nasa venüs

NASA yeni bir uzay görevi kapsamında bir yarışma düzenlemeye başladı. Venüs’ün yüzeyinin incelenmesi için kullanılacak olan aracın tasarımı için başlayan yarışmada seçilen tasarımlara ödül verilecek. 

NASA önümüzdeki yıllarda başlamayı planladığı Venüs incelemesi için araştırmalar ve çalışmalar yapmaya devam ediyor. Güneş Sistemi’nde Dünya’ya en çok benzeyen gezegen olarak görülen Venüs’ün yüzeyindeki sera gazı ve volkanik patlamalar nedeniyle çalışmalar sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilemiyordu. 

NASA Venüs yüzeyinde oluşan jeolojik birimleri araştırmak ve incelemek maksadıyla Venüs’e AREE ismi verilen ve rüzgarla çalışacağı söylenilen araç gidecek. NASA, Venüs’ü keşfedebilmek için çalışmaları yürütecek özel aracın geliştirilmesini bekliyor. Bu bağlamda ise Venüs’e gönderilmesi planlanan aracın engellerden kaçınmak için gerekli olan sensör geliştirme programıyla alakalı bir yarışmayı başlattı. 

Venüs yüzeyi:

venüs yüzeyi

AREE ismi verilen aracın Venüs’te aylarca kalabilmesi ve bilim insanlarının gezegeni daha iyi tanıyabilmesi adına birçok bilimsel veri toplayacak. Zor şartlar altında çalışacak olan AREE için NASA sensör geliştirme konusunda birçok farklı fikre ulaşmak istiyor.

NASA, yarışmaya katılacak olan projelerin Venüs’ün zor şartlarına dayanabilecek şekilde tasarlanması gerektiğini yarışmaya katılmayı düşünenlere özellikle vurguluyor. Elektronik sensörlerin olmaması gerektiğini ısrarla dile getiren NASA Venüs’ün şu anki ortalama sıcaklığının 450°C olduğunu ve elektronik devrelerin 120°C’de kullanılmaz hale geldiğini aktardı. Yani NASA’nın söz konusu yarışmasına katılacak olan projelerde öncelikli odağı bu sıcaklık derecelerine dayanacak sensörlerin geliştirilebilmesi olacak. 

Rüzgarla çalışması planlanan AREE isimli aracın sensör olmadan geliştirilmesi ise neredeyse imkansız. Çünkü gezegenin yüzeyinde bulunan kayalık araziler ve dik yamaçlar göz önüne alındığında diğer tehlikelere de karşı gelebilmesi gerekiyor. 

Dünya’ya en çok benzeyen gezegen olduğu düşünülen Venüs Güneş Sistemi’ndeki en zorlu gezegen değil ancak gezegenin yüzeyindeki zorlu koşullar bilim insanlarının araştırma yapabilmesinin önünde engel oluyor. Bilim insanları özellikle Venüs’ün hangi koşullardan şimdiki halini aldığını yapılacak araştırmayla detaylı bir şekilde incelemek istiyor. 

NASA Venüs’e gidecek olan AREE isimli aracın tasarım yarışması için derece kazananlara da ödül vereceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, birinciye 15.000 dolar, ikinciye 10.000 dolar ve üçüncüye ise 5.000 dolar ödül verilecek. 

1 YILDIR MAĞARADA YAŞAYAN ADAM (RÖPORTAJ ADAM ÖZEL HABER) – DigiToll #4

NASA, Ay’a ve Mars’a gidecek yeni astronotlar arıyor!