Nvidia, RTX ekran kartlarında bulunan DLSS teknolojisini geliştirmeye devam ediyor. Bununla birlikte yeni Derin Öğrenme Dinamik Süper Çözünürlük (DLDSR) teknolojisi duyuruldu.

CES 2022 fuarı, teknoloji dünyasına katılacak birçok ürünün ve teknolojinin tanıtımı ile tamamlandı. Radeon Super Resolution teknolojisini duyuran AMD, kullanıcılardan olumlu tepki almayı başarmıştı. Bununla birlikte Nvidia, yeni DLDSR teknolojisini duyurdu.

14 Ocak itibari ile sürücülere eklenmesi beklenen DLDSR teknolojisi, tüm RTX kartlarda desteklenecek. Teknoloji, RTX kartlarda bulunan Tensor çekirdeklerine ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte AMD tarafından tanıtılan RSR teknolojisine Nvidia cephesinden DLDSR teknolojisini duyurdu.

Nvidia tarafından yapılan açıklamalara göre görüntüler, yapay zeka desteği ile monitör çözünürlüğüne düşürülmeden daha yüksek ve detaylı şekilde işlenecek. Ayrıca ayrıntılar geliştirilerek, kenarlar daha da yumuşak şekilde kullanıcıya sunulacak.

nvidia-dldsr-teknosafari

Ayrıca Nvidia, popüler ReShade yazılımı üreticileri ile birlikte çalıştı. GeForce Experience yazılımına yeni özel ReShare FreeStyle filtresi eklenecek. Eklenen yeni filtreler ise şu şekilde;

  • SSRTGI “Işın İzleme Yeniden Gölgelendirme Filtresi” daha fazla derinlik ve gerçekçilik duygusu oluşturmak için oyunların aydınlatmasını ve gölgelerini iyileştirecek.
  • SSAO (Ekran Alanı Ortam Oklüzyonu), özellikle loş ışıklı/iç mekan ortamlarında, 3B nesnelerin kesişme noktalarının yakınındaki gölgelerin görünümü vurgulayacak.
  • Dinamik DOF (Alan Derinliği), oyunlara daha sinematik bir gerilim hissi vererek, sahne içindeki nesnelerin yakınlığına dayalı olarak bokeh tarzı bulanıklık uygulayacak.

İlginizi Çekebilir:

Instagram, Edit Grid özelliğini duyurdu

Radeon Super Resolution, %70’e kadar FPS artırabilir

Nvidia, yenilenmiş RTX 3080 modelini duyurdu

ASUS OLED ekranlı dizüstü modellerine yenilerini ekledi

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz