netflix yayın kalitesi

Küresel bir kriz haline gelen coronavirüsün tüm dünyaya yayılmasının ardından, Türkiye dahil birçok ülke vatandaşlarına sokağa çıkmama uyarısında bulunuyor. İnsanların sokağa çıkmayıp evde vakit geçirdiği bu günlerde Netflix’ten yeni bir haber geldi. Netflix yayın kalitesi coronavirüs salgını sebebiyle düşecek.

Coronavirüs salgını gün geçtikçe yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Şu ana kadar 182 ülkeye sıçradığı ve 150 bine yakın insanın enfekte olduğu coronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı ise 10 binin üzerinde. Dün akşam saat 23.50 de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasıyla; ülkemizde de şu ana kadar 359 kişide virüs tespit edildiği ve söz konusu salgın sebebiyle Türkiye’de 4 vatandaşın hayatını kaybettiği belirtilmişti. Alınan tedbirler bakımından insanların zorunlu olmadıkça sokağa çıkmaması gerektiği özellikle belirtilmişti. Virüsün bulaşmaması ve yayılması adına ülkemizde de birçok kişi evlerinden çıkmayarak salgının kontrol altına alınmasını bekliyor. Bu süreçte evde geçirilen vaktin artmasıyla birlikte insanlar internette gezinmeyi elbette ki artıyor. Çoğu insan online yayın platformlarında geçirdiği süreyi neredeyse iki katına çıkarmış durumda. Söz konusu durum sebebiyle Netflix gibi yayın platformlarına ilginin iyice arttığı bu dönemde Netflix, 1 aylığına yayın kalitesini düşüreceğini açıkladı.

Netflix’in üye sayısının en fazla olduğu kıta olan Avrupa’da coronavirüsün etkileri de çok fazla görülüyor. Özellikle Avrupa’da insanlar, online yayın platformlarını daha fazla tercih ettiği için, Netflix, internet stabilitesini koruyabilmek adına yayın kalitesini bir aylığına düşürdüğünü açıkladı.

Netflix’in dün koronavirüs sebebiyle yayın kalitesini SD kaliteye çekeceği yönünde söylentiler vardı. Şirketin yaptığı duyuruyla söz konusu durum iddia olmaktan çıkmış oldu. Netflix’ten yüksek çözünürlüklü film izleyerek evde bulunma sürelerini doldurmaya çalışan milyonlarca insan, internet ağlarına fazlaca yüklenerek, iletişim konusunda sıkıntılara yol açabiliyorlar. Söz konusu durum da YouTube ve online yayın platformlarına sorumluluklar ekliyor. 

Netflix salgın sebebiyle yüzde 50 artış elde etti

Coronavirüsün yayılmaya başlamasının ardından yüzde 50 oranında trafik artışı elde eden şirket yayın kalitesini azaltacağını belirtti. Yani bir aylığına Netflix yayın kalitesi yüzde 25 azalacak.

Netflix yayın kalitesini yüzde 25 azaltılacağı haberiyle birlikte söz konusu durumun bir ay boyunca sürmesini beklediklerini de belirtti. Netflix sözcüsü The Verge’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Avrupa genelinde 30 gün boyunca bitrateleri düşürme kararı aldık. Bu kararın Avrupa ağlarındaki trafiği yüzde 25 azaltacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte tüm kullanıcılarımıza yüksek kalitede servis sunmaya devam edeceğiz

Netflix, Coronavirüs sebebiyle içerik üretimini durdurduğunu açıkladı

SAKALLARIMIZI AĞARTAN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ KONUŞTUK – SERDAR KUZULOĞLU