Mars İlk İnsanlı Şehir

Mimarlık şirketi ABIBOO, Mars yüzeyindeki ilk insanlı şehir olması planlanan Nüwa City’yi tanıttı. Toplamda 250 bin kişiye yeni bir yaşam alanı olması hedeflenen şehrin inşasına, 2054 yılında başlanacağı ve Nüwa City’nin, 2100 yılına kadar ilk sakinlerini ağırlamaya hazır hale geleceği ifade edildi.  

ABIBOO isimli bir mimarlık firması, Mars yüzeyindeki ilk insanlı şehir olması planlanan Nüwa City’yi tanıttı. Tanıtılan konsept şehre ilişkin ayrıntılar, şirket tarafından yayınlanan bir basın bülteninde aktarıldı. Paylaşılan detaylara göre; ‘Nüwa City’ adı verilen şehir, 2100 yılından itibaren toplamda 250 bin kişi için yeni bir yerleşim yeri ve yaşam alanı olacak. Şehrin inşasına, 2054 yılında başlanacak. Nüwa City’nin, 2100 yılına kadar ilk sakinlerini ağırlamaya hazır hale gelmesi hedeflenecek.  

Diğer yandan; Mars’ın ilk insanlı şehri, kızıl gezegende yer alan büyük bir uçurumun kenarına inşa edilecek. Bu sayede; şehir sakinleri, güneş ışığına doğrudan erişim sağlayabilirken ölümcül sonuçları olabilen kozmik radyasyondan da korunabilecek. Uçurumun bir tarafına, şehir sakinlerinin evleri yerleştirilecek. Nüwa City’nin doğrudan güneş ışığına erişim sağlayabilen diğer alanları ise enerji üretimi, tarım ve hayvancılık faaliyetleri için kullanılacak.  

Nüwa City için nihai hedef, kendi kendini idame ettirebilen bir medeniyet kurmak olacak 

Nüwa City

Nüwa City için nihai hedef, Dünya’dan gelen erzak ve sevkiyata ihtiyaç duymadan Mars yüzeyinde kendi kendine yetebilen ve sürdürülebilir bir medeniyet kurmak olacak. Konsept şehrin gerekli tüm onayları alarak hayata geçirilip geçirilmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA’nın Mars Keşif Aracı Perseverance 1998’teki iMac G3’ün İşlemcisini Kullanıyor

NASA, Dünya’daki Bazı Mikroorganizmaların Mars Atmosferinde de Yaşayabildiğini Açıkladı 

Perseverance, Mars’tan İlk Renkli Fotoğrafı Gönderdi! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz