Microsoft ’un yazılı ve sesli iletişim hizmeti veren Discord uygulamasını satın almak için 10 milyar dolar vermeye hazır olduğu ortaya çıktı. Sektöre yakın kaynakların aktardığına göre, Microsoft oyun dünyasındaki yerini sağlamlaştırmak adına Discord ile görüşmeye başladı.

ABD merkezli Microsoft, neredeyse tüm teknoloji şirketlerinin yönüne çevirdiği oyun dünyası için çalışmalarını artırmış gibi duruyor. Şirket büyük rakiplerinden biri olan Sony ile olan rekabetinde öne geçmek için geçen dönemlerde Bethesda, Arkane, id Software gibi pek çok önemli oyun stüdyosunun sahibi ZeniMax Media’yı satın aldığını açıklamıştı. Microsoft görünüşe göre, oyun sektöründe daha aktif bir rol almak için popüler oyun iletişim platformu Discord’u da bünyesine eklemek istiyor. 

Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre Microsoft Discord için yüklü miktarda ödeme yapmayı kabul etti. Hatta belirtilenlere göre Microsoft Discord ile görüşmelere başladı. Şirketin Discord’u bünyesine eklemek için 10 milyarı doları gözden çıkardığı iddia ediliyor. 

Oyun dünyasının popüler iletişim uygulaması Discord’un taleplerinin de arttığını belirtmek gerek. Bu bağlamda geçen günlerde, Amazon ve Epic Games’in de Discord’u bünyesine eklemek istediği ve görüşmelere başladığı bildirilmişti. Amazon ve Epic Games’in yanı sıra Microsoft’un da Discord’u satın almak istemesi ortalığı karıştırmış gibi görünüyor. 

“Discord, şirketi halka açmak istiyor”

The Verge tarafından aktarılan bilgilerde ise, hali hazırda 140 milyon aylık kullanıcısı bulunan Discord, şirketi satmaktan yana değil. 2020’de 130 milyon dolar gelir elde eden ve piyasa değeri 7 milyar doların üzerinde olduğu platform Microsoft, Epic Games ya da Amazon’un çatısı altına girmektense şirketi halka açmayı düşünüyor. Bu sebepten ötürü her ne kadar kaynaklar Microsoft satın alımına karşı kesin gözüyle baksa da neler olacağını önümüzdeki dönemde daha net görebiliriz. 

Microsoft’un Discord’u bünyesine eklemesi, şirketin konsol ile PC tarafındaki iletişimi güçlendireceği anlamına geliyor. Discord da bu satın alımla beraber Microsoft gibi önemli bir yazılım şirketinin çatısı altında çok daha farklı hizmetler geliştirebilir. Bakalım Microsoft ve Discord anlaşması hangi noktalara gelecek, bekleyip birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Telegram, Platforma ‘Discord’ Benzeri Bir Özellik Ekledi 

Microsoft, Konami ve Sega’yı Bünyesine Eklemek İstiyor

Hibrit Çalışma Modeli, Kripto Parayla Tost, Dezenfektanlı Kapı Kolu | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz