COVID-19 ile birlikte tüm dünya, sürece adapte olup buna yönelik inovasyonlar geliştirmeye başladı. Bununla birlikte FaceBit, akıllı maske sensörü geliştirmeye başladı.

Artık 2 yıldan uzun süredir hayatımızda olan COVID-19, birçok sektörü etkiledi. Şirketler, uzaktan çalışma süreçlerine alışırken, bazı şirketler yükseldi, bazıları ise battı ya da batmanın eşiğine geldi. Bununla birlikte FaceBit, akıllı maske sensörü ürettiğini açıkladı.

Akıllı maske sensörü ile birlikte cerrahi maskeler, kalp ritmi, kalp atış hızı ve daha birçok verinin alınabileceği bir hale geliyor. Northwestern Üniversitesi, bu süreçte büyük bir role sahip.

facebit-maske-sensor-teknosafari

Northwestern Üniversitesi bünyesinde yer alan araştırmacılar, N95 maske ile birçok sağlık verisine erişilebildiği FaceBit isimli yüz maskesi sensörü geliştirdiğini açıkladı. FaceBit, yerleştirildiği N95 maske üzerinden kalp atış hızını ölçebiliyor. Ayrıca kalp ve solunum verileri ile birlikte, stres seviyesi ölçülerek yapılan işe ara verilmesi gerektiğini de kullanıcıya bildiriyor.

Bunların yanında FaceBit, tasarımı sayesinde güneş, ısı ve hareketi kullanarak enerji doldurabiliyor. Bununla birlikte cihazın pil süresinin 11 güne kadar çıkması sağlanıyor.

Genel olarak bakıldığında son kullanıcı için pek anlam ifade etmeyen sensör, daha niş sektörlerde büyük işler yapabilir. Zira bazı şirketler, FaceBit sensörleri ile şimdiden ilgilenmeye başlamış gibi gözüküyor.

İlginizi Çekebilir:

2021 yılı PC pazarı için nasıl geçti?

Almanya, Turkovac aşısı olanları “Aşısız” sayacağını açıkladı

Logitech, video konferanslar için özel ürünlerini tanıttı

Hitman 3, Game Pass kütüphanesine eklenecek 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz