twitter-secim-manipulasyonlarina-karsi-onlemler-aliyor

Haberleşme ve kitle iletişim anlamında en yoğun kullanılan sosyal medya sitesi olan Twitter, 3 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan Amerika Birleşik Devletleri seçimleri öncesinde insanları çeşitli manipülasyonlardan ve kaostan korumak için önlemler almaya devam ediyor.

Sosyal medya siteleri arasında kitlesel haberleşme ve tartışma ortamının en yoğun yaşandığı mecra olan Twitter, yaklaşan ABD başkanlık seçimleri konusunda itidalli ve demokratik bir sürece zemin hazırlayabilmek için bir “Sivil Dürüstlük Politikası” ortaya koydu.

Twitter, Sivil Dürüstlük Politikasının amacı olarak şu ifadeleri kullanıyor:

“Twitter, demokratik sohbeti güçlendirerek, sivil katılımı teşvik ederek, anlamlı siyasi tartışmaları kolaylaştırarak ve insanların iktidardakileri sorumlu tutmalarını sağlayarak dünya çapında kritik bir rol oynamaktadır. Ancak, Twitter’daki bu kritik diyaloğun bütünlüğü hem yabancı hem de yerel ortamda kötü niyetli ve manipülatif tavırlardan korunmadıkça bunun başarılamayacağını biliyoruz.

Bugün, bağlamı artıracak ve Tweetler güçlendirilmeden önce daha dikkatli düşünmeyi teşvik edecek önemli ürün ve uygulama güncellemelerini duyuruyoruz.”

Twitter, Manipülasyona Karşı Kontrol Mekanizmasını Genişletiyor

twitter-secim-manipulasyonlarina-karsi-onlemler-aliyor

Sitede yapılacak olan geçici değişiklikler, çoğu insanın Twitter kullanımını frenleyecek bir kontrol mekanizmasını ortaya koyuyor. Bugünden itibaren, kullanıcılar bir şeyi ‘retweet’ etmeden önce söz konusu içeriği alıntılamaya ve kendi fikirlerini de eklemeye teşvik edilecek. İçeriği alıntı yapmadan paylaşmayı tercih eden kullanıcılar, dilerlerse ‘retweet’ özelliğini kullanabilirler ancak şirket, “insanların sohbete kendi düşüncelerini, tepkilerini ve bakış açılarını ekleme olasılığını artıracağı” öngörüsüyle bu düzenlemeyi her şeye rağmen gerçekleştirmek istiyor. Şirket yetkilileri, bunun daha güçlü ve demokratik bir tartışma ya da haberleşme zemini yaratacağını düşünüyorlar.

Yeni değişiklik sayesinde insanlar, yanıltıcı olabilecek içeriklerden herhangi birini ‘retweet’ etmeye çalıştıklarında, kendilerini konuyla ilgili güvenilir bilgilere ulaşmaya teşvik eden bir mesajla karşılaşacaklar. Şirket, bu tür tweetler hakkında daha fazla bağlam sunarak kullanıcıları daha bilinçli bir şekilde hareket etmeye teşvik edecek.

Ayrıca ABD siyasi figürleri tarafından paylaşılan ve yanıltıcı bilgi etiketine sahip olan içeriklerin paylaşılması kısıtlanacak. Yüksek etkileşim potansiyeli olduğu için 100.000’den fazla takipçisi olan ABD merkezli hesaplara da ek uyarılar ve kısıtlamalar getirilecek. Kişilerin bu hesapların paylaştığı içerikleri görmek için karşılarına çıkacak olan uyarıları okuduktan sonra içeriği yalnızca alıntılı bir şekilde paylaşabilmesine izin verilecek. Bu tweetler için beğeni, retweet ve yanıtlar kısıtlanacak. Bu tarz içerikler konusunda temkinli bir tavır tutunacak olan şirket, söz konusu içeriklerin algoritmik olarak kullanıcıların karşısına çıkmasının önüne geçecek.

Twitter ayrıca, adayların seçim sırasında erken bir zafer ilan etme ihtimaline karşı önlem olarak bu tarz gönderilerin etiketleneceğini de belirtti. Daha önce de içeriği okumadan ‘retweet’ yoluyla paylaşım yapan kişileri uyarmaya başlayan şirketin, bu düzenlemeyle iyi sonuçlar elde ettiğinden bahsetmiştik. Bu yeni uygulamalar ile şirket çok daha temiz bir bilgi akışı sağlamayı umuyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz