Sağlık Bakanlığı koronavirüs ‘vaka tanımı ’nı değiştirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre artık sadece öksürük şikayeti olan kişilere de test yapılacak. 

Küresel bir krize sebep olan ve ülkemizde 356 kişinin ölümüne yol açan koronavirüs yayılmaya devam ediyor. Salgının yayılmasını durdurabilmek amacıyla birçok önlemin alındığı bu dönemde, hastanelere koronavirüs şüphesiyle giden hastalara test yapılabilmesi için belli kriterler aranıyordu. Koronavirüs testi yapılan hastaların genellikle yüksek ateş, öksürük, solunum darlığı ve koku hissiyatı kaybı gibi belirtileri göstermesi gerekiyordu. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu yeni bir açıklama ile, artık sadece öksürük şikayetiyle hastaneye başvuran vatandaşlara da COVID-19 testi yapılması kararı çıktığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs vaka tanımı değiştirmesiyle birlikte hastanelere ayakta başvuran hastalar için sadece öksürük şikayeti olan kişilere de koronavirüs testi yapılacak. 

Bakanlığın COVID-19 sorgulama kılavuzuna göre; öksürük ve ateş, sadece öksürük, nefes almakta zorluk ve nefes darlığı şikayetlerinden herhangi biri varsa hastaya maske takılacak ve koronavirüs için ayrılmış alana yönlendirilecek. Gerekli işlemler ayrılan alanda yapılacak. 

Koronavirüs vaka tanımı hastalığın belirti göstermediği durumlar için değişti

Sağlık Bakanlığı’nın vaka tanısını değiştirmesinin ardından, söz konusu şikayetlerden herhangi birini taşımayan vatandaşlar da hemen eve gönderilmeyecek. Belirtilen kişilere son 14 gün içinde kendisinin veya birlikte yaşadığı kişilerin yurtdışından gelip gelmediği sorulacak. Hastaların yakınlarından birinin solunumla alakalı şikayetlerinin olup olmadığı da öğrenilecek. Hastaya sorulan soruların ardından, birinin bile cevabı evet olursa, hastaneye başvuran kişiye covid-19 testi yapılacak. 

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs vaka tanımını değiştirmesinin elbette ki en önemli sebebi, hastalığın kuluçka süresinin 14 günü aşabiliyor olması ve hastalığın hiç belirti göstermeme gibi durumların da yaşanması olarak belirtiliyor. Özellikle genç kişilerin bu hastalığı hiçbir belirti olmadan taşıyabilmesi veya yukarıda bahsedilen belirtilerinden birini hafifçe gösteriyor olması, koronavirüsün yayılmasını artıyor. Koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla da Sağlık Bakanlığı yeni koronavirüs vaka tanımı hayata geçirmiş oldu. Yeni koronavirüs vaka tanımı ile birlikte artık kişi taşıyıcı olsa ya da hastalığı hafif bir şekilde atlatıyor alsa dahi virüsün tespiti sağlanacak ve bu şekilde koronavirüs yayılmının önüne geçilebilecek.

KARANTİNA GÜNLERİ, EVDE CANI SIKILANLAR, TUVALET 

Koronavirüs sürecini kolaylaştıracak görüntülü konuşma programları

Koronavirüs sebebiyle otobüs ve marketler yapay zeka ile izlenecek

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz