Okuma Süresi
1 dakika

Teknolojiye önderlik eden MIT, elektrik kullanmadan soğutma sağlayacak bir sistem geliştirmeyi başardı. Sistemin testleri son derece başarılı sonuçlar sergiledi!

Ülkemiz de dahil olmak üzere, dünya üzerinde birçok ülkede yaz mevsimini klimasız geçirmek ne yazık ki imkansız. Küresel ısınmanın etkisiyle değişen iklimler de bu durumu oldukça zor bir hale getiriyor. Artan elektrik maliyetlerini de düşününce, yaz mevsimini klima kullanarak geçirmek oldukça masraflı hale geliyor.

MIT, bu soruna hem ekonomik hem de doğa dostu bir çözüm getirmek için alışmalarını neredeyse tamamladı. Yeni geliştirilen yöntemde radyasyon ve buharlaşmaya odaklanılıyor ve elektrik kullanılmıyor. MIT’nin Pasif Soğutma Sistemi olarak adlandırdığı bu sistem, gıdaların daha uzun süre taze kalmasını veya binalardaki iklimlendirmeyi sağlamakta kullanılıyor. Elektrik maliyeti ise sıfıra iniyor.

İklimlendirme İçin Alternatif Bir Yol!

Elektrik desteğiyle çalışan klimalar, bir yandan da küresel ısınmayı tetikleyen gazların yayılmasına neden oluyor. Buna ek olarak klima kullanımı esnasında mevcut alt yapıya ciddi bir yük biniyor. Sonuçta elektrik alt yapısı yetersiz bölgelerde bu durum ciddi sorunlara yol açıyor. Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacılarının pasif soğutma sistemi bu noktada bir alternatif haline geliyor.

Işınımsal soğutma, buharlaşma soğutması ve termal yalıtım tekniklerinin kullanıldığı soğutma sistemi, görünüş olarak güneş panellerinden çok da farklı değil. Öte yandan yapılan testlerde, geliştirilen sistemler ortam sıcaklığını 9.3 dereceye kadar soğutabiliyor. Bu da gıdaların, sıcak iklimlerde bile daha uzun süre korunabilmesini sağlıyor.

İklimlendirme Sistemleri Üzerindeki Yük Azalacak!

Cell Reports Physical Science adlı dergide yayımlanan makalede araştırmacılar, MIT tarafından geliştirilen bu sistemin, özellikle de dünyanın su ve elektrik erişimi olmayan noktalarında, soğutma ve iklimlendirme için benzersiz bir alternatif olacağı düşünülüyor.

Üç katmanlı sistem, içinden geçen suyu ya da havayı soğutarak iletiyor. Sistem dolaplarda yüzeyler için kullanılabilirken bakımı için de az miktarda suya ihtiyaç duyuyor. Bu da Pasif Soğutma Sistemi’ne hem gıda korunmasında hem de iklimlendirme sistemleri üzerindeki yükün azaltılmasında önemli bir rol yüklüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz