Gündeme sık sık gelen elektrikli scooter ile ilgili düzenleme TBMM’ye sunuldu. Meclis’e sunulan yeni düzenleme ile elektrikli scooter kullanıma 15 yaş sınırı ve 18 km/s azami hız sınırı getirilecek. Bununla birlikte elektrikli scooter’lar bisiklet ve kara yolları mevzuatına girmiş olacak.

Bugün meclise sunulan elektrikli scooter ve bisiklet için hazırlanan düzenlemenin, yasalaşması kapsamında elektrikli scooter’lara hem yaş hem de hız sınırı getirilecek. 

Elektrikli bisiklet ve scooter için yapılan yasal düzenlemede, her iki cihaz için de asgari bir yaş sınırı belirlenecek. Bunun yanı sıra elektrikli scooter’lara hız sınırı da gelecek. 

“Sürücüler elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter ’lara öncelik vermek zorunda”

Bugün TBMM’ye sunulan yasal düzenleme 39 maddeden oluşuyor. Düzenlemenin meclisten geçmesi halinde Bisiklet Yolu’nun tanımı mevzuata eklenecek. 

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Mehmet Kuş “Elektrikli scooter ve bisiklet şeridi tanımları kanun kapsamına bu düzenlemeyle beraber alınmış olacak. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bisiklet ve elektrikli scooterların gidebileceği alanların inşası için gereken yetki ve görev verilmekte ve kara yollarında bulunan bisiklet yollarında ve şeritlerinde elektrikli bisiklet ve elektrikli scooterların kullanabilme yaşı 15 olarak belirlenmiş olacak kanunla. Sürücülerin sağ ve sola dönüşlerinde elektrikli bisiklet ve elektrikli scooterlara öncelik vermelerini zorunlu hale getiriyoruz.” şeklinde konuştu.

TBMM’ye bugün sunulan elektrikli scooter ve bisiklet düzenlemesinde yer alan maddelerden bazıları şu şekilde:

  • Elektrikli scooter’ların azami hızı 18 km/s olacak.
  • Elektrikli scooter ve bisikletler, şehirler arası yollar ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak.
  • Elektrikli scooter kullananlarda 18 yaş sınırı aranacak. 16-18 yaş aralığındakilere ise M ve A1 ehliyetine sahip olmak koşulu ile izin verilecek.
  • Birden fazla kişi aynı elektrikli scooter’ı kullanamayacak.
  • Elektrikli scooter ve bisikletlerde kişisel eşya haricinde eşya/yük taşınamayacak.
  • Elektrikli scooter ve bisikletlerin yayaları ve dezavantajlı grupları (engelli/yaşlı) tehlikeye sokmasına izin verilmeyecek.
  • Elektrikli scooter’ların toplu taşıma araçları ile entegre olacak şekilde kullanımı sağlanacak.
  • Kask, dizlik, reflektör, ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.
  • Elektrikli scooter’ların belirli bölgelere yığılmasının önüne geçilecek.
  • Kamu düzenini bozmayacak ve gürültü kirliliği oluşturmayacak şekilde kullanım sağlanacak.

İlginizi Çekebilir:

Ulaştırma Bakanı Yerli ve Milli Elektrikli Scooter Üretileceğini Açıkladı

Mi Elektrikli Scooter Kutu Açılımı ve 90 KG İçin Sürüş Testi – Yokuş Performansı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz