Ticaret Bakanlığı, sosyal medyadaki influencer paylaşımlarına birtakım düzenlemeler getirdiğini duyurdu. Yayımlanan yeni düzenleme kapsamında, paylaşımların reklam olduğunun açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Düzenleme, tüketiciyi yanıltmanın önüne geçmeyi hedefliyor.

Sosyal medya platformları artık, insanlarla iletişim kurmanın, zaman geçirmenin yanında alışveriş yapılan bir mecra haline geldi. Reklamverenlerin geleneksel medya yerine sosyal medyaya daha fazla yönelmesiyle birlikte ise, ‘influencer’ ismiyle andığımız pek çok içerik üreticisi de paylaşım yaparak para kazanmaya başladı. Ancak özellikle son yıllarda ‘örtülü reklam’ olarak anılan paylaşımların arttığı görülüyor. Bir içerik üreticisi, tanıtımını yaptığı markayla iş birliği yaptığında, ürünü gerçekten deneyimlemese bile gerçek hayatta kullanıyormuş gibi davranıyor. Bunun sonucunda ise ‘influence’ ettiği hedef kitlesini yanlış yönlendiren ve tüketiciyi kandıran paylaşımlar ortaya çıkıyor. 

Ticaret Bakanlığı ise, yayımladığı yeni bir düzenlemeyle sosyal medya mecralarında yapılan ‘örtülü reklam’ların önün alabilmek için harekete geçti. Yayımlanan yeni düzenleme sayesinde artık reklam olan paylaşımlar belirli kurallarla paylaşılacak. Bu şekilde tüketiciyi  yanıltan paylaşımların önüne geçilecek. 

Tüm marka ve içerik üreticilerinin paylaşımları için geçerli olan  “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz” una uyulmaması durumunda ise hem paylaşımı yapana hem de reklamverene ceza kesilecek. 

Ticaret Bakanlığı ‘nın influencer reklamlarını kapsayan 13 maddeden oluşan “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz”unun öne çıkan genel maddeleri ise şunlar oldu:

Genel Esaslar / Temel İlkeler

MADDE 5 – (1) Sosyal medya etkileyicisi aracılığıyla yapılan reklamların, açık ve anlaşılır şekilde ifade edilmesi ve ayırt edilebilir olması zorunludur. Her türlü iletişim aracında olduğu gibi sosyal medyada da sesli, yazılı ve görsel olarak örtülü reklam yapılması yasaktır.

(2) Reklam verenden maddi kazanç ve/veya ücretsiz ya da indirimli mal veya hizmet gibi faydaların sağlandığı paylaşımlarda, sosyal medya etkileyicisi tarafından bu durumun, ticari reklam ilişkisinin gerçekleştiği platforma bağlı olarak bu Kılavuzun 7 nci, 8 inci, 9 uncu ve 10 uncu maddelerinde yer alan ifadelerden en az birisi ile açıkça belirtilmesi zorunludur.

(3) Bu Kılavuzun 7 nci, 8 inci, 9 uncu ve 10 uncu maddeleri kapsamında sosyal medya etkileyicileri tarafından kullanılan etiket ve açıklamalar:

  1. a) Paylaşım içinde kullanılan renklerden ve arka fondan ayırt edilebilir nitelikte ve kolaylıkla okunabilir büyüklükte olmalıdır.
  2. b) Tüketicilerin paylaşımla ilk karşılaştıkları anda başka bir şey yapmalarına gerek kalmadan paylaşımın ticari reklam olduğu anlaşılacak biçimde ve konumda belirtilmelidir.
  3. c) Paylaşımda başka etiket veya açıklamalara yer verilmesi durumunda, bu etiket veya açıklamalar arasında görünebilir şekilde belirtilmelidir.

ç) Paylaşımın yer aldığı mecranın ara yüz ve teknik özellikleri de dikkate alınarak tüketiciler tarafından ilk bakışta fark edilebilecek biçimde sunulmalıdır.

Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz’unu detaylı bir şekilde incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Donald Trump, Kendi Sosyal Medya Platformu “donaldjtrump.com”u Açtı!

Yapılan Yeni Bir Çalışma, Sosyal Medyada Paylaşım Yapma ve Fareler Arasında Bir Bağlantı Buldu

Sosyal Medya Çekilişleri, Marka Algısına Zarar Veriyor! 

Timur Akkurt’la Teknoloji – Dijital Yayıncılık ve Netflix’in Oscar Başarısı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz