Yapay zeka destekli insansı robot AiDa, Londra’da yeni bir otoportre sergisi açacağını duyurdu. 2019 yılında çalışmaları tamamlanan sanatçı robotun, kameradan oluşan gözleriyle aynaya bakarak ve robotik kolundaki kalemi kullanarak kendi portresini çizebildiği ifade edildi. Otoportrelerin, bu yılın Mayıs ve Haziran aylarında pandemi önlemleri kapsamında Londra’daki ‘Tasarım Müzesi’nde sergileneceği belirtildi.  

Yapay zeka destekli insansı robot Ai-Da, kameradan oluşan gözleriyle aynaya bakarak yaptığı çizimlerden oluşan bir otoportre sergisi açacağını duyurdu. 2019 yılında çalışmaları tamamlanan sanatçı robot tarafından herhangi bir insan müdahalesi olmadan yapılan çizimlerin, Londra’daki ‘Tasarım Müzesi’nde sergileneceği belirtildi. Adını 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace’tan alan robotun, elindeki bir kalem aracılığıyla gelişigüzel bir stilde gerçek insanları çizebildiği ifade edildi.  

Aktarılan diğer detaylara göre; ‘Ai-Da’, aynaya bakarak yüzünün görsel bir temsilini koordinatlara göre programlamak üzere algoritmalar kullanıyor. Daha sonra insansı robotun robotik kolu, sanal bir rota hesaplıyor ve bu koordinatları, tuval üzerinde çizebiliyor. ‘Ai-Da’yı geliştirme fikrinin, Oxford’daki bir sanat galerisinin sahibi olan Aidan Meller ve sanat küratörü Lucy Seal tarafından ortaya atıldığı belirtiliyor.  

Sanatçı robot Ai-Da, 2019’dan bu yana yarattığı sanat eserleriyle, 1.27 milyon dolar gelir elde etti

Sanatçı Robot Ai-Da

Diğer yandan; sanatçı robot ‘Ai-Da’ tarafından yapılan otoportrelerin ziyarete açılacağı serginin, pandemi önlemleri kapsamında bu yılın Mayıs ve Haziran aylarında düzenleneceği ifade ediliyor. 2020 yılının Eylül ayında açılan bir serginin de benzer şekilde, Ai-Da’nın çalışmalarına yer verdiği biliniyor. Söz konusu sergide ayrıca, yapay zekaların gelecekte kendi fikri mülkiyet haklarına sahip olup olmayacağı da tartışıldığı dile getiriliyor. Ai-Da’nın çalışmalarından, 2019 yılından bu yana 1.27 milyon dolar gelir elde edilmiş olduğu belirtiliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Edinburghlu Bir Mühendis, Kavrama Kasını Güçlendiren Yapay Zeka Destekli Bir Robotik Eldiven Geliştirdi

Microsoft, Ölen Kişileri Kişisel Bilgilerini Kullanarak Sohbet Robotu Haline Getirmeyi Mümkün Kılan Bir Patent Aldı 

Hyundai, Müşteri Hizmetleri İçin Geliştirdiği ve ‘DAL-e’ Adını Verdiği İnsansı Robot Modelini Tanıttı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz