Perşembe, Kasım 26, 2020
Ana Sayfa Dijital YouTube Bölümler Özelliği ile Uzun Videoları İzlemek Kolaylaşacak

YouTube Bölümler Özelliği ile Uzun Videoları İzlemek Kolaylaşacak

Kullanıcı deneyimini artırmak için çalışmalar yapan YouTube yeni bir özellik duyurdu. YouTube ‘un yeni bölümler özelliği ile artık uzun videoları parçalara ayırarak izleme imkanı olacak ve video içinde atlama kolaylaşacak.

Son dönemde en çok vakit geçirilen platformlar arasında başı çeken YouTube kullanıcı dostu özellikler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Platformu yoğun bir şekilde kullanan ve bolca video izleyenlerin videoyu hızlı oynatma ve ileri sarma gibi yöntemleri kullandığı bilinen bir gerçek. YouTube da bu anlamda bazı iyileştirmeler yapıyor. Bunlardan sonuncusu YouTube bölümler özelliği oldu.

YouTube’da daha önce zaman damgaları özelliği devreye girmişti. Bu özellik, izleyicinin ilgili kısma geçmesini kolaylaştırmak için kullanıyordu. Özellikle farklı konuların bir arada konuşulduğu uzun videolarda bu özellik oldukça işlevsellik gösteriyor.

Bu özelliğe ek olarak YouTube kullanıcı deneyimleri ve geri bildirimlerine bağlı olarak videoları artık belirli bölümlere ayıracak. YouTube bölümler özelliği içerik üreticisinin isteğine bağlı olarak videolara eklenebilecek. İsteyen içerik üreticileri, belirli aralıklar ile videosunu bölümlere ayırabilecek. Kullanıcılar da videoyu ileri sarmak veya aradıkları bölümü bulmak için video içinde çok daha hızlı ve pratik bir şekilde gezinebilecek.

Test aşamasında gelen olumlu geri bildirimler ile resmen platforma eklenen özellik Android ve iOS sürümü dışında web sürümünde de kullanılabilecek.

YouTube Video Bölümleri Özelliği Nasıl Kullanılır?

YouTube Video Bölümleri Özelliği Nasıl Kullanılır?

İçerik üreticileri videolarının açıklamasına bölüm bilgileri eklediğinde Video Bölümleri otomatik olarak zaman damgaları ve başlıklar satırı olarak etkinleştirilecek.

İçerik üreticileri ilk zaman damgası 0:00, ardından bir boşluk, sonra bölümün başlığı olarak işaretleyecek. Bir sonraki satıra bir sonraki bölümün başladığı zaman damgasını (ör. “2:31”), ardından bir boşluk ve o bölümün başlığını yazacak. Bölümlerin eklemesi bitirdiğinde, değişiklikleri kaydederek ve kullanıcıların videoda gezinirken Video Bölümleri arasında atlaması sağlanacak.

Özelliğin kullanılabilmesi için videoların 10 saniye veya daha fazla uzunlukta en az üç zaman damgasına sahip olması gerekiyor.

Kullanıcılar video altındaki zaman çubuğundan videodaki bölümler arasında ileri geri yapabilecek.

Bu özellik ile izleyicilerin izlemek istemedikleri, vazgeçtikleri, daha sonra gezinmeleri daha kolay olan başka bir videoyu geçmek için videodan çıkmaları gerekmediği için kullanıcıların bazı videolarla etkileşimini artırabilir. Yeni özellik ile görüntüleyenler, videonun tam içeriği yerine yalnızca belirli video bölümlerini izlediğinden, kapak tarafında toplam izleme süreleri azalabilir.

İlginizi Çekebilir: 

YouTube, TikTok’a benzer bir müzikli kısa video özelliği üzerinde çalışıyor

YouTube Music ‘e şarkı sözü takip etme özelliği geldi

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uygun Fiyatlı Redmi Note 9 5G Tanıtıldı

Redmi, uygun fiyatlı ve tüketicilerin ilgisini çeken Redmi Note 9 ’un 5G versiyonlu modelini resmi olarak tanıttı.  Xiaomi’nin çatısı altında faaliyetine devam eden Çin merkezli...

TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarının Satışı İçin Son Gün, 4 Aralık Tarihine Ertelendi 

TikTok uygulamasının ABD operasyonlarının satışı için son gün, 27 Kasım’dan 4 Aralık tarihine ertelendi. Söz konusu erteleme kararının, şirket tarafından ‘Yabancı Yatırımlar Komitesi (CFIUS)’ne yapılan...

Honor Watch GS Pro Rotadan Dönüş İmkanı Sunuyor

Honor Watch GS Pro, bünyesinde barındırdığı çift uydu konumlandırma sistemi ile kullanıcılarına rotadan dönüş imkanı sunuyor. Bunun yanı sıra akıllı telefona ihtiyaç duymadan da...

Apple’ın, ‘iPhone 13’ Serisi Modellerinin Birinde Şarj Girişini Kaldıracağı İddia Ediliyor 

‘Jon Prosser’ın iddialarına göre Apple, ‘iPhone 13’ serisi modellerinden birinde şarj girişini kaldırmayı planlıyor. ABD’li teknoloji devinin, söz konusu modelden itibaren kademeli olarak şarj ve kulaklık girişini...

Türkiye’deki Girişim Yatırımları 2,2 Milyar Dolara Ulaşmayı Başardı

Türkiye Startup Yatırımları Raporu açıklandı. KPMG Türkiye’nin yayınladığı startup yatırım raporunda, girişim ekosisteminin yılın dokuz ayındaki performansı değerlendiriyor. Bunun yanı sıra pandemi sonrası dijital...