Etkili Twitter Kullanmak
Okuma Süresi
3 dakika

Twitter, markalar ile platformu etkili bir şekilde kullanmak için 7 adet strateji paylaştı. Sosyal medya devi, söz konusu stratejilerin son dönemde analiz edilen yüzlerce kampanya arasından belirlendiğini ifade etti.  

Twitter, markalarla platformu daha etkili bir şekilde kullanmak için 7 adet strateji paylaştı. Sosyal medya devi, söz konusu stratejilerin son dönemde analiz edilen yüzlerce kampanya arasından belirlendiğini ifade etti. Bununla birlikte şirket; bu stratejilerle markaların, nerede olurlarsa olsunlar hedef kitlelerini bulabileceklerinin altının çizdi. Söz konusu kilit noktaların; dinleyerek liderlik etmek, amaç ile liderlik etmek, örnek olmak, yeni bir şeyle liderlik etmek, bağlantı kurarak liderlik etmek, çeviklikle liderlik etmek ve pozitiklik ile liderlik olduğu belirtildi.  

İşte markalar için Twitter kullanımı önerileri!  

Markalar İçin Twitter Kullanımı

Markalar için en önemli Twitter kullanımı önerileri şu şekilde: 

1. Dinleyerek liderlik edin 

Sohbete öncülük eden markaların, müşterilerinden aldıkları tavsiyeleri dinleyen markalar olduğu görülüyor. Müşteriler; markalarının güvenilir, iletişim kurulabilir olmasını ve kriz sırasında iletişimi desteklemelerini istiyor. Tüm bunlar; markaların, platformda uygun konumda kalarak başarıya ulaşabilmesini de garanti ediyor.  

2. Amaç ile liderlik etmek 

Şirketler, markalarının amaca yönelik olmasını istiyor. Bu durumun; artık markalar için bir seçenek değil, zorunluluk haline geldiği belirtiliyor. Twitter kullanıcıları da markaların, dünya üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için nasıl harekete geçtiklerini göstermelerinin önemli olduğunu söylüyor. İnsanlar ayrıca, markaların amaca yönelik kampanyalar ile liderlik etmelerini bekliyor. Twitter’da, markaların amaçlarını netleştirmelerine yardımcı olan ve üç anahtar noktadan oluşan bir yapı olduğu belirtiliyor. Bu noktalar arasında; Amaçİnsanlar ve Taahhüt” yer alıyorGetir’in, bu noktada Türkiye’den güzel bir örnek olduğu ifade ediliyor. . 

3. Örnek olmak 

Twitter, açıklık ve şeffaflığın son derece önemli olduğunun altını çiziyor. Yapılan araştırmalar; pek çok insanın, belirsizlik zamanlarında en çok ilgilendikleri konularla ilgili şeffaflığın yanı sıra cevaplar ve tavsiye aradıklarını gösteriyor. İletişim liderleri, zorlu iş ortamında bile daha fazlasını vermenin yollarını buluyor.  

Yapılması gerekenler: İnsanların belirsizlikle başa çıkmalarına ve sakin kalmalarına yardımcı olacak faydalı bilgiler sağlayın. Müşterilerin, gündeme getirdiği sorunları ele alan bütün girişimlerinizi yayınlayın. 

Yapılmaması gerekenlerTutamayacağınız sözler vermeyin, talihsizliği bir pazarlama fırsatı olarak görmeyin ve hüsrana uğramış müşterilerle etkileşimi göz ardı etmeyin. 

4. Yeni bir şeyle liderlik etmek 

Kriz sırasındabirçok lansman planı ertelendi, geriye çekildi ya da geçici olarak durduruldu. Böyle şeyler meydana geldiğinde, birçok insanın planlamayı geriye çekmeye eğilimli olduğu biliniyor. Twitter, sıkıntılı dönemlerde bunu dikkate almak ve pazar payını korumanın önemli olduğuna dikkat çekiyor. İletişim liderlerinin en iyi beş uygulamasını takip etmek şartıyla; kriz sırasında yeni markaları tanıtmak, mesajlar vermek ve yeni ürünleri başarılı bir şekilde piyasaya sürmenin de hala mümkün olduğu ifade ediliyorKonuya ilişkin olarak BiTaksi’nin oldukça iyi bir örnek olduğu belirtiliyor. 

5. Bağlantı kurarak liderlik etmek 

Twitter; bu maddenin, markaların bu süre zarfında nasıl konu ile ilgili kalabilecekleriyle ilgili olduğuna işaret ediyor. Sosyal mesafe, gerçek dünyada birbirimizden ayrı durmayı gerektirirken; teknoloji, sanal dünyada kişileri bir araya getirmeye yardımcı oluyor. Twitter’ın, bu süreç için oldukça önemli bir konumda olduğu belirtiliyor. Herkes, canlı etkinlikleri sanal etkinliklere taşıyor ve Twitter’da, birçok kişinin sanal etkinliklerle daha olumlu bir ilişki içinde olduklarını söylediği görülüyor. 

6. Çeviklikle liderlik etmek 

Sosyal medya devi, içerik stratejisini geliştirmenin oldukça önemli olduğuna dikkat çekiyor. Eski nitelikleri yeni niteliklere dönüştürmenin, bunu yapmanın kolay bir yolu olduğu görülüyor. Twitter, markaların eriği uyarlamanın yolları hakkında yaratıcı bir şekilde düşünmeleri gerektiğine işaret ediyor. Markaların; zor zamanlarda, kaynakların kullanımını optimize etmek için Twitter hizmetlerini, kendi yararlarına kullanma olanağına sahip oldukları belirtiliyor. 

7. Pozitiflik ile liderlik 

İnsanlarolumlu sohbetleri artıracak markalar arıyor. Platformdaki kullanıcıların üçte ikisinden fazlası; pozitif hikayeler, negatif bulutların arasındaki parlak alanlar ve dünyada olup bitenleri arıyor. Pozitif hikayeler paylaşma konusundaki en iyi örneklerden birinin ise ‘Çiçeksepeti’ olduğu ifade ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter Şifresi Ortaya Çıktı! 

Twitter’ın Nasıl Hack’lendiği Ortaya Çıktı

Twitter, Seçim Manipülasyonlarına Karşı Önlemler Alıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz