Metaverse'teki arsa satışları 2022'de artarak devam edecek

Capital Block Kurucusu ve CEO’su Tim Mangnall ile bir araya geldik ve son dönemin popüler konusu metaverse ekseninde blockchain, NFT, kripto para gibi kavramları ve bu kavramların geleceğini konuştuk. Son dönemin popüler konusu olan Metaverse ‘deki arsa satışları hakkında değerlendirmelerde bulunan Mangnall, bu trendin 2022’de artarak devam edeceğini söylüyor. 

Metaverse son dönemin en çok konuşulan kavramlarından birisi. Hatta bu iş Metaverse ‘de arsa satışlarına dek ilerledi. Bazı araştırmalar Türklerin bu alanda birinci olduğunu dahi gösteriyor. Türk insanın teknolojik yeniliklere olan ilgisi ve uyum hızı da bilinen bir diğer gerçek. Bu eksende bu dünyada neler olup bittiğini İngiltere merkezli Capital Sports Media’nın kripto para operasyonlarını yürüten markası Capital Block Kurucusu ve CEO’su Tim Mangnall ile konuştuk ve detayları dinledik.

tim mangnall capital block

2019 yılında kurulan Capital Block; spor kulüpleri, oyuncular ve markalar için tasarlanmış ilk özel spor NFT pazarlama ajansı olarak konumlanıyor. Şirket, markaların dijital dönüşümün ön saflarında yer alması için yeni stratejiler tasarlıyor. Sahip olunan değerli varlıkları ve içeriği blok zincirine taşıyarak, ekosistemlerindeki birey ve kurumlarla da etkileşim içinde, yatırım ve ticaret yapma fırsatı veriyor. Yani çalışmaların odak noktası NFT adıyla bilinen Non-Fungible Token.

Şirketin CEO’su Tim Mangnall, Metaverse ve Web 3.0’ın birçok insan için çok yeni ve trend bir kavram olduğunun altını çiziyor ve ekliyor. “Bu kavramlar kesinlikle geleceğimizin büyük ölçüde bir parçası olacak.” Dünyadaki dijital medya tüketimini, genç nüfusun dijital dünyadaki aktifliğini ve davranışlarını, yapılan harcamaları referans gösteren Mangnall, bunların çok ciddi göstergeler olduğunu ve Metaverse’ün bu dönüşümde çok önemli bir rol oynadığını söylüyor.

NFT’leri metaverse’ün temel bileşeni olarak nitelendiren Mangnall, son dönemde ülkemizde bir hayli popüler hale gelen NFT gayrimenkul projelerini şu şekilde özetliyor:

NFT metaverse projeleri, NFT’leri sanal gayrimenkul tapusu olarak kullanma olanaklarını yönlendirecek. NFT’ler, başkalarına erişime izin vermenin yanı sıra meta veri deposundaki konuma girmek için özel erişim elde etmede yardımcı olabilir. Halihazırda insanların arazi satın aldığı, araziyi villalara dönüştürdüğü ve ardından bu villaları sattığı Sandbox gibi projeler var. Bunu bir gayrimenkul uzmanı gibi düşünün tek farkı metaverse evreninde olması.

Börü NFT Koleksiyonuna Yoğun İlgi 

börü 2039 nft koleksiyonu

Kısa süre önce Türk yapımı bir bilimkurgu dizisi BÖRÜ için hazırlanan NFT koleksiyonunu satışa çıkaran şirket, NFT alanında ses getirecek bir projeyi hayata geçirmişti. Koleksiyona yoğun ilgi gösterildiğini ifade eden Tim Mangnall, “İnsanların BÖRÜ NFT’sine gösterdiği ilgi inanılmazdı. 28 Ocak’ta arzı sona erecek. 1/1 özel NFT için bir müzayede başlattık ve bu NFT’yi satın alacak BÖRÜ hayranı aynı zamanda BÖRÜ’ye özel etkinliklere, fiziksel eşyalara ve arzı yaklaşan diğer BÖRÜ NFT koleksiyonlarına erken erişime sahip olacak.” dedi.

Blockchain ve kripto para ekosistemi için 2021’in harika geçtiğini ifade eden  Mangnall, “Ekosistem genelinde proje fiyatlarında büyük artışlar görüldü, birçok kişi hayatını değiştirecek paralar kazandı. Bunun da ötesinde, blok zincirinin benimsenmesi, ana akım pazarı ciddi anlamda etkilemeye başladı; bu da teknoloji için olağanüstü bir gelişme. 2022 yılında giderek daha çok şirketin blockchain teknolojisini kullanmaya başlamasıyla blockchain’in ana akım medyada daha da fazla ivme kazanacağını düşünüyorum. Kripto paralar ise pek çok projede iki basamaklı sayılara düşerek yıla zorlu bir başlangıç yaptı. Ancak önümüzdeki aylarda olumlu bir büyüme göreceğimize ve kriptoların benimsenme açısından ilerleme kaydedeceğine inanıyorum.” diyor.

Metaverse’de en büyük yenilik oyun ve gayrimenkul alanında olacak!

Metaverse odağında yakın gelecekte hayatımıza birçok yeniliğin gireceğine değinen Capital Block Kurucusu ve CEO’su Tim Mangnall en büyük yeniliklerin oyun ve gayrimenkul alanında olacağını düşünüyor.

“Metaverse ‘de şimdiden büyük miktarda arsa satın alındığını görüyoruz ve bunun devam edeceğini düşünüyorum. Kripto sektöründe oyun oynamanın yanı sıra para kazanmak için oyun oynamanın da 2022’de büyük bir yükselişe geçeceğini öngörüyorum.”

Türk insanının NFT, kripto para ve bu gibi yeniliklere yaklaşımını da değerlendiren Mangnall, Türkiye’deki ilginin avrupa ülkelerinden ileride olduğunu söylüyor.

“Türkiye’nin %18 gibi bir oranla diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla kripto sahibi olduğunu söyleyebilirim. Ülke ortalamasında ise %9’luk bir sahiplik var.  Bu sadece ülkede yükselen enflasyonun yeniden bir projeksiyonu olarak görülmekle kalmıyor, aynı zamanda Türk halkının kripto ve blok zinciri teknolojisini anladığı ve inandığına dair güçlü bir destek ve sinyal gösteriyor. Türk halkının bu ekosisteme yaklaşımı son derece olumlu, zira Türkiye’de 5 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip Binance Türkiye’den ve Galatasaray’ın kısa süre önce arza sunduğu NFT koleksiyonunun 59 saniyede tükenmesinden bunu rahatlıkla anlayabiliriz. Yürürlüğe girecek yeni kripto para yasasında çok sert düzenlemeler olmadığı sürece, Türkiye’yi herhangi bir küresel kripto markası için hayati önem taşıyan bir pazar olarak görüyorum.”

 İlginizi Çekebilir:

BÖRÜ Markası da NFT Dünyasına Giriş Yapacak

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz