamda Lime’ın, Londra’daki test süreci sonrası tüm büyük Avrupa şehirlerinde elektrikli scooter hizmeti veren tek operatör haline geldiği kaydedildi. Bununla birlikte; elektrikli scooter hizmetinin deneme süreci, Londra’da bir dizi güvenlik önlemiyle birlikte geldi. Kullanıcıların, ilk sürüşlerinden önce güvenlik için bir ders alması gerektiği belirtildi. Ayrıca saatte 20 km hız sınırının aşılmaması gerektiğinin de altı çizildi. 

Başlangıçta her bir Londra ilçesinde, 60 ile 150 adet aralığında elektrikli scooter kiralanabilecek

Londra Elektrikli Scooter

Bunun yanında; yetkililer, elektrikli scooter’ların ışıklarının sürekli açık tutulması gerektiğine ve servis sağlayıcıların, araçları belirli alanlardan uzak tutmak için coğrafi çit uygulamasını hayata geçirmesi gerektiğine işaret etti. Paylaşılan diğer detaylara göre; başlangıçta her bir Londra ilçesinde, 60 ile 150 adet aralığında elektrikli scooter kiralanabilecek. Fakat söz konusu kapasite, prosedürlere ve kurallara uyan servis sağlayıcılar için genişletilebilecek veya talebe yetişemeyen servis sağlayıcılar için azaltılabilecek. Yasa gereğince; elektrikli scooter’lar, yalnızca özel arazilerde kullanılabilecek ve kaldırımlarda sürüş yasak olacak.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Elektrikli Scooter Yasası Yürürlüğe Girdi: 15 Yaş Altı Kullanamayacak

Elektrikli Scooter ve Bisiklet Düzenlemesi Meclis’e Sunuldu

Ulaştırma Bakanı Yerli ve Milli Elektrikli Scooter Üretileceğini Açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz