Dassault Systèmes, Fransa merkezli havacılık start-up’ı olan ve hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin gücünden yararlanan  Blue Spirit Aero’nun, hidrojen-elektrikli hafif uçaklarının gelişimini hızlandırmak ve erişilebilir temiz havacılık sertifikasyon süreçlerini ilerletmek için Dassault Systèmes’in bulut üzerindeki 3DEXPERIENCE platformunu kullanacağını açıkladı.

Blue Spirit Aero’nun temiz performans için optimize edilmiş tescilli elektro-tahrik teknolojisine dayanan “Dragonfly” uçağı, 2026’da sertifikasyon süreçlerini tamamlama ve hizmete girme hedefiyle geliştiriliyor. Blue Spirit Aero, Dragonfly’ın ayrıntılı 3D tasarımını tamamlamak, performansını aerodinamik, yapı ve enerji bakımından test etmek ve aynı zamanda doğrulamak için Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformuna dayalı “Reinvent the Sky” (Gökyüzünü Yeniden Keşfet) endüstri çözümü deneyimini kullanıyor. Platformun bulut üzerindeki sanal ortamı, start-up’ın iç süreçlerini en başından beri yapılandırmasına olanak tanırken, daha verimli karar verebilme ve tam izlenebilirlik için farklı disiplinlerden gelen ve farklı yerlerde bulunan uzmanların arasındaki iletişimi de kolaylaştırıyor.

Blue Spirit Aero CEO’su ve kurucusu Olivier Savin konuyla ilgili yaptığı açıklamada 3DEXPERIENCE platformunun, havacılık endüstrisinde referans teknoloji olduğuna şu sözlerle işaret etti: “Uçağımızı konseptten sertifikasyona kadar geliştirmek için 3DEXPERIENCE platformunu kullanarak, ürün geliştirmenin tüm yönleri için yalnızca tek bir platforma başvurmakla kalmıyoruz, aynı zamanda ulaştığımız her dönüm noktasının doğruluğuna güvenilirlik de kazandırıyoruz. Potansiyel yatırımcılara, ortaklara, çalışanlara, tedarikçilere, müşterilere ve düzenleyicilere uygulanabilir hidrojen çözümlerinin teknolojik olarak en gelişmiş ticari uçakları mümkün kılan aynı yazılımla geliştirildiğini gösteriyoruz.”

3DEXPERİENCE Platformu İle Katalizör Görevi

Küresel havacılık endüstrisi, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmak için çaba sarf ediyor. Teknolojik atılımları gerçek çözümlere dönüştürmek, paydaşların uzmanlığını birleştiren ve verimli sertifikasyon süreçleri sağlayan yeni çalışma yöntemleri gerektiriyor. Düzenleyiciler, yıkıcı hidrojen teknolojilerini içeren çözümlere yönelik gerekli sertifikasyon süreçlerini oluşturmak için çalışıyor. Blue Spirit Aero, bu çözümlerin uygulanabilirliğini göstermek için 3DEXPERIENCE platformunu kullanarak bu konuda bir katalizör görevi görüyor.

Daha Sürdürülebilir Havacılık İçin

“Blue Spirit Aero, daha sürdürülebilir havacılık için vizyonumuzu paylaşan ve hidrojen ekonomisini yönlendiren dinamik bir start-up örneği” diyen Dassault Systèmes Havacılık ve Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı David Ziegler iş birliği ile ilgili şu sözleri kullandı: “’Reinvent the Sky’ endüstri çözümü ve bulutun sunduğu ölçeklenebilirlik, Blue Spirit Aero’nun projesi olgunlaştıkça yeni kabiliyetleri etkin bir şekilde uygulamasına, program yönetimini optimize etmesine ve maliyetleri düşürmesine olanak tanıyor. Bunlar bir start-up için yeni bir araç kategorisinin sertifikalandırılmasına giden yolu açan ‘olmazsa olmazlar’.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz