MediaTek, 5G teknolojisini bünyesinde barındıran Dimensity’yi ve ailenin ilk üyesi Dimensity 1000 5G yonga setini tanıttı. Hızı ve akıllı olmasıyla öne çıkan yeni işlemciler, 5G amiral gemisi akıllı telefonlara güç verecek. 

The MediaTek Dimensity 5G işlemci ailesi, gelişmiş 5G cihazlarına güç vermek için “hızlı” ve “akıllı” kavramlarını bünyesinde bir araya getiriyor. MediaTek, mobil iletişimde yepyeni bir dönemin başlangıcı olacak 5G çağını, “5’inci Boyut” olarak niteliyor. Şirket teni işlemci ailesine de İngilizce boyut anlamına gelen “dimension” kelimesinden yola çıkarak isim verdi. Bu yeni dönemin gereksinimlerini karşılayan Dimensity, cihaz üreticilerine invasyonun, tüketicilere de 5G bağlantının sunduğu olanakların yolunu açıyor.

MediaTek Dimensity 1000 5G

MediaTek 5G uyumlu mobil cihaz işlemcileri ailesinin ilk üyesi olarak duyurulan Dimensity 1000, entegre 5G modemi ve ileri düzey teknolojileri, 5G iletişim performansı için geliştirilmiş ve rakiplerinin ötesinde enerji tasarrufu sunan kompakt bir 7nm çip tasarımında bir araya getiriyor. Dimensity 1000, Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’dan başlayarak dünyaya yayılan sub-6GHz 5G bağlantı ağları için özel olarak tasarlandı.

Dimensity 1000 5G işlemciler, 5G uyumlu 2CC Carrier Aggregation (2CC CA / kullanıcı başına veri hızını arttırmak için kablosuz iletişimde kullanılan ve aynı kullanıcıya birden fazla frekans bloğu atayan taşıyıcı birleştirme teknolojisi) desteğiyle geliyor. Dimensity 1000 5G işlemcilerin, 6GHz-altı ağlarda 4.7Gbps indirme ve 2.5Gbps yükleme hızlarıyla dünyanın en yüksek işlem hacmi hızını sunduğu aktarılıyor. 

6GHz-altı bağımsız ve bağımlı (SA/NSA) ağları destekleyecek şekilde tasarlanan işlemci, 2G’den 5G’ye tüm hücresel bağlantı nesillerine uyumlu çoklu mod desteği de sunuyor. Dimensity 1000 5G işlemciler aynı zamanda, en hızlı ve verimli bağlantı için en yeni Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1+ standartlarını da entegre ediyor ve hem indirme, hem de yükleme için 1 Gbps’in üzerinde hız sunuyor

MediaTek’in yeni yapay zeka işlemci birimi APU 3.0’la gelen Dimensity 1000, daha önceki jenerasyon yapay zeka uygulamalarının performansını ikiye katlıyor ve cihazlara 4.5 TOPS performans artışı sağlıyor. 

Dünya’nın ilk 5G Dual SIM teknolojisi

MediaTek Dimensity 1000, dünyada bir ilk olan dual 5G SIM teknolojisinin yanı sıra, Voice over New Radio (VoNR) gibi servisleri destekliyor ve farklı özellikteki ağlar üzerinde istikrarlı hızda güçlü bağlantı sunuyor.

Muhteşem Görüntüleme Özellikleri

Dünyanın ilk beş çekirdekli görüntü sinyal işlemcisini (ISP), MediaTek’in Imagiq+ teknolojisi ile birleştiren Dimensity 1000, olağanüstü bir kamera ve video deneyimi sunuyor. İşlemci, saniyede 24 kare hızında çalışan 80MP kamera sensörlerinin yanı sıra, 23-16MP çiftli kamera gibi çoklu kamera özelliklerini de destekliyor.

APU 3.0 ile İnanılmaz Yapay Zeka Kamera ve Video Desteği

MediaTek APU 3.0, otomatik odaklanma, pozlama, beyaz dengeleme, gürültü azaltma özelliklerinin yanı sıra, HDR (high-dynamic-range) yüz tanıma ve dünyada bir ilk olan çoklu kare (multi-frame) HDR video özelliğini sunuyor.

Olağanüstü Video ve Grafik Özellikleri

Dünyada Google’un AV1 formatını 4K’ya varan çözünürlük ve saniyede 60 kare hızında destekleyebilen ilk işlemci olan Dimensity 1000, video aktarım (streaming) deneyimini bir sonraki seviyeye taşıyor. 120Hz hıza ulaşan HD+ ve 90Hz hıza ulaşan 2K+ ekran desteği veren işlemci, olağanüstü bir grafik kalitesi sunuyor.

MediaTek HyperEngine 2.0 ile İnanılmaz Oyun Deneyimi

MediaTek’in benzersiz HyperEngine 2.0 oyun teknolojisi, akıllı cihazların oyun performansında bütünsel artış sağlıyor; cihazın tepki süresini, bağlantı hızını ve kalitesini, deneyimin gücünü, yani aslında oyuncunun rekabetçiliğini bir sonraki seviyeye taşıyor.

İlginizi Çekebilir:

MediaTek, 2020 Yılının 3. Çeyreğinde En Çok Satan İşlemci Üreticisi Oldu 

MediaTek Dimensity 800U İşlemci, Orta Segment Telefonlara 5G Teknolojisini Getirebilir 

iPhone 12 Mini kamera ve PUBG performansı nasıl? iPhone 12 Mini detaylı inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz