ABD merkezli teknoloji üreticisi Microsoft, çalışanlarının haftalık saatlerinin yarısı kadarını evlerinden çalışmalarını sağlayan yeni çalışma sistemini onayladı. Microsoft’un yeni uzaktan çalışma sistemi kalıcı olarak devam edecek.

Pandemi sebebiyle uzaktan çalışma sistemine geçen firmaların sayısı da bu dönemde oldukça arttı. Hatta Facebook ve Google gibi pek çok firma 2021 yılının Haziran ayına dek evden çalışma sistemine devam edeceklerini belirtti. Sadece pandemi döneminde değil, içerisinde bulunduğumuz dönem bittiğinde de pek çok firma evden çalışmaya izin vereceğini açıklamıştı. Twitter, çalışanlarına isteyenlerin sonsuza kadar evden çalışabileceği imkanını tanımıştı. Uzaktan çalışma sistemini benimseyen bir diğer şirket ise Microsoft olmuştu. Şirket şimdi ise ABD ofisleri açılsa bile evden çalışmaya olanak tanıyacaklarını açıkladı. 

Microsoft uzaktan çalışma sistemini kalıcı hale getirdi

BBC’de yer alan habere göre, Microsoft yeni çalışma sistemini açıkladı. Söz konusu yeni sisteme göre firma çalışanları ABD’de şu an için kapalı olan ofisler yeniden açılsa dahi evden çalışma imkanına sahip olabilecekler. Microsoft, evden çalışma sisteminin kalıcı olacağını ancak belirli saatler için geçerli olacağını dile getirdi. Şirket, çalışma saatlerinin yüzde 50’sinden biraz daha azını evinden çalışmak isteyen personellerine pandemi bitse de olanak tanıyacak. Bu şekilde Microsoft çalışanlarına hibrit bir çalışma sistemi getirilecek. 

Microsoft yöneticilerinde Kathleen Hogan söz konusu hibrit çalışma sistemi için: “Covid-19 bizi düşünmek, yaşamak ve çalışmak için farklı yollar bulmanın mücadelesi içine soktu. Biz çalışanlarımıza bireysel çalışma stillerini destekleyecek, iş ihtiyaçlarını dengeleyen ve kültürümüzü yaşamamızı sağlayan yeni bir yol sunacağız.” şeklinde bir açıklama yaptı. 

Microsoft her ne kadar, personellerine haftalık çalışma saatlerinin yüzde 50’sini aşmayacak şekilde evden çalışma sistemine geçse de bu durum bazı çalışanlar için pek de kolay olmayacak gibi görünüyor. Çünkü şirketteki bazı pozisyonların kalıcı olarak uzaktan çalışma sistemine geçmesi oldukça zor olarak yorumlanıyor. Bu pozisyonlar arasında; yazılım laboratuvarları, veri merkezleri ve yüz yüze eğitim erişimi sağlayan çalışanlar yer alıyor. 

Facebook, Google gibi firmalar en erken 2021 Haziran ayında ofislerini açacakken Microsoft uzaktan çalışma sistemini kalıcı olarak getirerek Twitter’ın yan safında kendisine yer buldu. Pandemi süreci boyunca pek çok firma dijitalleşme ve mobilitenin önemini daha da anlayıp bu bağlamdaki yenilikleri bünyesine entegre edecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir:

Uzaktan Eğitim İçin Öğrencilere Ücretsiz İnternet Paketi Verilmeye Devam Edilecek

Uzaktan Çalışma Süreciyle Dijital Dönüşüm Rekor Seviyede Arttı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz