lg 27qn880-b ergo inceleme

LG Ergo serisi monitörler ayak yapısıyla nasıl öne çıkıyor? 27QN880-B modeli neler sunuyor? Detaylar LG 27QN880-B Monitör inceleme yazımızda.

Dünyanın dijitalleşmesinin bir sonucu olarak hayatımızın büyük kısmını ekranlara bakarak geçiriyoruz. Ekranın yapısı göz sağlığı açısından oldukça önemli iken ekranın konumu da vücudumuzun sağlığı için oldukça önemli. Özellikle de ekranların başında geçen sürelerin artması sebebiyle ergonomi konusu ön plana çıkıyor. Kullanıcılar artık monitör konumundan oturma pozisyonuna kadar daha fazla dikkat ediyor. İşte LG Ergo serisi ile kendinize uygun oturma pozisyonunda doğru ekran konumunu bulmanızı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Geride kalan haftalarda Tekno Safari YouTube kanalımızda LG 27QN880-B Monitör inceleme videomuzu paylaşmıştık. Şimdi de teknosafari.net okurları için monitöre dair deneyimlerimizi LG 27QN880-B Monitör inceleme yazımız ile aktarmaya çalışacağız. LG 27QN880-B Monitör inceleme yazımızı okumaya başlamadan önce Tekno Safari YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

LG Ergo tasarımı

lg 27qn880-b ergo tasarım

Monitör kutusunun içerisinde oldukça fazla hareket imkanına sahip bir ayak ile geliyor. Bu ayak kutudan kurulu halde, kullanıma hazır çıkıyor. Monitör de tek hamlede bu ayak üzerine monte edilebiliyor. Yukarı aşağı, sağa sola hareket etmenin haricinde ileri geri ve ayak ekseni etrafında dönmek, yatay halden dik hale getirebilmek gibi hareket fonksiyonları söz konusu. Ergonomiyi ön plana çıkaran, LG Ergo tasarımı da bu hareketler sayesinde sağlanıyor. Ayak oldukça sağlam ve kaliteli hissettriyor. Aynı zamanda yay ile desteklenmiş. Böylece monitörü istediğiniz gibi ayarlamak daha az güç istiyor.

Ayağın monitöre bağlantısı haricinde masa ile bağlantısı da özel olarak ayarlanmış. Masanın kenarını sıkıştırma mekanizması yardımıyla tutabiliyor. Ek olarak isterseniz masalardaki kablo deliklerine de kurulum sağlanabilecek şekilde montaj parçaları da kutu içerisinde geliyor. Böylece sadece mönitörü konumlandırmak değil, monitörü masaya yerleştirmek de kolay hale geliyor. Ayrıca altında denge sağlayan bir ayak olmadığı için masada kullanım alanı genişlemiş oluyor. Silindir yapıdaki ayak gövdesinin içerisine bir kablo kanalı da eklenmiş. Monitöre bağlanan kablolar bu kanaldan geçirilerek oluşacak kablo kirliliğinin de önüne geçilmiş oluyor.

Bağlantı arabirimleri

lg 27qn880-b ergo bağlantı arabirimleri

Monitörün arkasında 2 adet HDMI 2.0, bir adet Display Port bağlantı noktası bulunuyor. Ayrıca görüntü aktarımı ya da veri aktarımı için kullanılabilecek bir adet USB tip C girişi var. Bu giriş görüntü aktarmak için kullanılmadığı zamanlarda bilgisayar kasasına bağlanabiliyor. Böylece monitörün arkasındaki 2 adet tip A USB 3.0 girişinden bilgisayara veri aktarımı yapılabiliyor. Tüm bunlara ek olarak bir adet kulaklık girişi de monitöre yerleştirilmiş.

USB-C girişi hem 60 watta kadar güç hem de görüntü aktarabilen yapıda. Bu sayede eğer monitöre dizüstü bilgisayar bağlanırsa, USB-C üzerinden monitöre görüntü aktarımı yapılırken, bilgisayara da güç aktarımı yapılmış oluyor. Bu da kablo kirliliğinin azalmasını sağlıyor. Ayrıca HDMI ve USB tip C bağlantı kabloları monitörün kutusundan çıkıyor.

Ayrıca arka tarafında 2 adet 5 watt, toplam 10 watt gücünde bir ses çıkışı var. Ses yüksekliği iyi seviyede. Sesin yüksek frekansları için ayarlanmış, dolayısıyla iyi bir deneyim için bir kulaklık ya da harici hoparlörleri bağlamak gerekiyor.

LG 27QN880-B ekran

lg 27qn880-b ergo ekran

Adında da anlaşılacağı gibi 27 inç boyutunda bir monitör. LG 27QN880-B ekran çözünürlüğü ise QHD yani 2560×1440 piksel. Bu monitörün hedef kitlesi ise özellikle çalışanlar olduğundan hızlı tepki süresi ya da düşük tazleme hızı gibi özellikler mevcut değil. Ancak yine de tazeleme hızı 60 Hz olarak bırakılmamış ve LG 75 Hz tazeleme hızını tercih etmiş. Tepki süresi ise IPS yapıdaki paneller için tipik 5 ms. Ergo serisinde aynı ayak yapısına sahip farklı çözünürlüklerde, farklı tazeleme hızlarında ve farklı tepki sürelerinde modeller mevcut.

Kullanılan IPS panel sRGB renk gamutunun %99’unu destekliyor. Ancak üzerinde herhangi bir sRGB görüntü modu yok. 8 bit yapıdaki bu panel FRC desteği ile 10 bit renk derinliğine çıkarılmış. Panelin parlaklığı ise 350 nit seviyesinde. Panel IPS yapıda olması sayesinde 178 derecelik geniş izleme açıları sunabiliyor. Tipik bir IPS panel gibi renkler doygun siyahlar ise biraz daha griye dönük. Elimizdeki örnekte panelin köşelerinde yaşanan ışık sızması ya da bulutlanma gibi sorunları gözlemlemedik. Monitörün HDR10 sertifikası da mevcut.

Her ne kadar elimizdeki model doğrudan oyunculara hitap ediyor olmasa da AMD RADEON FreeSync teknolojisini destekliyor. Bu özellik sayesinde oyunlarınızda dikey eşitlemeyi kapatsanız bile görüntüde yırtılmalar yaşamıyorsunuz. Bu özellik yalnızca Display Port üzerinden bağlantı kurulunca çalışıyor.

LG 27QN880-B görüntü kalitesi açısından tatmin edici bir performans sergiliyor. Renkler doğru, canlı, ekran parlaklığı yüksek.

LG 27QN880-B alınır mı?

lg 27qn880-b ergo alınır mı

Monitörün performansını ve artı yönlerini ortaya koyduktan sonra cevaplanması oldukça zor ama bir o kadar da kolay bir soru kalıyor ortada. LG 27QN880-B alınır mı? 5000 TL civarındaki fiyatı ile sunduğu kullanım kolaylıkları ve bu kolaylıkları kullanabilme kolaylıkları açısından başarılı bir monitör. Benzer bir ayağı monitörünüz VESA standartlarından birini destekliyorsa haricen alabilirsiniz. Belki monitör ve ayak toplamda maddi olarak daha ucuza gelebilir. Ancak ayağın kendisinin montajı, monitöre montajı, masaya montajı bu monitördeki kadar kolay olmayacaktır. Fakat böyle bir ayağa ihtiyacınız yoksa bu fiyat bandında daha yüksek özelliklere sahip monitörlere ulaşabilirsiniz. Üstelik bu fiyat bandında pek çok monitör oldukça ayarlaanbilir pivot bir ayağa sahip oluyor.

Tekno Safari YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

Samsung LS32A700NWU inceleme : Giriş seviye 4K Monitör

Huawei MateView inceleme: Alınır mı? Kimin için Uygun?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz