El Ele Destek Hareketi

Mastercard’ın, COVID-19’a bağlı olarak artan ihtiyaçlara cevap vermek ve ekonomik bir hareketlilik yaratmak için ‘İhtiyaç Haritası’ iş birliğiyle oluşturduğu sosyal pazar yeri ‘El Ele Destek Hareketi’, hedeflediği 20 ilde çalışmalarını tamamladı. Projenin, 20 ilden sonra ise tüm Türkiye’de bu uygulamayı yaygınlaştırarak ihtiyaç sahipleri ile esnafları ve destekçileri buluşturmayı hedeflediği ifade edildi. Pandemi nedeniyle doğan ihtiyaçlara destek ve esnafa can suyu olmak için geliştirilen hareketin, 4 ayda 8 bin 100 ihtiyaç sahibine ulaştığının da altı çizildi. 

COVID-19 sürecinde Mastercard ve İhtiyaç Haritası’nı bir araya getiren sosyal pazar yeri “El Ele Destek Hareketi”, ihtiyaç sahiplerinin gıda ve hijyen temel ihtiyaçlarının platform aracılığıyla aynı ildeki yerel esnaflar tarafından karşılanması esasıyla çalışmalarını 20 ilde tamamladı. Projenin 20 ilden sonraki hedefinin ise 81 ilde bu uygulamayı yaygınlaştırarak destek almak isteyen ihtiyaç sahipleri ile esnafları ve destekçileri birleştirmek olduğu kaydedildi. Bu doğrultuda teknolojik alt yapı çalışmaları tamamlanan sosyal pazar yeri platformunda, Mastercard fonu ile 8 bin 100 aileye yardım sağlanırken 300 işletme de kampanyanın tedarikçisi olarak pazar yerinden satış gerçekleştirdi.  

Projenin bundan sonraki en büyük amacının, pandemiden zarar görmüş ve destek almak isteyen bireyleri yardımseverlerle buluşturmak ve sosyal pazar yerine kayıtlı yerel esnafın sayısını artırmak olduğu dile getirildi. Hareketin bu fazında yardımlaşmanın toplumda önemli bir değer olduğuna dikkat çeken Mastercard ve İhtiyaç Haritası, ortak toplumsal bilinç ve sorumluluk gerektirdiği gerçeğinden yola çıkarak projenin devamında “Yayalım Yaşatalım” mesajı ile herkesi platformu kullanmaya davet etti. Bireysel olarak katılmak ya da tedarikçi olmak isteyenlerin, ‘İhtiyaç Haritası’ ana sayfasındaki yönlendirmeleri izleyerek kayıt olabileceği belirtildi. 

Mastercard “El Ele Destek Hareketi”, hijyen paketi kapsamında 2 bin litre kolonya yardımı yaptı

Mastercard El Ele Destek Hareketi

Aktarılan detaylara göre; “El Ele Destek Hareketi” sosyal pazar yerinin ilk 10 ili olan İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Adana, Mersin, Trabzon, Elazığ ve Denizli’de hedeflenen yardım sayısına ulaşılmasının ardından projenin ikinci fazında da Edirne, Sakarya, Balıkesir, Antalya, Konya, Hatay, Şanlıurfa, Malatya, Erzurum, Ordu şehirlerindeki yerel ihtiyaçlar, yerel esnaflardan karşılandı.  

Mastercard ve İhtiyaç Haritası tarafından hayata geçirilen “El Ele Destek Hareketi” kapsamında, yaklaşık 4 ay gibi bir sürede hedeflenen sayının üstüne çıkılarak 8 bin 100 ihtiyaç sahibine ulaşıldı ve 300 esnaftan gıda ve hijyen paketleri temin edildi. Böylece gıda paketi ile 3 bin litre ayçiçek yağı, 3 ton un, 3 ton şeker, 1.6 ton çay, 3 ton pirinç, 3 ton bulgur, 1.6 ton tuz ve 3 ton salça yardımında bulunuldu. Hijyen paketi ile de ortalama 7 bin ton toz deterjan, 3 bin litre şampuan ve bulaşık deterjanı, 4 bin litre diş macunu, 100 bin adet bulaşık süngeri, 25 bin adet el sabunu, 20 bin adet kağıt havlu ve 2 bin litre kolonya yardımı yapılarak ekonomiye katkı sağlandı.  

Mastercard; sürdürülebilir bir iş modeli şeklinde devam edecek olan ‘El Ele Destek Hareketi’ne bireysel desteklerin, “sosyalpazaryeri.ihtiyacharitasi.org” adresi üzerinden devam edeceğine işaret etti. Ayrıca destek almak isteyen ihtiyaç sahipleri ve yerel işletmelerin, aynı adres üzerinden başvuru taleplerini iletebileceklerinin de altı çizildi. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘Mastercard’ ve ‘İhtiyaç Haritası’ İş Birliğiyle Kurulan ‘El Ele Destek Hareketi’ Platformu Faaliyete Başlıyor!

Global Tüketici Davranışları 2020 Araştırması: Pandemi Tüketiciyi Nasıl Değiştirdi?

Mastercard, ‘Karbon Hesaplama Aracı’ İsimli Yeni Hizmetini Tanıttı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz