Online Nikah Kıyma
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

New York Valisi Andrew Cuomokoronavirüs nedeniyle nikah memurlarına video konferans yoluyla online nikah kıyma izni veren yeni bir kararname çıkardığını duyurdu. Alınan karar sayesinde New Yorklular, evlilik cüzdanlarını da online olarak alabilecek. 

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19 salgını, dünya genelinde sosyal izolasyon ve karantina çalışmalarının yapılmasına neden oluyor. Bu yüzden pek çok kişi, gündelik faaliyetleri ve sosyal ilişkilerini online platformlar üzerinden yürütmek zorunda kalıyor. Diğer yandan bu platformlar üzerinden yürütülemeyen ve fazla sayıda insanı bir araya getiren birçok etkinlik, ileri bir tarihe ertelenmek durumunda kalıyor.

Salgın nedeniyle ertelenmek zorunda kalan ve belirsizliğini koruyan etkinliklerin başında ise nikah ve düğünler geliyor. Genellikle oldukça önceden planlanan evlilik organizasyonlarının ertelenmesi, birçok çifti hayal kırıklığına uğratıyor. Konuyla ilgili bir süredir, nikahların da online olarak hayata geçirilip geçirilemeyeceği ile ilgili sorular yasal birimlere iletiliyor. New York Valisi ise salgın krizi tırmanırken konuya ilişkin bir çözüm getirmeye çalışan isimlerin başında geliyor. Aktarılan son gelişmelere göre Vali Andrew Cuomokoronavirüs nedeniyle nikah memurlarına video konferans yoluyla online nikah kıyma yetkisi ve izni veren yeni bir kararname çıkardı.  

Online Nikah Kıyma
Kaynak: nypost.com

Böylece New Yorkvirüs yüzünden geleneklerle bağını koparmak zorunda kalan eyaletler arasına katıldıVali tarafından çıkarılan kararnameye göre; küresel salgın süreci boyunca nikah memurları, video konferans ve görüntülü konuşma programları yoluyla online olarak nikah kıyabilecek. Bununla birlikte çiftler, uzaktan ve online yollarla evlilik cüzdanlarını alabilecek. ABD’nin başkanlık sistemiyle yönetilmesi ve eyaletlerin iç işlerinin büyük bir çoğunluğunda bağımsız olması nedeniyle kararname, yalnızca New York’ta ve New Yorklu çiftler için geçerli olacak.  

Eyaletteki evlilik büroları, 20 Mart’tan beri kapalıydı

Evlilik Büroları

Online ve uzaktan nikah kıyma yönteminin, tamamen yeni bir konsept olmadığı biliniyordu. Fakat New York, salgın sürecinde böyle bir hamle yapan bölgelerin başında geldiği için alınan karar dünya basınında geniş bir yankı uyandırdı. New York’taki evlilik büroları ve kurumlarının faaliyetleri ise 20 Mart’tan bu yana durdurulmuş vaziyetteydi. Bu da ABD’nin en fazla nüfuslu şehirlerinden biri olan New York’un sakinlerinin, mağdur olmasına sebep oluyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Salgının online alışverişe olan etkileri açıklandı

“Evde Harry Potter” isimli online eğlence merkezi ücretsiz olarak hizmete açıldı!

Nikon, Nisan ayı boyunca online fotoğrafçılık kursları videolarını ücretsiz yayınlayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz