Genetik körlük olarak da bilinen leber konjenital amorozisi ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, bebeklikte uygulanan yöntemlerin yetişkinlerde de sonuç verdiğini tespit etti. LCA hastalığının sonu gelebilir!

ABD’de hizmet vermekte olan Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, leber konjenital amorozisi (LCA) isimli “genetik körlük” ile ilgili dikkat çeken bir araştırmaya imza attı. Yapılan araştırmalar, bebeklikte uygulanan retinoid tedavisinin yetişkin bireylerde de işe yarayabileceğini gösterdi. Uzmanlar, bu araştırma sonucunun, bebeklikte müdahale edilmeyen körlüğün yetişkinlik döneminde tedavi edilebileceği anlamına geldiğini belirtti.

LCA, genler yoluyla aktarılan kalıtsal bir hastalık. Retinadaki bir gen bozukluğundan kaynaklanan hastalık, bebeklik döneminde çok az görme veya hiç görememe şeklinde ortaya çıkıyor ve müdahale edilmediği taktirde kalıcı körlüğe yol açıyor. Yapılan son araştırmalar, LCA için uygulanan tekniklerin yalnızca bebeklik çağına özel olmadığını gözler önüne seriyor.

Araştırmanın Etkisi Henüz Net Olarak Anlaşılamadı!

Yetişkin fareler üzerinde çalışmalarını gerçekleştiren bilim isanları, bebeklik döneminde uygulanan tedavi yöntemini yetişkinlere uyarladı. Göze sentetik bileşenler enjekte eden uzmanlar, bu süreci bir hafta boyunca devam ettirdi. Tedavi tamamlandıktan sonraki 27 gün boyunca farelerdeki davranışları inceleyen uzmanlar, tedaviden sonraki dokuzuncu gün itibarıyla sonuç almaya başladı.

Tedavi sonrasında, genetik körlük yaşayan yetişkin fareler, ışığa tepki vermeye başlamışlardı. Kaliforniya Üniversitesi’nden Sunil Gandhi, elde edilen bulguların şaşırtıcı derecede iyi olduğunu ifade etti. Öyle ki, farelerin görmesini sağlayan sinirlerin aktivitesi ilk aşamada 2 kat, tedaviden bir süre sonra ise 5 kat artış gösterdi.

Araştırma son derece umut verici olsa da hala bir çok eksiği var. Örneği tedavi edilen farelerin görme düzeyinin tam olarak hangi seviyede olduğu henüz bilinmiyor. Uzmanlar şimdi de bu konu üzerine yoğunlaşıyor. Yapılacak çalışamalar sonucunda farelerin ne denli görebildikleri tespit edilirse araştırmanın kapsamı genişletilebilecek ve insanlar üzerinde de testler yapılmaya başlanacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz