hayat eve sığar uygulaması
Kaynak: CNN Turk

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve koronavirüs ile ayrıntılı bilgileri kullanıcılarla paylaşılan Hayat Eve Sığar uygulaması, kullanıma sunuldu. Uygulama koronavirüs testi pozitif çıkan birisiyle karşılaşıldığında uyarı veriyor.

Hayat Eve Sığar Uygulaması koronavirüs pozitif olan biriyle karşılaşıldığında uyarı veriyor

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşları uyarmak ve bilgilendirmek için kullanıma sunduğu Hayat Evet Sığar uygulaması hem Android hem de iOS kullanıcıları tarafından indirilebilir durumda. 

Google Play Store ve App Store’dan indirilebilen uygulama; konum, isim ve yaş gibi kişisel bilgileri kaydediyor. Bu bilgileri kaydeden uygulama vatandaşa daha sonra bulunduğu bölgede bulunan koronavirüs risk oranını gösteriyor. Hayat Eve Sığar uygulamasında Sağlık Durumu, Yoğunluk, Ailem ve Hesabım isimleriyle dört ana kategori bulunuyor.

Uygulamada yer alan Sağlık Durumu bölümünde, kullanıcılara en yakın olan sağlık kuruluşları ile beraber Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs hattına dönüştürdüğü Alo 184 de yer alıyor. Kullanıcılar Sağlık Durumu alanında yöneltilen soruları yanıtlayarak sağlık durumlarını da test edebiliyorlar.

Uygulama kullanıcının bulunduğu bölgede koronavirüs risk oranını gösteriyor

Hayat Eve Sığar uygulaması koronavirüs risk bölgesini gösteriyor

 

Uygulamanın bir diğer ana kategorisi olan Yoğunluk kısmında ise, kullanıcının bulunduğu bölgede bulunan koronavirüs riskiyle alakalı bilgiler yer alıyor. Eğer kullanıcının bulunduğu bölgede tespit edilen koronavirüs sayısı yüksekse ‘Enfekte yoğunluğunun çok yüksek olduğu bir bölgedesiniz’ yazılı bir uyarı gözüküyor.

Kullanıcılar Bluetooth bağlantısını açarak, sokakta gezerse, ve sokakta karşılaştığı kişide koronavirüs pozitif olan birisiyle karşılaştığında ise ‘şu gün şu saatte pozitif birisiyle karşılaştınız’ şeklinde gelen bir bildirimle vatandaş uyarılıyor.

Kullanıcılar uygulamaya sevdiklerini ekleyerek onlar hakkında bilgi sahibi olabiliyor

Uygulamada bulunan Ailem bölümünde ise kullanıcılar ailesini (izin vermeleri halinde) veya sevdiklerini bu sekmeye ekleyebiliyor. Daha sonra ise, kullanıcılar sevdiklerinin durumları hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Ailem seçeneği ayrıca eklenen kişileri takip edebileceğiniz bir özellik de sunuyor. 

Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar uygulaması için yaptığı açıklama:

“Yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa, riski sıfırlayacak.

Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aile ve yakın görüştüğünüz herkese yükletme gayretinde olunursa faydası çok olacaktır. Ayrıca izolasyon altında bulunanların yüklemesi kaçınılmaz. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacaktır.”

İlginizi Çekebilir:

Sağlık Bakanlığı koronavirüs takip sitesi açıldı

Facebook, asılsız koronavirüs haberleri ile etkileşime girmiş kişileri uyaracak

Teknoloji Haber Bülteni Digitoll için Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz