Öğrenciler artık transkript belgelerini e-Devlet üzerinden alabilecek. YÖK’ün üniversitelerle birlikte yürüttüğü çalışmalar sonucunda gelen yenilikle, öğrencilerin en çok ihtiyaç duyduğu resmi belgelerden biri olan transkript belgesi hem Türkçe hem de İngilizce olarak çift dilde e-Devlet üzerinden kolayca alınabilecek. 

e-Devlet’e yeni bir işlem daha eklendi. Üniversite öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyduğu belgelerden biri olan transkript belgesi artık okula gitmeye gerek kalmadan e-Devlet üzerinden alınacak

Üniversite öğrencilerinin eğitim hayatları boyunca aldıkları tüm notların listelendiği not döküm belgesi ‘transkript’ için öğrencilerin okula gidip belgeyi yüz yüze almaları gerekiyordu. Ancak YÖK ile tamamlanan çalışmanın sonucunda öğrenciler, transkriptlerine YÖK’ün e-devlet kapısı üzerindeki alana giriş yaparak “Transkript Belgesi Sorgulama” kısmından ücretsiz, kolay ve hızlı bir şekilde temin edebilecek. 

Önceki yıllarda mezun olan öğrencilerin transkript belgeleri de üniversitelerin imkânları doğrultusunda yapılacak ek çalışmalar neticesinde üniversiteler tarafından e-devlet sistemine yüklenecek. 

Şu an 4 üniversite tarafından erişilebilen özelliğin ilerleyen dönemlerde tüm üniversiteler için de geçerli olacak. Halihazırda transkriptin e-Devlet üzerinden alınan üniversiteler arasında; Ahmet Yesevi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi bulunuyor. 

Hem İngilizce hem de Türkçe alınacak

Hizmete giren yeni özellik hem Türkçe hem de İngilizce olarak ilk kez çift dilde de alınabilecek. Daha önceden yabancı dilde transkripte ihtiyaç duyan öğrenci veya mezunlar, çok sayıda üniversite bu hizmeti sunamadığı için transkriptlerini tercüme bürolarında para karşılığı tercüme ettirmek zorunda kalıyordu. Bu durum özellikle il dışından veya ülke dışından başvuru yapan öğrenci ve mezunlar için zaman ve maddi kayıplara yol açıyordu. Yeni sistem bunun da önüne geçerek zamandan ve maddiyattan tasarruf sağlayacak. 

e-Devlet üzerinden alınan transkript belgesinde, QR kod bulunuyor. Söz konusu QR kod ile birlikte belgenin doğruluğu kontrol edilebiliyor. 

İlginizi Çekebilir:

e-Devlet Mobil Nasıl Kullanılır? e-Devlet Şifre Değiştirme

Telefon ve İnternet Aboneliği İptal Başvuruları, e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek 

Haftalık Teknoloji Gündemi – Evcil Hayvanlara Çip Zorunluluğu, Thodex Skandalı!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz