Cuma, Temmuz 30, 2021
Ana SayfaDijitalZoom, 2021 Yılı İçin Güvenlik Öngörülerini Paylaştı 

Zoom, 2021 Yılı İçin Güvenlik Öngörülerini Paylaştı 

COVID-19 salgınına bağlı olarak uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim modelleri önem kazanırken dijitalleşme süreçleri de hızlandı. Sosyal hayat ve profesyonel faaliyetlerin sürdürülebilmesi için hayati önem taşıyan elektronik cihazlarda, siber güvenlik de öncelik listesinde üst sıralara taşındı. Zoom Bilgi Güvenliği Üst Düzey Yöneticisi Jason Lee, hibrit iş gücünün hayatımızda daha fazla yer alacağı 2021 yılı ile ilgili güvenlik öngörüleri paylaştı. 

Pandemi sürecine bağlı olarak uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim modelleri önem kazanırken dijitalleşme süreçleri de hızlandı. Bu durum, tüm kurumlar için güvenlik önceliklerinin de değişmesine neden oldu. Sosyal hayat ve profesyonel faaliyetlerin sürdürülebilmesi için hayati önem taşıyan elektronik cihazlarda, siber güvenlik konusu da öncelik listesinde üst sıralara taşındı. Bu kapsamda; Zoom Bilgi Güvenliği Üst Düzey Yöneticisi Jason Lee, hibrit iş gücünün hayatımızda daha fazla yer alacağı 2021 yılı ile ilgili güvenlik öngörüleri paylaştı. 

Pandeminin gündemden hiç düşmediği 2020 yılının; tüm dünyada kısıtlamalar, yüz maskesine geçiş, katı sosyal mesafe ve hijyen kuralları ve gündelik hayatın şekil değiştirmesiyle hatırlanacağı ifade edildi. Salgın ayrıca, kurumlar ve çalışanlar için de iş yapış biçimlerinde önemli değişikliklere sebep oldu. Koronavirüs odaklı güvenlik tehditleri ortaya çıkarken, siber saldırganlar da uzaktan ve hibrit çalışma modeline geçen kişi ve kurumları daha kolay hedef almaya başladı. Pandeminin gelecek yıl boyunca belirli boyutlarda etkilerinin sürmesi beklenirken Zoom CISO’su Jason Lee, 2021 yılı için güvenlik öngörülerini paylaştı ve kurumların siber güvenlik yolculuğuna ışık tuttu. 

İşte Zoom yetkilileri tarafından derlenen 2021 yılı siber güvenlik öngörüleri! 

Zoom Siber Güvenlik

Video konferans platformu Zoom yetkilileri tarafından derlenen 2021 yılı siber güvenlik öngörüleri şu şekilde: 

1. Hibrit iş gücü için veri koruma süreçleri karmaşıklaşacak 

  • Birçok şirket, bu zorlu dönemde tamamen uzak çalışma modelini benimsedi. Önümüzdeki yıl, bu şirketlerin birçoğu, bazı çalışanların ofise yeniden gelmesi ve diğerlerinin uzak çalışmasıyla hibrit bir iş gücüne geçecek.
  • Güvenlik liderlerinin ağ güvenliği duruşlarını yeniden değerlendirmeleri, uç noktalarda etkili bir veri koruma stratejisi sürdürmeleri ve mobil cihaz yönetimini (MDM) dikkate almaları gerekecek. Kurumsal ağ yoğunluğu, büyük bir uzaktan çalışan gücüne ek olarak çok sayıda çalışanı ofise geri dönen şirketler için de büyük bir sorun haline gelebilir.
  • Çok sayıda uzak çalışanı olan şirketlerin de her zamankinden daha fazla uç noktayı desteklemesi gerekecek. Uç noktalardaki verilerin korunması ise kritik hale gelecek. BYOD (Kendi cihazını getir) gibi uygulamalar, çalışanların üretken kalmaları için ihtiyaç duydukları araçlara güvenli erişim sağlayacak.

2. Şirketler kişisel cihaz ile kimlik doğruma yapacak

  • 2021’de sosyal mesafe uygulaması devam ederken, şirketler paylaşılan / ortak bilgisayar kullanımından çalışanlarını kişisel cihazlarında desteklemeye doğru yönelecek. Güvenlik ekiplerinin de hem ofis içi çalışanları hem de uzakta kalanları destekleyen tutarlı kimlik doğrulama uygulamalarını devreye alması gerekecek. Şirkete ait ve / veya BYOD destekli akıllı telefonlar için çok faktörlü kimlik doğrulama en popüler çözüm olacak. Ayrıca, şifresiz yaklaşımın ve diğer faktörlerin öne çıktığı bir dönem göreceğiz.

3. Siber güvenlik iş gücünde yetenek ön plana çıkacak

  • Geçtiğimiz yıl birçok şirket, siber güvenlik uzmanları için nerede yaşadıklarına bakmaksızın uzaktan işe alım yapmaya başladı. 2021’de, siber güvenlik uzmanları istedikleri yerden çalışmaya devam edecek. Zoom özellikle siber güvenlik ekibi için ofiste ve uzaktan çalışan işe alımı yapmaya devam edecek.
  • Bir kurumun güvenlik yeteneklerini artırmanın en etkili yollarından biri, geliştirme ekiplerine zengin bir eğitim olanağı sunmaktır. Zoom, 2021’de kendi geliştiricileri için güvenlik eğitimine önemli ölçüde yatırım yapacak. Şirket, geliştirme organizasyonunu güvenlik konusunda eğitmek için güvenli kod eğitimi, ‘bayrak yakalama’ yarışmaları ve diğer oyunlaştırma teknikleriyle sürekli öğrenmeyi destekliyor.

4. Sıfır Güven güvenlik modeli 2021’in ana odağı olacak

  • Sıfır Güven modelinde, çalışanlar ilgili uygulamalara ve doğru veri düzeyine erişim sağlamadan önce kimlik doğrulaması ve onaylama gerçekleştirilir. Şirketler hibrit iş gücünü desteklemeye çalışırken, çalışanların hassas verilere o sırada erişmeye ihtiyaç duyup duymadıklarına dair sürekli kontroller sağladığı için, bu yaklaşım güvenlik liderleri için daha da cazip olacaktır. Şirketler ayrıca, hızla büyüyen uzak iş gücünün güvende kalmasını sağlamak için uç nokta denetimlerini de artıracaklar.

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Zoom, Yılbaşında 40 Dakika Süre Sınırlamasını Kaldıracak

Zoom Telefonda Kullanılır mı? Telefondan Zoom ile Canlı Derse Katılma

Zoom, Biletli Online Etkinlik Özelliği ‘OnZoom’u Duyurdu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR