bulasici-hastalik-filmleri

Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını nedeniyle bulaşıcı hastalık filmleri ve dizilerine gösterilen ilgi de aynı oranda artmaya devam ediyor. Özellikle dijital yayın platformlarının kullanıcıları, karantina günlerinde vakitlerinin büyük bir kısmını salgın konulu içerikler izleyerek geçiriyor. Biz de Tekno Safari ekibi olarak karantina döneminde evde izleyebileceğiniz en iyi 10 bulaşıcı hastalık filmini ve en iyi 5 salgın konulu diziyi sizler için derledik.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19, pek çok ülkede karantina çalışmaları yapılmasına sebep oluyor. Bu süreçte bütün gündem, Coronavirüs haline gelirken bulaşıcı hastalık filmleri ve dizilerine gösterilen ilgi de salgının yayılma hızına paralel olarak artış gösteriyor. Konuya ilişkin içeriklerin büyük bir çoğunluğu olası bir zombi salgınına işaret ederken bazı bulaşıcı hastalık filmleri de koronavirüsün dünyayı getirdiği güncel durumla o kadar fazla benzerlik taşıyor ki izleyicileri hayretler içerisinde bırakabiliyor. Pek çok kişi, salgınla ilgili olası senaryolara hazırlıklı olabilmek adına küresel bir sağlık tehdidini konu alan filmlerle ilgili araştırmalar yapıyor. Özellikle dijital yayın platformlarının kullanıcıları, karantina günlerinde vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu salgın konulu içerikler izleyerek geçiriyor. Bu tip içerikler, sosyal izolasyonun artış gösterdiği bu gibi dönemlerde insanların sosyal ağlar üzerinden film ve dizi tartışmaları başlatarak sosyalleşebilmelerine ve psikolojilerini koruyabilmelerine de katkı sağlıyor. Tekno Safari ekibi, karantina döneminde evde izleyebileceğiniz en iyi 10 bulaşıcı hastalık filmini ve en iyi 5 salgın konulu diziyi sizin için derledi.  

İşte karantina döneminde izleyebileceğiniz en iyi bulaşıcı hastalık filmleri!  

1. ExplainedGeleceğin Salgını (The Next Pandemic) 

explained-gelecegin-salginiNetflix’te yayınlanan bir belgesel dizisi olan Explained’in 2. sezonunda yayınlanan bu bölümü, dünyanın hazırlıklı olması gereken olası salgınlarla ilgili pek çok ipucu içeriyor. Özellikle Çin’de bulunan hayvan pazarları ve 2002 yılında patlak veren SARS salgınına da değinen bölümün, bugün COVID-19 nedeniyle yaşanan duruma geçmişten pek çok atıf yapmış olması izleyicileri hayrete düşürüyor. Bölüm, Bill Gates’in uzun süredir yürüttüğü küresel salgın çalışmalarının da birinci ağızdan açıklanmasına fırsat tanıyor. Üstelik sadece 20 dakikalık süresiyle, uzun içerikler izlemek istemeyen kişilere de salgınla ilgili hızlıca bilgi sahibi olabilme imkanı sunuyor.  

2. Tehdit (Outbreak)

tehdit1995 yılında beyaz perdeye taşınmış olan film, ebola benzeri bir virüs salgınını konu alıyor. Filmde ordu doktorları, bir Afrika maymunuyla Amerika’ya gelen ve Kaliforniya’daki bir kasabaya yayılan ölümcül bir virüsün tedavisini bulabilmek için mücadele ediyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Dustin HoffmanKevin Spacey ve Morgan Freeman gibi usta isimler yer alıyor.  

3. Salgın (Contagion)

salginSteven Soderbergh’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve senaryosunu Scott Z. Burns’ün yazdığı film, domuzdan insana geçen ve Hong Kong’tan tüm dünyaya yayılan bir virüs salgınını konu alıyor. 2011 yılında izleyiciyle buluşan yapımın odağında bulunan virüs, COVID-19 salgınıyla da birçok benzerlik taşıyor. Burnssenaryoyu yazmadan önce pek çok bilim insanıyla görüştüğüne ve çoğunun yakın bir zamanda böyle bir salgın gelmesini zaten beklediğini söylediğine işaret ediyor. Filmin oyuncu kadrosunda Marion Cotillard, Matt Damon ve Laurence Fishburne gibi isimler yer alıyor.  

4. 12 Maymun (12 Monkeys)

12-maymun1995 yılında izleyici beğenisine sunulan filmin başrollerinde, Brad Pitt ve Bruce Wills bulunuyor. 2035 yılında geçen filmde bir mahkûm, dünyada insanlığın yok olmasına yetecek kadar tehlikeli olan bir virüsün kökenini bulmak üzere zamanda yolculuk yaparak 90’lı yıllara gönderiliyor. Yapım, var olan bir virüsün köklerini geçmişte arama temasını konu alması dolayısıyla diğer pek çok salgın filminden ayrışıyor.  

5. Yeryüzündeki Son Aşk (Perfect Sense)

yeryuzundeki-son-ask2011 yapımı bilim-kurgu ve romantik drama filmi, tüm dünyada insanların duyularını tek tek yok eden bir salgın hastalığı konu alıyor. Yönetmen koltuğunda David Mackenzie’nin oturduğu film, diğer salgın filmlerine kıyasla küresel bir sağlık tehdidine çok daha duygusal bir pencereden yaklaşıyor. Filmin başrollerinde, Eva Green ve Ewan McGregor yer alıyor. 

6. 28 Gün Sonra (28 Days Later) 

28-gun-sonraFilm, enfekte olanların birer yaratığa dönüştüğü ve İngiltere’yi tehdit altına alan ölümcül bir virüsü konu alıyor. 2003 yılında gösterime giren filmde virüs, bir araştırma laboratuvarındaki şempanzelerden yayılıyor. Filmin 2007 yılında izleyici beğenisine sunulan 28 Hafta Sonra (28 Weeks Later) isimli bir devam filmi de bulunuyor.  

7. Ben Efsaneyim (I Am Legend) 

ben-efsaneyimMuhtemelen türün en popüler örneklerinden biri olan “I Am Legend”ın başrolünde Will Smith yer alıyor. Filmde tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüs, insan ırkını kana susamış mutantlara dönüştürüyor. İzleyiciler; virüsten etkilenmeyen tek kişi ve bir bilim adamı olan Robert Neville’inköpeğiyle birlikte insanlığı içine düştüğü durumdan kurtarmaya çalışmasına şahitlik ediyor. Filmin orijinal anlatısı, 1954 yılında Richard Matheson tarafından yazılmış bir romana dayanıyor ve aynı romanın uyarlaması olan The Last Man on Earth” ve The Omega Man” isimli 2 adet film daha bulunuyor.

8. Cargo

cargoSenaryosu 2013 yılında yayınlanan bir kısa filme dayanan “Cargo”da; korkunç bir salgının ortasındaki bir baba, Avustralya’da bebek yaştaki kızına kol kanat germeye hazır birini bulmak için bir arayışa çıkıyor. Yönetmen koltuğunda Ben Howling ve Yolande Ramke oturan filmin oyuncu kadrosunda ise Martin Freeman, Simon Landers, Anthony Hayes, Susie Porter ve Caren Pistorius yer alıyor.  

9. Dünya Savaşı Z (World War Z) 

dunya-savasi-zBaşrolünde Brad Pitt’in yer aldığı film, ölümcül bir zombi virüsü salgınını konu alıyor. Filmde bir Birleşmiş Milletler görevlisi, ailesini güvenli bir bölgeye yerleştirerek dünyayı kurtarmak için kısıtlı bir zamana karşı yarışmak durumunda kalıyor. Brad Pitt’in aynı zamanda yapımcılığını da üstlendiği film, insanlar ve zombiler arasında yaşanan sıra dışı bir savaşı ve ikiye bölünen dünyayı odağına alıyor.  

10. Körlük (Blindness)

korluk

1995 yılında yazılmış aynı isimli romandan uyarlanan 2008 yapımı filmin başrollerinde, Julianne Moore ve Mark Ruffalo yer alıyor. Film, ne olduğu anlaşılamayan bulaşıcı bir körlük salgınını konu alıyor. Filmde; “Beyaz Körlük” olarak adlandırılan bu salgından etkilenmeyen tek kişi, bir göz doktorunun karısı olarak karşımıza çıkıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Oscar ödüllü Fernando Meirelles oturuyor.  

Karantina döneminde izleyebileceğiniz en iyi bulaşıcı hastalık dizileri 

1. The Containment 

the-containmentABD’nin Atlanta bölgesinde ortaya çıkan bir salgını ve karantina yüzünden dışarıda kalan insanları konu alan filmin yönetmen koltuğunda,The Vampire Diaries ve The Originals dizilerinin de yönetmeni olan Julie Plec oturuyor. İlk bölümü 2016’da yayınlanan dizi, virüsün yayılması engellenemeyince ülkede baş gösteren kaosu anlatıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda ise David Gyasi, Christina Moses ve Chris Wood gibi isimler yer alıyor. 

2. Pandemic

pandemicCOVID-19‘un da patlak vermesiyle beraber Netflix’in en popüler yapımlarından biri haline gelen Pandemicinfluenzaya karşı verilen savaşın ön saflarında yer alan kişileri ve bu kişilerin bir sonraki küresel salgını engelleme çabalarını konu alıyor. Belgesel dizisi formatında izleyiciyle buluşan yapım, koronavirüs sonrası dünyanın geldiği güncel duruma da pek çok atıfta bulunuyor. “Bir salgını nasıl önlersiniz?” sloganıyla izleyici beğenisine sunulan dizi, 6 bölümlük tek sezondan oluşuyor. 

3. The Rain 

the-rain

Bir Danimarka yapımı olan The Rain, dünya genelinde patlak veren ve yağmurdan bulaşan bir salgın sonrası iki kardeşin yer altındaki bir sığınakta 6 yıllık bir izolasyona girişini konu alıyor. Dizide karantina sonrası Simone ve Rasmus, diğer sağ kalanlarla karşılaşıyor ve ikilinin oldukça az nüfuslu topluma geri dönüşü, pek çok zorluğu da beraberinde getiriyor. İlk bölümü 2018 yılında Netflix üzerinden yayınlanan dizinin, şu anda 2 sezonu bulunuyor. 

4. Between

betweenKanada yapımı bir bilim-kurgu dizisi olan Between, ‘Pretty Lake’ isimli küçük bir kasabada ortaya çıkan ve 22 yaş üzerindeki herkesin ölümüne sebep olan gizemli bir salgını konu alıyor. Dizi bununla birlikte, karantina sonrası kasabada ortaya çıkan otorite eksikliği ve halkın salgını gezegene yayma riskini görmezden gelerek bölgeden kaçma çabası gibi salgınla ilgili pek çok konuya parmak basıyor. İlk sezonu 2016 yılında yayınlanan dizinin, altışar bölümlük 2 sezonu bulunuyor.  

5. The Last Ship 

the-last-ship

2014 yılında yayın hayatına başlayan dizi, ‘kızıl grip’ isimli küresel bir salgını konu alıyor. Dizide salgın sonucu, 5 milyar insan hayatını kaybediyor. Kutuplardaki gizli görevinden dönen ABD donanma gemisindeki bir mürettebat ise dünyayı kurtarmak için mücadele etmeye başlıyor. 5 sezonu bulunan dizinin oyuncu kadrosunda; Eric Dane, Adam Baldwin ve Bridget Regan gibi isimler yer alıyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.  

Netflix Günlük Top 10 listesi hazırlayacak

Coronavirüs vaka sayıları canlı olarak nasıl takip edilir?

Coronavirüs, evcil hayvanlar ile bulaşır mı? 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz