Pazartesi, Eylül 21, 2020
Ana Sayfa Dijital YouTube Bölümler Özelliği ile Uzun Videoları İzlemek Kolaylaşacak

YouTube Bölümler Özelliği ile Uzun Videoları İzlemek Kolaylaşacak

Kullanıcı deneyimini artırmak için çalışmalar yapan YouTube yeni bir özellik duyurdu. YouTube ‘un yeni bölümler özelliği ile artık uzun videoları parçalara ayırarak izleme imkanı olacak ve video içinde atlama kolaylaşacak.

Son dönemde en çok vakit geçirilen platformlar arasında başı çeken YouTube kullanıcı dostu özellikler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Platformu yoğun bir şekilde kullanan ve bolca video izleyenlerin videoyu hızlı oynatma ve ileri sarma gibi yöntemleri kullandığı bilinen bir gerçek. YouTube da bu anlamda bazı iyileştirmeler yapıyor. Bunlardan sonuncusu YouTube bölümler özelliği oldu.

YouTube’da daha önce zaman damgaları özelliği devreye girmişti. Bu özellik, izleyicinin ilgili kısma geçmesini kolaylaştırmak için kullanıyordu. Özellikle farklı konuların bir arada konuşulduğu uzun videolarda bu özellik oldukça işlevsellik gösteriyor.

Bu özelliğe ek olarak YouTube kullanıcı deneyimleri ve geri bildirimlerine bağlı olarak videoları artık belirli bölümlere ayıracak. YouTube bölümler özelliği içerik üreticisinin isteğine bağlı olarak videolara eklenebilecek. İsteyen içerik üreticileri, belirli aralıklar ile videosunu bölümlere ayırabilecek. Kullanıcılar da videoyu ileri sarmak veya aradıkları bölümü bulmak için video içinde çok daha hızlı ve pratik bir şekilde gezinebilecek.

Test aşamasında gelen olumlu geri bildirimler ile resmen platforma eklenen özellik Android ve iOS sürümü dışında web sürümünde de kullanılabilecek.

YouTube Video Bölümleri Özelliği Nasıl Kullanılır?

YouTube Video Bölümleri Özelliği Nasıl Kullanılır?

İçerik üreticileri videolarının açıklamasına bölüm bilgileri eklediğinde Video Bölümleri otomatik olarak zaman damgaları ve başlıklar satırı olarak etkinleştirilecek.

İçerik üreticileri ilk zaman damgası 0:00, ardından bir boşluk, sonra bölümün başlığı olarak işaretleyecek. Bir sonraki satıra bir sonraki bölümün başladığı zaman damgasını (ör. “2:31”), ardından bir boşluk ve o bölümün başlığını yazacak. Bölümlerin eklemesi bitirdiğinde, değişiklikleri kaydederek ve kullanıcıların videoda gezinirken Video Bölümleri arasında atlaması sağlanacak.

Özelliğin kullanılabilmesi için videoların 10 saniye veya daha fazla uzunlukta en az üç zaman damgasına sahip olması gerekiyor.

Kullanıcılar video altındaki zaman çubuğundan videodaki bölümler arasında ileri geri yapabilecek.

Bu özellik ile izleyicilerin izlemek istemedikleri, vazgeçtikleri, daha sonra gezinmeleri daha kolay olan başka bir videoyu geçmek için videodan çıkmaları gerekmediği için kullanıcıların bazı videolarla etkileşimini artırabilir. Yeni özellik ile görüntüleyenler, videonun tam içeriği yerine yalnızca belirli video bölümlerini izlediğinden, kapak tarafında toplam izleme süreleri azalabilir.

İlginizi Çekebilir: 

YouTube, TikTok’a benzer bir müzikli kısa video özelliği üzerinde çalışıyor

YouTube Music ‘e şarkı sözü takip etme özelliği geldi

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

‘Apple’ Adı ile Oluşturulan Şüpheli İnternet Sitesi Sayısı, Eylül’de 7 Kat Arttı 

Siber güvenlik şirketi ‘Kaspersky’nin verilerine göre; içerisinde ‘Apple’ adı geçerek oluşturulan şüpheli internet sitesi sayısı, Eylül ayında 2020’nin ilk 8 ayına göre 7 kat arttı. Şirket;...

YouTube’un Web Sitesinde iOS 14 ile Gelen ‘Resim İçinde Resim’ Modu Çalışmıyor

iOS 14 güncellemesiyle iPhone kullanıcılarına sunulan yeniliklerin arasında bulunan “Resim İçinde Resim” modu YouTube ’un web sitesinde kullanılamıyor. Kullanıcıların, oynattıkları videoları ara vermeden izleyebilmelerine...

72. Emmy Ödülleri Kazananları Belli Oldu! 

Her yıl en iyi televizyon yapımlarını ödülle buluşturan ‘Uluslararası Emmy Ödülleri’, bu yıl da sahiplerini buldu. Netflix ve HBO’nun en çok adaylıkla damga vurduğu ‘72. Emmy Ödülleri’ töreninde ödüller, kazananları ile buluştu.   Her yıl...

‘Observer: System Redux’ Oyununun Çıkış Tarihi Belirlendi

"Bloober Team" tarafından geliştirilen 'Observer: System Redux' oyununun çıkış tarihi belirlendi. Oyun, 10 Kasım 2020 tarihinde oyun-severlerin beğenisine sunulacak. "Bloober Team", 'Observer: System Redux' oyununun...

‘Call of Duty: Black Ops Cold War’ PC Açık Beta, 15 Ekim’de Başlıyor!

'Activision' oyun stüdyosu tarafından geliştirilen ve en son PlayStation 5 etkinliğinde Trabzon'un da yer aldığı bir oynanış videosu gösterilen 'Call of Duty: Black Ops...